Budynek przy ul. Dworcowej 6
Budynek mieszkalny, w którym obecnie mieści się Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, został wzniesiony w 1903 r. w stylu neogotyku z elementami neobaroku i secesji. Najbliższe otoczenie budynku z zielenią wysoką i niską tworzy niewielki park ogrodzony przęsłami z kutej kraty na niskiej podmurówce.
Obiekt wybudowano jako willę mieszkalną dla Pawła Szczepana, właściciela tartaku parowego przy ulicy Kolejowej oraz majątku ziemskiego w Osinach. Obiekt z cegły maszynowej o układzie krzyżowym, ozdobiono cokołem z ciosanych płyt piaskowcowych oraz kamiennym i ceglanym detalem architektonicznym. Zbudowany został na rzucie prostokątnym, dwukondygnacyjny i podpiwniczony budynek z dachem dwuspadowym mansardowym, połączonym z użyciem licznych elementów dodatkowych, takich jak lukarny oraz kamiennych i żeliwnych niezachowanych niestety detali.
Obiekt mieszkalny, w dwudziestoleciu międzywojennym zaadoptowany został na cele placówki szkolnej. W 1952 roku Zakład Wytwórczy Urządzeń Sygnalizacyjnych przejął patronat nad szkołą, w której utworzona została, na potrzeby zakładu, klasa o profilu elektrotechnicznym następnie o profilu odlewnictwa, której uczniowie zajęcia praktyczne realizowali na terenie Odlewni Żeliwa Huty „Paweł”. W ramach wieloletniego użytkowania prowadzone były standardowe remonty, które znacząco zmieniały, szczególnie wewnętrzny, wygląd budynku. Obok utworzony internat z 75 miejscami oraz warsztat mechaniczny w przylegającym do placówki budynku gospodarczym. W 1998 roku przeniesiono do budynku siedzibę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach, która mieści się tu do dzisiaj.