Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory Ikona UE
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
Zdjęcie przedstawia Rynek Miasta Żory

Konsultacje społeczne

Wyniki konsultacji projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory

Zakończyły się konsultacje społeczne związane z projektem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory. Podczas konsultacji wpłynęła jedna wypełniona karta uwag do projektu oraz dwie wypełnione karty projektu. Zgłoszone przez mieszkańców uwagi zostały uwzględnione w projekcie LPR.

Konsultacje, których przedmiotem był projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory przeprowadzone były od 10 marca do 11 kwietnia, a jednostką odpowiedzialną za ich przeprowadzenie był: Zespół Strategii i Rozwoju Miasta. W ramach konsultacji społecznych 18 marca  zorganizowano spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami. Zorganizowano też dwa spotkania z mieszkańcami miasta, które odbyły się w 4-5 kwietnia br. w siedzibie Domu Kultury (ul. Dolne Przedmieście) oraz w świetlicy Wyspa w dzielnicy Rój.

W odpowiedzi na ogłoszenie Prezydenta Miasta, do Urzędu Miasta wpłynęła jedna wypełniona karta uwag do projektu oraz dwie wypełnione karty projektu. Zgłoszone przez mieszkańców uwagi zostały uwzględnione w projekcie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory.

Ogłoszenie w sprawie wyników konsultacji  

Trwają konsultacje społeczne. Za nami spotkania z mieszkańcami

Konsultacje społeczne projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory odbyły się 4 i 5 kwietnia. W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Rad Dzielnic, Rady Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Kultury oraz zainteresowani mieszkańcy

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Żor zostało zorganizowane 4 kwietnia w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, z kolei drugie spotkanie odbyło się 5 kwietnia w świetlicy „Wyspa” w dzielnicy Rój. Spotkania poprowadził Jacek Świerkocki, Doradca Prezydenta Miasta, który wraz z pracownikami Zespołu Strategii i Rozwoju Miasta przedstawił strukturę i główne założenia projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory. Szczególna uwaga została zwrócona na proces rewitalizacji w świetle Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020 oraz Ustawy o Rewitalizacji, która weszła w życie pod koniec 2015 roku.

Ważnym punktem obu spotkań była dyskusja z mieszkańcami na temat kluczowych projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych, planowanych do realizacji w wyznaczonych obszarach rewitalizacji. W efekcie zgłoszone zostały propozycje przedsięwzięć uzupełniających i najważniejsze potrzeby inwestycyjne na terenie osiedla Gwarków, a także w dzielnicach Śródmieście oraz Kleszczówka, w tym m.in.: zagospodarowanie terenów poprzemysłowych (pokopalnianych) czy zagospodarowanie ulicy Klimka.  

Przypominamy, że prace nad aktualizacją Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory prowadzone są w oparciu o zasadę partycypacji społecznej. W ramach prac nad Programem zorganizowano dotychczas spotkania konsultacyjne i warsztatowe, a także szereg badań społecznych.

Poniżej dostępna jest do pobrania prezentacja dotycząca projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji, która została przedstawiona podczas spotkań w ramach konsultacji społecznych.

Spotkanie z przedsiębiorcami w ramach konsultacji społecznych

W ramach konsultacji społecznych aktualizowanego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory zaplanowano spotkania z przedsiębiorcami i mieszkańcami Miasta.

Pierwsze spotkanie, zorganizowane zostało 18 marca w Muzeum Miejskim w Żorach i dotyczyło możliwości włączenia lokalnych przedsiębiorców w proces rewitalizacji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, Żorskiej Izby Gospodarczej, przedsiębiorcy prowadzący działalność w obszarach rewitalizacji, a także przedstawiciele Samorządu.

Spotkanie poprowadził dr Krzysztof Wrana, który wraz z zespołem ekspertów dokonał aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji. W pierwszej części spotkania przedstawione zostały główne założenia Programu – wyznaczone obszary rewitalizacji, ich granice, a także planowane - kluczowe projekty i przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Szczególna uwaga została zwrócona na proces rewitalizacji w świetle Ustawy o Rewitalizacji, która weszła w życie pod koniec 2015 roku.

