Położenie
Żory są częścią Krainy Górnej Odry. Miasto leży w południowej części województwa śląskiego, nieopodal granicy z Czechami i Słowacją, a także na skraju atrakcyjnych terenów rekreacyjnych Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Zlokalizowane jest przy ważnych szlakach komunikacyjnych: przy autostradzie A1 łączącej południe z północą oraz niedaleko autostrady A4 łączącej wschód z zachodem.
Żory usytuowane są na terenie jednego z czystszych ekologicznie i niezdegradowanych obszarów Śląska, który jest oddalony od skupisk ciężkiego przemysłu. To tutaj zaczynają się granice Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Lasy, które wchodzą w jego skład, rozciągają się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów od Żor aż do Raciborza. Miłośnicy rowerowych wycieczek znajdą w nich wiele szlaków do przemierzenia. Także zwolennicy pieszych spacerów znajdą coś dla siebie i to niedaleko od miasta. Po krótkiej leśnej wędrówce trafić można w sam środek tzw. Pojezierza palowickiego - ciągu kilkunastu stawów założonych kilkaset lat temu przez cystersów. Jest to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Śląska.
Specyfika lokalizacji Żor sprawia, iż w promieniu 120 km od miasta mieszka około 10 mln ludzi. Stanowią oni potężny rynek zbytu silnie skoncentrowany w śląskich miastach. Jednak sam duży region charakteryzujący się znaczną liczbą mieszkańców to jeszcze nie wszystko – najważniejsze jest w nim dobre usytuowanie.
Mówi się u nas, że z Żor jest wszędzie blisko. Odległość do większości najważniejszych miast, aglomeracji i miejscowości to najwyżej 40 km – czyli w granicach przeciętnej mobilności mieszkańców. Taka lokalizacja powoduje, że można doskonale łączyć możliwości jakie dają aglomeracje miejskie z atrakcjami wypoczynkowymi Beskidu Śląskiego.