Nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Na podstawie art. 6m ust 2a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz.U. z 2021r. poz. 888 ze zm) Prezydent Miasta Żory zawiadamia, że Uchwałą Nr 481/XXXVI/21 Rady Miasta Żory z dnia 25 listopada 2021r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty (Dz.U. Województwa Śląskiego z dnia 01 grudnia 2021r., poz. 7614) zostały ustalone nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Widok z góry na śmieci różnego rodzaju leżące wokół zielonego znaku recyklingu. Stock images by Depositphotos

Od 1 stycznia 2022r. wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 25,00 złmiesięcznieod każdego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. Wysokość częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym wynosi 2,00 zł od obowiązującej stawki opłaty.

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, stawka opłaty podwyższonej wynosi 50,00 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Główne czynniki powodujące wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi to:
- wzrost cen usług za odbiór odpadów;
- wzrost opłaty środowiskowej;
- wzrost produkcji ilości odpadów przez mieszkańców (tj. odpadów odbieranych spod nieruchomości oraz odpadów dostarczanych do PSZOK);
- wzrost cen paliwa;
- wzrost cen energii elektrycznej;
- wzrost płacy minimalnej.

Informacje dodatkowe:

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym.

Opłata wyliczona jest na podstawie danych wskazanych w dotychczasowej deklaracji i stanowi iloczyn liczby osób podanych w deklaracji oraz nowej stawki opłaty.

Zmiana wysokości opłaty za odpady nie powoduje konieczności złożenia nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości.

W sytuacji, gdy na nieruchomości zmienią się dane mające wpływ na wysokość należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. liczba osób, ilość i pojemność pojemników na odpady komunalne- nieruchomości mieszane) właściciel nieruchomości winien złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

Termin i sposób wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie ulegają zmianie. Opłatę należy wpłacać bez wezwania na indywidualny nr rachunku bankowego przypisany każdemu właścicielowi nieruchomości w następujących terminach:
za I kwartał - do 10 marca danego roku
za II kwartał - do 10 czerwca danego roku
za III kwartał - do 10 września danego roku
za IV kwartał - do 10 grudnia danego roku

Obowiązek zawiadomienia o nowej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie dotyczy właścicieli nieruchomości wobec których została wydana decyzja określająca wysokość tej opłaty. W tych przypadkach właściciel nieruchomości zobowiązany jest do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Odbiór odpadów komunalnych:

Wykonawca świadczący usługę odbioru odpadów komunalnych dostarczył już właścicielom nieruchomości nowe harmonogramy. W przypadku braku wersji papierowej przypominamy, że są one dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta Żory w zakładce gospodarka odpadami/harmonogramy, a także w bezpłatnej aplikacji Eco Harmonogram.

Harmonogramy można także odebrać osobiście w pokoju 207 Urzędu Miasta Żory, Rynek 9.

W przypadku braku odbioru odpadów reklamacje należy składać do Zespołu Gospodarowania Odpadami komunalnymi w Urzędzie Miasta Żory pod numerem telefonu: 32 43 48 141, 32 43 48 140 bądź do Przedsiębiorstwa Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o.  w Chorzowie pod numerem telefonu 880 887 943. Czas na zgłoszenie reklamacji wynosi do 3 dni roboczych od daty odbioru. Prosimy o niezgłaszanie reklamacji o braku odbioru odpadów w dniu ich odbioru. Reklamacje te nie będą uwzględniane.