Kolejna część spotkania przeznaczona została na dyskusję z uczestnikami. Tematem przewodnim tej części były możliwości włączenia lokalnych przedsiębiorców w proces rewitalizacji. Moderator panelu dyskusyjnego – dr Krzysztof Wrana – nawiązując do przedstawionych wcześniej założeń podkreślił, że działania rewitalizacyjne powinny przede wszystkim cechować się kompleksowością, koncentracją i komplementarnością.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego zgodnie zwrócili uwagę na rangę żorskiej Starówki w kontekście całego procesu rewitalizacji. W prowadzonych rozmowach wskazywano na problemy Starego Miasta, które wpływają na wyznaczony obszar rewitalizacji, tj. „Śródmieście wraz z zachodnią częścią dzielnicy Kleszczówka”. Do najważniejszych z nich zaliczono: godziny otwarcia sklepów i punktów usługowych niedostosowane do potrzeb mieszkańców, brak zintegrowanych przedsięwzięć promocyjnych (informacje o promocjach w sklepach, wydarzenia kulturalne) czy brak rozwiniętych sieci współpracy pomiędzy przedsiębiorcami.

Według uczestników spotkania w przyszłości Starówka powinna być „miejscem kultury i spotkań”, w którym dzięki realizacji „miękkich” projektów i przedsięwzięć ożywiona zostanie tkanka gospodarcza obszaru (różnorodność punktów gastronomicznych, usługi „na miarę”, usługi czasu wolnego) i warstwa społeczna (zaangażowanie mieszkańców w proces rewitalizacji – organizacja imprez, konkursów, warsztatów). W odpowiedzi moderator spotkania podkreślił, że projektami rewitalizacyjnymi, zawartymi projekcie dokumentu i obejmującymi powyższe, są m.in. „Starówka – miasto ab ovo” oraz „Inicjatywy na start”.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że powodzenie procesu rewitalizacji w dużej mierze uzależnione jest od jakości współpracy pomiędzy interesariuszami – przedstawicielami samorządu, lokalnymi przedsiębiorcami, przedstawicielami instytucji kultury i rynku pracy oraz organizacjami społecznymi i pozarządowymi.

Konsultacje społeczne projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory

Prace nad aktualizacją Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory prowadzone są w oparciu o zasadę partycypacji społecznej. Obszary rewitalizacji zostały zidentyfikowane na podstawie przeprowadzonych analiz, badań społecznych oraz cyklu spotkań warsztatowych z liderami organizacji pozarządowych, przedstawicielami samorządu, lokalnych instytucji kultury, rynku pracy, pomocy społecznej i bezpieczeństwa publicznego. Podczas warsztatów dyskutowano m.in. na temat potrzeb lokalnej społeczności w zakresie usług społecznych, rynku pracy, czy też odczuwalnych deficytów w przestrzeni publicznej.

Na tej podstawie wyznaczono następujące obszary rewitalizacji:
- Śródmieście wraz z zachodnią częścią dzielnicy Kleszczówka
- Osiedle Gwarków z terenami przyległymi (Dzielnica Rój)

W dniach 4-5 kwietnia odbędą się spotkania z mieszkańcami Miasta, na które szczególnie zapraszamy mieszkańców obszarów rewitalizacji. Pierwsze spotkanie zostanie zorganizowane w sali teatralnej Domu Kultury, natomiast drugie spotkanie odbędzie się w świetlicy „Wyspa” w dzielnicy Rój.

Podczas spotkań przedstawione zostaną m.in. planowane do realizacji projekty, które mają przyczynić się do rozwiązania problemów społecznych, gospodarczych, przestrzennych i środowiskowych w zdiagnozowanych obszarach rewitalizacji.

Jednocześnie, zachęcamy przedsiębiorców i organizacje pozarządowe do zgłaszania swoich propozycji projektów, których realizacja przyczyni się do poprawy sytuacji we wspomnianych powyżej obszarach rewitalizacji. Zapraszamy również do zgłaszania uwag, co do treści projektu dokumentu. W tym celu stworzone zostały specjalne karty. Wypełnione karty można przynieść na zaplanowane spotkania, do Urzędu Miasta lub przesłać w wersji elektronicznej (.pdf) na adres: zsir@um.zory.pl.

Projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory jest również dostępny w siedzibach Rad Dzielnic Rój, Kleszczówka oraz Śródmieście, a także w Urzędzie Miasta Żory, Aleja Wojska Polskiego 25, pokój 207.

