Żory wśród laureatów Rankingu Gmin Województwa Śląskiego!

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 listopada w sali Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach poznaliśmy laureatów tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Bardzo dobrze wypadło w nim Miasto Żory!

Statuetki dla laureatów Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

W tym roku już po raz trzeci zaprezentowany został Ranking Gmin Województwa Śląskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy Urzędem Statystycznym w Katowicach. Podobnie jak w poprzednim roku, w ramach Rankingu ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa śląskiego. Nagrody przyznawane były w 3 kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców, gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Każda z nich oceniana została na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.

Wśród miast na prawach powiatu bardzo dobrze wypadły Żory, które zajęły 5. miejsce! Wyprzedziły nas jedynie: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała i Tychy. Nagrodę dla naszego Miasta odebrał Daniel Wawrzyczek – Zastępca Prezydenta Miasta Żory.

Warto wspomnieć, że Żory były najlepsze wśród wszystkich śląskich miast na prawach powiatu w zakresie salda migracji w 2022 roku, przyrostu naturalnego i powierzchni objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zajęły też wysokie 3 miejsca w zakresie udziału wydatków na administrację publiczną w wydatkach ogółem oraz wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Wyniki Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Gminy do 20 tys. mieszkańców