Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory

Opłata za odpady – sprawdź zasady

Przypominamy mieszkańcom o terminie płatności oraz najważniejszych zasadach, dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi.

Śmieciarka odbiera odpady z pojemnika, przed nią pracownik ubrany w pomarańczowy strój roboczy. Stock images by Depositphotos.

Termin płatności IV raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mija 10 grudnia 2022 r. Urząd Miasta nie wystawia i nie wysyła faktur za odbiór odpadów. Wpłaty należy dokonywać na indywidualny rachunek bankowy przypisany każdej nieruchomości. W razie pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 32 43 48 156.

Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi informuje, że stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2023  roku pozostają bez zmian, a opłata za mieszkańca wynosi 25,00 zł za osobę na miesiąc.

Uwaga! Jeśli prowadzisz na nieruchomości działalność gospodarczą, to jest to nieruchomość mieszana, a z części nieruchomości niezamieszkałej konieczna jest również selektywna zbiórka odpadów: papieru, szkła, tworzyw sztucznych, metali, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych, bioodpadów oraz odpadów zmieszanych. Musi być też zapewniony odbiór ww. frakcji odpadów.

Stawka opłaty z części nieruchomości mieszanej również pozostaje bez zmian:
- pojemnik 110/120l – 22,00 zł
- pojemnik 240l – 44,00 zł
- pojemnik 1100l – 220,00 zł
- worek 80l – 16,00 zł
- worek 100l – 20,00 zł

Terminy płatności w 2023 r.: do 10 marca – I kwartał, do 10 czerwca –  II kwartał, do 10 września – III kwartał, do 10 grudnia – IV kwartał.

Zasady naliczania opłat na gospodarowanie odpadami komunalnymi:

1. Nieruchomość zamieszkała - ilość mieszkańców x 25 zł (miesięczna stawka opłaty) = opłata miesięczna.
  2. Nieruchomość mieszana:
  • Część zamieszkała: ilość mieszkańców x 25 zł (miesięczna stawka opłaty)
  • Część niezamieszkała (działalność gospodarcza)
    - Odpady zmieszane: pojemnik 110/120l lub pojemnik 240l lub pojemnik 1110 l lub worek 80l lub worek 100l
    - Papier: worek 80l lub worek 100 l (ilość worków zależna od zapotrzebowania, minimum 1)
    - Szkło: worek 80l lub worek 100 l (ilość worków zależna od zapotrzebowania, minimum 1)
    - Tworzywa sztuczne,  metale, odpady opakowaniowe wielomateriałowe:  worek 80l lub worek 100 l (ilość worków zależna od zapotrzebowania, minimum 1)
    - Bioodpady: worek 80l lub worek 100 l (ilość worków zależna od zapotrzebowania, minimum 1)

W celu weryfikacji poprawności zadeklarowanych danych (5 frakcji odpadów z części nieruchomości niezamieszkałej) prosimy o kontakt pod numerem telefonu 32 43 48 140.