Za nami finał 6. edycji ogólnopolskiego konkursu pn. „Elektronika – by żyło się łatwiej”, organizowanego przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Miasto Żory, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., firmy Siemens Polska i KAMAMI oraz żorską Fundację TEANO. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów z dziedziny elektroniki, automatyki lub informatyki. – Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół średnich, którzy lubią coś projektować i eksperymentować. Uczestnicy sami proponują konkretne projekty. Wymagamy, aby były praktyczne, czyli takie, które ułatwiają nasze codzienne życie lub pomagają walczyć z różnymi niepełnosprawnościami – powiedział prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
Do konkursu zgłosili się uczniowie z całej Polski. Spośród 40 nadesłanych projektów, do finału zakwalifikowało się 10. Zgłaszane do konkursu projekty są innowacyjne i na bardzo wysokim poziomie. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, to jest naprawdę wysoki poziom. Dla mnie ważne jest też to, czy rozwiązanie ma potencjał wdrożeniowy lub jest czymś, czego na rynku jeszcze nie ma, czy wpisuje się w jakąś lukę, a ci młodzi ludzie ze swoim świeżym spojrzeniem wychwycili to i przychodzą z gotowym rozwiązaniem – powiedziała Ewa Mikos-Romanowicz dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siemens, która była jednym z członków jury oceniającego projekty.
Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu okazał się Szymon Lipus – uczeń Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach, który pod opieką nauczyciela przedmiotów mechanicznych Tomasza Podleśnego, przygotował projekt pod nazwą „BetaDeck - interaktywna, wielozadaniowa, programowalna klawiatura”.
Drugie miejsce zajęli Krzysztof Nowak i Krzysztof Mrózek z Żywca, którzy wykonali „Lewitator akustyczny”, a na trzecim stopniu podium uplasowali się Filip Kiełbowicz i Mateusz Żuk z Jarosławia – autorzy wynalazku „Semper - urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego”.
Wszyscy finaliści otrzymali atrakcje nagrody rzeczowe ufundowane przez współorganizatorów konkursu, czyli firmy Simens i KAMAMI. Główną nagrodą jest roczne stypendium dziekana w wysokości 6 000 złotych, dla laureata, który zdecyduje się na studiowanie elektroniki na Wydziale AEiI Politechniki Śląskiej. Zwycięzcy konkursu mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji na Politechnikę Śląską.
Galę poprowadziła Anna Ujma, a uświetnił ją koncert w wykonaniu niezwykle uzdolnionej młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.
Fot. JoVa Foto Art Joanna Wala