Jest to dokument strategiczny wyznaczający kierunki działań dla obszarów miasta charakteryzujących się szczególnymi problemami, przede wszystkim w sferze społecznej oraz równolegle koncentracją problemów przestrzenno-funkcjonalnych, technicznych czy gospodarczych. Głównym celem programu jest pobudzanie i wykorzystywanie energii i pomysłowości mieszkańców Żor na rzecz rozwoju osobistego, wspólnot lokalnych i całego miasta.
Prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Żory do 2023 roku prowadzone były w oparciu o zasadę partycypacji społecznej. Obszary rewitalizacji, tj. „Śródmieście wraz z zachodnią częścią dzielnicy Kleszczówka” oraz „Osiedle Gwarków z terenami przyległymi”, zostały wyznaczone na podstawie przeprowadzonych analiz, badań społecznych oraz cyklu spotkań warsztatowych z liderami organizacji pozarządowych, przedstawicielami samorządu, lokalnych instytucji kultury, rynku pracy, pomocy społecznej i bezpieczeństwa publicznego.
Ponadto podczas spotkań zorganizowanych w obszarach rewitalizacji w ramach konsultacji społecznych dyskutowano m.in. na temat potrzeb społeczności w zakresie usług społecznych, problemów lokalnej przedsiębiorczości czy też jakości przestrzeni publicznej.
Program uzyskał pozytywną opinię Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i został wpisany do „Wykazu programów rewitalizacji województwa śląskiego”. Stwarza to możliwość współfinansowania projektów rewitalizacyjnych (realizowanych we wskazanych powyżej obszarach rewitalizacji) z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Ponadto dla projektu dokumentu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach uzgodnił brak potrzeby przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Z treścią dokumentu i wykazu programów rewitalizacji można zapoznać się klikając poniższe odnośniki: