Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
Budżet obywatelski banner

Wyniki głosowania

Ponad 9 tysięcy mieszkańców wzięło udział w głosowaniu na projekty zgłoszone do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego! Znamy już wyniki – w przyszłym roku w naszym mieście powstaną: bieżnia lekkoatletyczna przy SP 11, zielone miejsce spotkań przy SP 16 i „Strefa mocy” przy ZS-P 5 a żorskie jednostki OSP zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt!

Z roku na rok zainteresowanie żorzan Żorskim Budżetem Obywatelskim rośnie! W ŻBO 2023 oddano aż 9086 głosów, z których 8852 były ważne. To zdecydowany rekord jeśli chodzi o frekwencje! Najwięcej, bo aż 2904 głosy ważne oddano na projekt pn. „Budowa  bieżni lekkoatletycznej 4-torowej, do biegu na 60 metrów przy SP 11 w Żorach-Roju”, zgłoszony przez Mariusza Gajdę. W ramach tego projektu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Żorach-Roju wybudowana zostanie krótka, poliuretanowa bieżnia lekkoatletyczna z 4 torami. Inwestycja ta poprawi warunki do uprawiania sportu nie tylko dla uczniów, ale też dla wszystkich chętnych mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Wartość tego projektu to 193 848,00 zł.

Drugie miejsce zajął projekt pn. „Zielone miejsce spotkań – zagospodarowanie terenu zielonego wokół Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Żorach”, zgłoszony przez Joannę Fudali. Otrzymał on 1896 ważnych głosów. Za kwotę 220 000 zł przy SP 16 powstanie zielona, wspólna przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna. Ponadto realizacja zadania pozwoli na kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej poprzez podniesienie atrakcyjności form edukacji ekologiczno-przyrodniczej. Powstanie ścieżka edukacyjna z ciekawymi grami terenowymi, która pozwoli na prowadzenie działań z edukacji ekologicznej. Wiedzę na ścieżce będzie można zdobywać także samodzielnie, odwiedzając szkolny ogród. Utworzenie kącika hamakowego pozwoli zaś na zrelaksowanie się po zajęciach edukacyjnych.

Kolejny projekt, który mieści się w kwocie przeznaczonej na Żorski Budżet Obywatelski 2023 to zgłoszony przez Katarzynę Stolarek projekt pn. „Strefa mocy – aktywne dziecko” – rewitalizacja placu zabaw na ulicy Strażackiej 6 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Żorach. Wartość tego projektu to 1 282 000 zł, a w ramach jego realizacji plac zabaw przy szkole w Baranowicach zmieni się nie do poznania – wszystkie urządzania zostaną wymienione na nowe, pojawi się nowa bezpieczna nawierzchnia, przebudowane zostanie boisko trawiaste, wymieniona zostanie mała architektura. Projekt obejmuje też stworzenie „zielonej klasy” z ławeczkami i stolikami, utworzenie „kuchni błotnej” oraz strefy trampolin ziemnych i z kulami równoważnymi.

Zgodnie z § 19 ust. 7 Uchwały nr 396/XXVIII/21 Rady Miasta Żory z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie zasad Żorskiego Budżetu Obywatelskiego, Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha zdecydował o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na ŻBO, do kwoty pozwalającej zrealizować kolejny, najtańszy projekt zgodnie z procedurą. Tym projektem jest zgłoszona przez Michała Kleina inicjatywa pn. „Bezpieczeństwo ratowników dla bezpieczeństwa mieszkańców”. Projekt o wartość 615 600,00 zł zakłada doposażenie wszystkich żorskich jednostek OSP w potrzebny im sprzęt: komplety ubrań specjalistycznych, buty, rękawice, hełmy, kominiarki oraz aparaty powietrzne z butlą i maską.

Szczegółowe opisy zwycięskich projektów:

Budowa bieżni lekkoatletycznej 4-torowej, do biegu na 60 metrów przy SP 11 w Żorach - Roju

Zielone miejsce spotkań – zagospodarowanie terenu zielonego wokół Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Żorach

„Strefa mocy – aktywne dziecko” – rewitalizacja placu zabaw na ulicy Strażackiej 6 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Żorach

Bezpieczeństwo ratowników dla bezpieczeństwa mieszkańców

wyniki-ZBO-2023.pdf  Format pliku: pdf | Rozmiar pliku: 832 KB