Prowadzisz działalność gospodarczą w domu? Sprawdź czy masz właściwie złożoną deklarację za odpady

W każdej firmie powstają odpady, zarówno te komunalne, wynikające z obecności pracowników w biurach i pomieszczeniach socjalnych, jak i przemysłowe czy też medyczne wynikające ze specyfikacji pracy. W przypadku prowadzenia w części nieruchomości działalności gospodarczej, należy uwzględnić segregację odpadów i właściwie rozdzielić odpady powstające w gospodarstwie domowym oraz te wynikające z prowadzonej działalności.

Widok z góry na śmieci różnego rodzaju leżące wokół zielonego znaku recyklingu. Stock images by Depositphotos

Jeśli na terenie nieruchomości:

- masz wyodrębniony lokal, biuro, warsztat w którym prowadzisz działalność gospodarczą,

- przyjmujesz klientów,

- zatrudniasz pracowników lub wynajmujesz pomieszczenie dla innej osoby,

to nieruchomość na twoim gruncie spełnia rolę zakładu pracy. Musisz mieć więc odpowiednią umowę bądź deklarację na odbiór odpadów komunalnych (na 5 frakcji odpadów).

Warto podkreślić, że odpady komunalne, powstające w biurach, warsztatach i pomieszczeniach socjalnych to między innymi:

1. Plastik i metal – butelki pet, puszki aluminiowe, kubki po jogurtach, folia aluminiowa, kartony po mleku i napojach,
  2. Papier – kartki, broszury, czasopisma, pudełka,
  3. Szkło – butelki po napojach,
  4. Odpady kuchenne (bio) – resztki jedzenia, obierki z owoców, ogryzki,
  5. Zmieszane – ręczniki papierowe, artykuły higieniczne, impregnowane kubeczki po kawie, artykuły biurowe.

Jeśli nie jesteś pewien czy masz właściwą umowę lub deklarację skontaktuj się z Wydziałem Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Żory pod numerem telefonu 32 43 48 140.