Spotkanie z przedsiębiorcami w ramach konsultacji społecznych

W ramach konsultacji społecznych aktualizowanego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory zaplanowano spotkania z przedsiębiorcami i mieszkańcami Miasta.

Pierwsze spotkanie, zorganizowane zostało 18 marca w Muzeum Miejskim w Żorach i dotyczyło możliwości włączenia lokalnych przedsiębiorców w proces rewitalizacji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, Żorskiej Izby Gospodarczej, przedsiębiorcy prowadzący działalność w obszarach rewitalizacji, a także przedstawiciele Samorządu.

Spotkanie poprowadził dr Krzysztof Wrana, który wraz z zespołem ekspertów dokonał aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji. W pierwszej części spotkania przedstawione zostały główne założenia Programu – wyznaczone obszary rewitalizacji, ich granice, a także planowane - kluczowe projekty i przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Szczególna uwaga została zwrócona na proces rewitalizacji w świetle Ustawy o Rewitalizacji, która weszła w życie pod koniec 2015 roku.

Kolejna część spotkania przeznaczona została na dyskusję z uczestnikami. Tematem przewodnim tej części były możliwości włączenia lokalnych przedsiębiorców w proces rewitalizacji. Moderator panelu dyskusyjnego – dr Krzysztof Wrana – nawiązując do przedstawionych wcześniej założeń podkreślił, że działania rewitalizacyjne powinny przede wszystkim cechować się kompleksowością, koncentracją i komplementarnością.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego zgodnie zwrócili uwagę na rangę żorskiej Starówki w kontekście całego procesu rewitalizacji. W prowadzonych rozmowach wskazywano na problemy Starego Miasta, które wpływają na wyznaczony obszar rewitalizacji, tj. „Śródmieście wraz z zachodnią częścią dzielnicy Kleszczówka”. Do najważniejszych z nich zaliczono: godziny otwarcia sklepów i punktów usługowych niedostosowane do potrzeb mieszkańców, brak zintegrowanych przedsięwzięć promocyjnych (informacje o promocjach w sklepach, wydarzenia kulturalne) czy brak rozwiniętych sieci współpracy pomiędzy przedsiębiorcami.

Według uczestników spotkania w przyszłości Starówka powinna być „miejscem kultury i spotkań”, w którym dzięki realizacji „miękkich” projektów i przedsięwzięć ożywiona zostanie tkanka gospodarcza obszaru (różnorodność punktów gastronomicznych, usługi „na miarę”, usługi czasu wolnego) i warstwa społeczna (zaangażowanie mieszkańców w proces rewitalizacji – organizacja imprez, konkursów, warsztatów). W odpowiedzi moderator spotkania podkreślił, że projektami rewitalizacyjnymi, zawartymi projekcie dokumentu i obejmującymi powyższe, są m.in. „Starówka – miasto ab ovo” oraz „Inicjatywy na start”.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że powodzenie procesu rewitalizacji w dużej mierze uzależnione jest od jakości współpracy pomiędzy interesariuszami – przedstawicielami samorządu, lokalnymi przedsiębiorcami, przedstawicielami instytucji kultury i rynku pracy oraz organizacjami społecznymi i pozarządowymi.