Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory Ikona UE
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona

Pytania i odpowiedzi

Co zrobić z zużytymi bateriami?

Zużyte baterie w naszej Gminie można oddawać w placówkach oświatowych, urzędach oraz administracjach osiedlowych.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Nieużyteczne, przeterminowane leki można nieodpłatnie dostarczyć do aptek oznaczonych logo: „APTEKA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU”, w których ustawiono specjalne pojemniki pozwalające na pozbywanie się ich w bezpieczny sposób.

Dlaczego musimy oddzielać popiół od innych odpadów?

Odpady zmieszane (śmieci) musimy przekazywać specjalistycznym firmom, a te podniosły ceny o 40% na tonie. Popiół jest ciężki, więc jeśli go nie oddzielimy i nie oddamy do wykorzystania to stawka musiałaby pójść w górę.

Do którego kontenera wrzucać opakowania typu Tetra Pak?

Opakowania wielomateriałowe, takie jak koperty z wkładem bąbelkowym oraz opakowania typu Tetra Pak (kartony po mleku, sokach) – wrzucamy do worka koloru żółtego, czyli tam gdzie metale i tworzywa sztuczne.

Co zrobić ze styropianem opakowaniowym?

Styropian opakowaniowy wrzucamy do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać żarówki?

Zużyte żarówki można oddać do PSZOK zlokalizowanego w Żorach przy ul. Okrężnej 5 lub wyrzucić do specjalnych pojemników usytuowanych w niektórych marketach.

Gdzie złożyć reklamacje w przypadku braku odbioru odpadów komunalnych?

W przypadku braku odbioru odpadów reklamacje należy składać do Zespołu Gospodarowania Odpadami komunalnymi w Urzędzie Miasta Żory pod numerem telefonu: 32 43 48 141, 32 43 48 140 bądź do Przedsiębiorstwa Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o.  w Chorzowie pod numerem telefonu 880 887 943. Czas na zgłoszenie reklamacji wynosi do 3 dni roboczych od daty odbioru. Prosimy o niezgłaszanie reklamacji o braku odbioru odpadów w dniu ich odbioru. Reklamacje te nie będą uwzględniane.