Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory Ikona UE
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona

Ulga termomodernizacyjna – jak z niej skorzystać?

Od 1 stycznia 2019 roku każdy podatnik, ma możliwość odliczenia od podatku PIT wszelkich kosztów poniesionych na inwestycję związaną z :

• ulepszeniem budynku, które pozwalają zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania budynków lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej;

• ulepszeniem budynku, które ograniczą straty energii oraz zużycie energii dostarczanej do budynku;

• inwestycją w przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z rezygnacją z lokalnego źródła ciepła (np. pieca);

• całkowitą lub częściową zmianę źródła energii na odnawialne źródło energii lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Infografika z zasadami otrzymania ulgi termomodernizacyjnej, opisanymi w tekście.

Cały zakres przedsięwzięć znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 30 listopada 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Jak działa ulga termomodernizacyjna?

W ramach zeznania podatkowego należy wskazać inwestycję oraz wartość poniesionych kosztów. Wydatki poniesione na inwestycję pomniejszają podstawę opodatkowania, co przekłada się na obniżenie wysokości podatku dochodowego, który musimy zapłacić w Urzędzie Skarbowym. Do zeznania PIT należy dołączyć wypełniony formularz PIT/O. Wszystkie wydatki poniesione na inwestycje należy potwierdzić w formie faktur, które przedkładamy Urzędowi Skarbowemu.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Wyłącznie osoby fizyczne których dochody rozliczane są według jednolitej stawki podatku liniowego (19 proc.), skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.) bądź w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, w której zostały zrealizowane inwestycje. Ponadto budynek powinien być domem jednorodzinnym. Co najważniejsze, podatnik musi zakończyć inwestycję przed upływem 3 lat od daty poniesienia pierwszego wydatku.

Limit odliczeń, których podatnik może dokonać w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 000 zł. Odliczenie przysługuje każdemu podatnikowi z osobna. A zatem, jeśli np. małżonkowie są współwłaścicielami danej nieruchomości, każdemu z nich przysługuje prawo do ulgi na łączną kwotę 106.000 zł.

Zobacz więcej aktualności