W 2024 r. Święto Ogniowe wpisane zostało na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Mamy więc nadzieję, że wpis przyczyni się do zachowania tej pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. W 2025 r. minie natomiast 80 lat od dwóch najtragiczniejszych w historii Żor wydarzeniach - „marszu śmierci” więźniów KL Auschwitz-Birkenau przez nasze miasto oraz blisko dwumiesięcznych działań wojennych, które rozpoczęły się 29 stycznia i trwały do 24 marca 1945 r. W ich wyniku zginęło ponad 100 osób, a miasto zostało w poważnym stopniu zniszczone. Z tego powodu Czytelnicy zainteresowani tematyką drugiej wojny światowej i niemieckiej okupacji znajdą w pierwszym rozdziale „Kalendarza” sporo wiedzy o tych wydarzeniach i refleksji nad ich historycznym znaczeniem dla naszego miasta.
Z kolei w rozdziale „Z życia miasta”, odnotowano m.in. wybory samorządowe, w których Waldemar Socha ponownie został wybrany prezydentem Żor oraz inwestycje: kolejne mieszkania komunalne w Żorach i nowy akcelerator biznesowy KSSENON, który może zmienić przyszłość miasta. Czytelnik znajdzie też w „Kalendarzu” sporo wiedzy na temat działalności placówek kulturalnych w naszym mieście: Muzeum Miejskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Ośrodka Kultury. Nie zbrakło też tekstów o różnych wydarzeniach sportowych w Żorach, zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także o głośnym na całym świecie wyczynie żorzanki Sabiny Barteckiej, która podczas zawodów o Puchar Świata ULTRA TRIATHLON w Austrii ustanowiła nowy rekord świata w tej ekstremalnie trudnej rywalizacji.
Mamy nadzieję, że również inne rozdziały, jak na przykład o żorskich wydawnictwach, czy oświacie w naszym mieście (np. o wygraniu Światowej Olimpiady Kreatywności „Distination Imagination” przez uczniów Technikum nr 1) zadowolą Czytelników. Przypominamy też sylwetki mieszkańców Żor zmarłych w ostatnim czasie. Sądzimy, że treść różnorakich artykułów i danych statystycznych, zainteresuje szerokie grono Czytelników.
Wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnej edycji „Kalendarza Żorskiego”, składamy serdeczne podziękowania i oczekujemy dalszej współpracy. Czekamy więc na propozycje tematów i materiały, a także uwagi, które prosimy kierować na adres Muzeum Miejskiego w Żorach.
Zespół redakcyjny