Facebook Miasto ŻoryYoutube Miasto ŻoryInstagram Miasto ŻoryEpuapBIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikonaWielkość czcionki ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona
BIP ŻoryDla niepełnosprawnych ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona

Pytania i odpowiedzi

Co zrobić z zużytymi bateriami?

Zużyte baterie w naszej Gminie można oddawać w placówkach oświatowych, urzędach oraz administracjach osiedlowych.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Nieużyteczne, przeterminowane leki można nieodpłatnie dostarczyć do aptek oznaczonych logo: „APTEKA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU”, w których ustawiono specjalne pojemniki pozwalające na pozbywanie się ich w bezpieczny sposób.

Dlaczego musimy oddzielać popiół od innych odpadów?

Odpady zmieszane (śmieci) musimy przekazywać specjalistycznym firmom, a te podniosły ceny o 40% na tonie. Popiół jest ciężki, więc jeśli go nie oddzielimy i nie oddamy do wykorzystania to stawka musiałaby pójść w górę.

Do którego kontenera wrzucać opakowania typu Tetra Pak?

Opakowania wielomateriałowe, takie jak koperty z wkładem bąbelkowym oraz opakowania typu Tetra Pak (kartony po mleku, sokach) – wrzucamy do worka koloru żółtego, czyli tam gdzie metale i tworzywa sztuczne.

Co zrobić ze styropianem opakowaniowym?

Styropian opakowaniowy wrzucamy do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać żarówki?

Zużyte żarówki można oddać do PSZOK zlokalizowanego w Żorach przy ul. Okrężnej 5 lub wyrzucić do specjalnych pojemników usytuowanych w niektórych marketach.

Gdzie złożyć reklamacje w przypadku braku odbioru odpadów komunalnych?

W przypadku braku odbioru odpadów reklamacje należy składać do Zespołu Gospodarowania Odpadami komunalnymi w Urzędzie Miasta Żory pod numerem telefonu: 32 43 48 141, 32 43 48 140 bądź do Przedsiębiorstwa Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o.  w Chorzowie pod numerem telefonu 880 887 943. Czas na zgłoszenie reklamacji wynosi do 3 dni roboczych od daty odbioru. Prosimy o niezgłaszanie reklamacji o braku odbioru odpadów w dniu ich odbioru. Reklamacje te nie będą uwzględniane.