Jak będą wyglądały Żory za 10 lat? Więcej zieleni, ekologiczny transport, odnawialne źródła energii, a może nowoczesne rozwiązania przyjazne mieszkańcom i środowisku? Miasto Żory zaprosiło uczniów szkół podstawowych do udziału w gminnym konkursie plastycznym „Zielona przyszłość. Moje miasto za 10 lat”, realizowanym w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu Żor oraz mieszkańców miasta uczęszczających do szkół poza jego granicami. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Ich zadaniem było przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej wizję ekologicznych Żor za 10 lat. Organizatorzy zachęcali do pokazania m.in. zieleni miejskiej, ekologicznego transportu, odnawialnych źródeł energii czy pomysłów na poprawę jakości życia mieszkańców.
Dla laureatów przygotowano atrakcyjne nagrody:
I miejsce – bon podarunkowy o wartości 300 zł
II miejsce – bon podarunkowy o wartości 200 zł
III miejsce – bon podarunkowy o wartości 100 zł
Komisja konkursowa po wnikliwej ocenie nadesłanych prac wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych:
Kategoria A – klasy 1–3
I miejsce: Aleksandra Michoń
II miejsce: Iga Gidlecka
III miejsce: Dominika Łyp
Kategoria B – klasy 4–6
I miejsce: Kajetan Haręża
II miejsce: Tomasz Widenka
III miejsce: Milan Czajkowski
Wyróżnienie: Wiktoria Łyp
Kategoria C – klasy 7–8
I miejsce: Oskar Podbioł
II miejsce: Lena Kasprzyk
III miejsce: Paweł Prokop