Terminy spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami:
- 4 kwietnia 2016 r. godz. 17:00 (Sala teatralna Domu Kultury, ul. Dolne Przedmieście 1).
- 5 kwietnia 2016 r. godz. 17:00 (Świetlica „Wyspa” w dzielnicy Rój - os. Gwarków).

Konsultacje społeczne potrwają do 11 kwietnia 2016 r.

Dodatkowych informacji udziela Zespół Strategii i Rozwoju Miasta, Urząd Miasta Żory Al. Wojska Polskiego 25, pokój 207, tel: 32 4348 234, zsir@um.zory.pl.

Do pobrania:
Karta projektu
- Karta uwag do projektu LPR
- Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Żory – projekt

 

Spotkanie z przedsiębiorcami w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji

W ramach prowadzonych konsultacji społecznych projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji, w żorskim muzeum odbędzie się spotkanie, na które Urząd Miasta zaprasza lokalnych przedsiębiorców.

Spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami zaplanowano na piątek 18 marca 2016 r. o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Muzeum Miejskiego w Żorach (ul. Muzealna 1/2). Poprowadzi je dr Krzysztof Wrana, który wraz z zespołem ekspertów dokonał aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. możliwości włączenia lokalnych przedsiębiorców w proces rewitalizacji oraz planowane do realizacji kluczowe projekty rewitalizacyjne.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o potwierdzenie udziału najpóźniej do 17 marca br. pracownikom Zespołu Strategii i Rozwoju Miasta, nr tel: 32 43 48 234, 32 43 48 255, 32 43 48 215 lub mailowo na adres: zsir@um.zory.pl.

 

Warsztaty z rewitalizacji

Warsztaty, które były poświęcone przede wszystkim diagnozie największych problemów, które dotykają naszego miasta, a także wskazaniu obszarów wymagających działań rewitalizacyjnych pod kątem społecznym oraz infrastrukturalnym, gospodarczym czy środowiskowym odbyły się 11 i 23 czerwca 2015 r..

W spotkaniu tym licznie uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta Żory, organizacji pozarządowych oraz pracownicy jednostek funkcjonujących na obszarze pomocy społecznej, bezpieczeństwa publicznego czy rynku pracy.

Warsztaty poprowadził dr Krzysztof Wrana, który z zespołem ekspertów dokona aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory – jednego z najważniejszych dokumentów strategicznych wymaganego m.in. przy staraniu się o środki unijne i rządowe.

Młodzież zaangażowana w rewitalizację

W trakcie Żorskiej Wiosny Młodości 30 i 31 Maja przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta zaangażowali się w przeprowadzenie ankietyzacji naszych mieszkańców.

8 młodych osób pytało w ankietach m.in. o to, jakie obszary są najbardziej problemowe w Żorach i cieszą się złą sławą wśród mieszkańców, a także jak oceniamy poziom bezpieczeństwa w naszych dzielnicach oraz jakie problemy zauważamy dookoła.

Do urny wrzucono kilkadziesiąt wypełnionych kwestionariuszy, które zostaną uwzględnione w tworzeniu diagnozy społecznej w ramach aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory.

Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy!

 

Które obszary w Żorach są najbardziej problemowe? – ankieta

Urząd Miasta Żory serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, którego celem jest diagnoza największych problemów naszego miasta, a także wskazanie obszarów wymagających działań rewitalizacyjnych (naprawczych) pod kątem społecznym oraz np. infrastrukturalnym, gospodarczym czy środowiskowym.

Pierwsze takie badanie przeprowadzone zostanie już 30 i 31 maja br. podczas obchodów Żorskiej Wiosny Młodości w godz. 15:00-18:00, a ankiety dostępne będą przy specjalnie przygotowanym i oznakowanym logo miasta stoisku, które obsługiwać będą przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta.

Kwestionariusz można pobrać także poniżej i przesłać drogą elektroniczną na adres zsir@um.zory.pl lub dostarczyć osobiście do punktu informacyjnego Urzędu Miasta na al. Wojska Polskiego 25 lub u. Rynek 9, gdzie ankiety będą też dostępne w wersji papierowej.

Zbieranie wypełnionych formularzy trwać będzie do 30 czerwca br.

Opinia mieszkańców dotycząca miasta i poszczególnych dzielnic jest dla nas niezmiernie cenna i posłuży aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory, który stanie się podstawą podejmowanych w przyszłości działań służących poprawie sytuacji obszarów zdegradowanym, jak i dedykowanych całej lokalnej społeczności.

ANKIETA