Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory Ikona UE
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
Banner widok na żorski rynek

Zostań Naszym Sąsiadem

Szukasz swojego miejsca na Ziemi? Miejsca, gdzie można założyć rodzinę i zamieszkać na stałe? Właśnie je znalazłeś! Zostań Naszym Sąsiadem!

Żory to doskonałe miejsce do zamieszkania. Świetna lokalizacja sprawia, że biznes lubi Żory. Dzięki temu znajdziecie tu pracę w firmach na terenie prężnie działającej i ciągle rozwijającej się Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Jeśli jednak pracujecie w innym mieście, to też nie musicie się martwić. Z Żor naprawdę szybko można dotrzeć do najważniejszych centrów miast województwa śląskiego, takich jak Katowice czy Gliwice. Z drugiej strony, jeśli chcecie odpocząć, pospacerować po górach, czy pojeździć na nartach, to szybko i sprawnie możecie dojechać do beskidzkich ośrodków rekreacyjnych, takich jak np. Wisła, Ustroń czy Szczyrk. Dojazd ułatwia doskonała infrastruktura drogowa.  Żory położone są przy bursztynowej autostradzie A1 łączącej południe Polski z północą oraz niedaleko autostrady A4 łączącej wschód z zachodem. Dzięki temu mieszkając w Żorach można szybko dojechać w różne rejony naszego kraju, ale też np. do naszych sąsiadów z czeskiej Ostrawy. Nasze miasto może pochwalić się najlepszym w regionie układem drogowym, dzięki czemu w Żorach nie stoi się w korkach! Jest to możliwe dzięki północnej obwodnicy miasta skomunikowanej z autostradą A1 i DK 81, która umożliwia płynny i bezpieczny przejazd przez miasto. Infrastrukturę komunikacyjną uzupełnia znajdujący się w odległości 65 km od Żor międzynarodowy i krajowy port lotniczy w Katowicach, do którego szybko dojedziemy autostradą.

Żory to miasto zadbane i zielone, a przy tym bardzo aktywne. Znajdziecie u nas piękne tereny zielone, parki i stawy. To właśnie tu zaczynają się granice Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” , czyli  najciekawszego przyrodniczo zakątku Śląska. W Żorach nie brakuje ciekawych tras dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. Miłośnicy rekreacji na wolnym powietrzu mogą też skorzystać z licznych siłowni pod chmurką, toru rolkowego, skateparku, parku do ćwiczeń street workout czy otwartego basenu. Z pewnością zachwyci ich Park Cegielnia, czyli zielone płucach miasta, znajdujące się w samym centrum Żor. Oprócz niezwykle ciekawe infrastruktury sportowej znajdują się tam także: nowoczesny plac zabaw, ogólnodostępny park linowy dla dzieci oraz jedyne na Śląsku nowoczesne Miasteczko Ruchu Drogowego, w którym w bezpiecznych warunkach można nauczyć się jazdy na rowerze. W tym mieście nie można się nudzić! To u nas znajdziecie pełny atrakcji Park Wodny Aquarion, unikatowe Miasteczko Westernowe Twinpigs, multimedialne i zachwycające swoją architekturą Muzeum Ognia oraz łączące tradycję z nowoczesnością, zmodernizowane Muzeum Miejskie.

Miłośnicy kultury mogą obejrzeć filmowe nowości w kinie „Na Starówce”, czyli jednym z najtańszych kin w regionie, czy wybrać się na ciekawy koncert, spektakl lub inną imprezę kulturalną organizowaną przez Miejski Ośrodek Kultury. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: od plenerowych koncertów gwiazd polskiej muzyki popularnej, przez  kameralne imprezy z muzyką alternatywną i festiwal country, aż po Żory Be Fashion, czyli modowe wydarzenie roku w regionie.

Jeśli kochacie sport, to z pewnością ucieszy Was informacja, że w Żorach działa wiele klubów, w których można trenować m.in. piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę,  lekkoatletykę, bieganie, karate, muai thai, kolarstwo, tenis stołowy czy nawet baseball. Warto podkreślić, że nasi sportowcy osiągają sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, a najlepszym przykładem jest zawodniczka UKS „Czwórka” Żory – Ewa Swoboda, aktualna halowa rekordzistka świata juniorów w sprincie na dystansie 60 m.

Mieszkanie w Żorach po prostu się opłaca! W naszym mieście dzieci uczą się w nowoczesnych żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dojechać do nich można za darmo autobusami Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej. Miasto dba o wszystkie grupy mieszkańców. Rodziny wielodzietne wspiera przez program bardzo korzystnych zniżek w ramach „Karty Duża Rodzina”. Dzięki niemu można w niższej cenie skorzystać z zajęć sportowych, językowych, zrobić zakupy w księgarni czy kupić bilet do kina. Dzieci mogą skorzystać z programów bezpłatnych szczepień przeciw meningokokom i HPV. Osoby starsze mogą liczyć na zniżki z „Kartą Seniora” lub aktywnie spędzić czas w Dziennym Domu Senior-WIGOR. Żory to także kompleksowy system opieki, dzięki któremu osoby niepełnosprawne w każdym wieku mogą liczyć na wsparcie m.in. w nowoczesnym Ośrodku Wczesnej Interwencji oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym. Ponadto mogą znaleźć pracę w wyjątkowym na skalę kraju Zakładzie Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja”, który m.in. zajmuje się utrzymaniem zieleni, prowadzi pracownię stolarską, pracownię  rehabilitacyjną oraz cieszący się ogromną popularnością Bar Mleczny „Krówka” i ciągle rozszerza swoją działalność o nowe dziedziny.

Wysiłki podejmowane w naszym mieście na rzecz rodzin zostały docenione przez ekspertów. Żory otrzymały tytuł „Gmina przyjazna rodzinie 2015”, przyznawany przez Zarząd Województwa Śląskiego. Nasze miasto zostało wyróżnione za projekt pt. „Przystanek Rodzina – systemowe rozwiązania na rzecz rodziny w Gminie Miejskiej Żory”.

Żory - 25 lat zmian


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!

Masz wpływ na rozwój miasta! Żory rozwijają się niezwykle szybko także dzięki aktywności naszych mieszkańców. Dlatego też władze miasta starają się, by każdy żorzanin miał wpływ na kształt miejsca w którym żyje. W Żorach działają liczne stowarzyszenia i organizacje wpierane przez Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Mieszkańcy mogą wyrazić swój głos poprzez dołączenie do Młodzieżowej Rady Miasta czy Żorskiej Rady Seniorów. Mogą też decydować o realizowanych inwestycjach poprzez udział w Budżecie Obywatelskim oraz włączyć się w tworzenie żorskiej kultury poprzez Inicjatywy Lokalne w Kulturze. Tutaj liczy się głos każdego mieszkańca!

Jak zamieszkać w Żorach? To proste! Na portalu www.nieruchomosci.zory.pl znajdziecie pięknie położone tereny pod budowę domu. Będzie ona łatwiejsza, ponieważ cały obszar miasta został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Większość z terenów jest już także uzbrojona w podstawowe media. W naszym mieście można też kupić gotowe do zamieszkania domki jednorodzinne na nowoczesnych osiedlach poza centrum miasta. Dla tych, którzy nie chcą zaciągać kredytu powstał unikatowy program
„Z przyszłością w Żorach”!

W ramach tej inwestycji m.in. na osiedlu Pawlikowskiego powstanie sześć nowoczesnych budynków wielorodzinnych, w których stworzonych zostanie aż 578 mieszkań przeznaczonych na wynajem. Budowa wystartuje już w tym roku! Inwestycja realizowana przez Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o. nie jest nastawiona na zysk. Jej celem jest stworzenie dobrych warunków do zamieszkania w Żorach - zarówno dla obecnych żorzan, jak i nowych mieszkańców. Dzięki temu ceny wynajmu mieszkań będą niższe niż rynkowe. Miasto przystępuje do budowy nowych mieszkań czynszowych mając na uwadze przede wszystkim potrzeby rodzin z dziećmi, osób nie posiadających własnego mieszkania (własnościowego albo spółdzielczego) ani domu w Żorach, a także osób, które chcą się do Żor przeprowadzić. Wówczas warunkiem zamieszkania na nowym osiedlu będzie zameldowanie się w Żorach, rzeczywiste zamieszkiwanie w wynajętym mieszkaniu oraz płacenie w naszym mieście podatków. Warto podkreślić, że najemca będzie miał prawo wykupu mieszkania od Gminy Miejskiej Żory po preferencyjnej cenie po upływie okresu finansowania. Chętni do przystąpienia do Programu muszą wykazać się zdolnością płatniczą do regulowania czynszu.

Zgodnie z projektami mieszkania będą składały się z jednego do czterech pokoi, a powierzchnia aż 85% z nich wyniesie pomiędzy 50-60 m2. Nowoczesne lokale mieszkalne będą posiadały duży balkon, a na parterze ogródek. Każdemu z nich zostanie też przyporządkowane pomieszczenie gospodarcze. Wszystkie budynki wyposażone zostaną w windy, docierające również do kondygnacji podziemnej, w której zlokalizowany będzie podziemny garaż. Dla rodzin z dziećmi przewidziano też trzy bezpieczne place zabaw. W otoczeniu bloków zaplanowano tylko zieleń i ciągi piesze, a parkingi zewnętrzne będą zlokalizowane jedynie na obrzeżach osiedla. Na całym osiedlu planowane jest też uruchomienie monitoringu.

Szczegółowe informacje o inwestycji znajdują się na stronie www.mieszkanie.ztkzory.pl. Ankieta dla osób zainteresowanych wynajmem mieszkania zbudowanego w ramach programu „Z przyszłością w Żorach” dostępna jest na stronie www.zbmzory.pl. Złożenie ankiety jest jedynie wstępną deklaracją udziału w Programie i nie będzie rodziło zobowiązań dla żadnej ze stron. Ankieta ma charakter pomocniczy w przygotowaniu inwestycji.

Szczegółowych informacji na temat inwestycji udzielają:

Zakłady Techniki Komunalnej sp. z o.o.
ul. Okrężna 5, 44-240 Żory
tel. centrala: 32 435 68 80
fax: 32 435 69 20
e-mail: mieszkanie@ztkzory.pl
tel. kom. 533 322 850 – od godz. 7:00 – 15:00

Żory - Zostań Naszym Sąsiadem!


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!