Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona

Od dwóch dekad przepiękne lotnicze modele powstają na osiedlu 700-lecia Żor

Już od 20 lat pod okiem instruktora Jana Pietrzykowskiego w modelarni MOSiR Żory, mieszczącej się na os. 700-lecia, obok klubu Iskierka, powstają niezwykłe lotnicze modele i szkolą się mistrzowie w sztuce modelarskiej oraz przyszli piloci.

Podopieczni modelarni podczas zajęć z Janem Pietrzykowskim.

Dokładnie  23 grudnia 2022 roku minęło 20 lat od chwili uroczystego otwarcia nowego lokalu modelarni lotniczej w Żorach na Os. 700-lecia. W 2002 roku nową siedzibę otwierali Daniel Wawrzyczek - Zastępca Prezydenta Miasta Żory, Herbert Palenga - Prezes SM Żory, dyrektorzy MOSiR Żory - Arkadiusz Stanula i Marek Utrata, a także ówczesny zarząd dzielnicy Zachód w osobach Ryszarda Płoneczki i Augustyny Kapy. Modelarnia została przeniesiona w nowe miejsce z bloku nr 7 na os. Księcia Władysława. Przygotowywanie lokalu, w którym wcześniej działała ślusarnia ze spawalnią trwało pół roku. Do dziś 100-metrowe pomieszczenie służy młodym ludziom do pogłębiania wiedzy o modelarstwie i lotnictwie, a Radzie Dzielnicy Zachód jako siedziba oraz miejsce na zebrania z mieszkańcami. Modelarnia służy także okolicznym placówkom oświatowym jako miejsce na lekcje poglądowe o modelarstwie i lotnictwie.

Na przestrzeni tych lat przez modelarnię przewinęło się ponad  400 osób. Za jej prężną działalność i liczne sukcesy na przestrzeni minionych dekad odpowiada instruktor modelarni Jan Pietrzykowski. To on uczy młodych adeptów sztuki budowy modeli latających oraz pomaga im rozwijać lotniczo-modelarską pasję. Warto podkreślić, że sam jest nie tylko doświadczonym modelarzem, ale i pilotem. Na swoim koncie ma ponad 3 tysiące lotów na szybowcach.

Choć żorska modelarnia służy przede wszystkim jako szkółka modelarska, to wielu uczestników zajęć dalej rozwija swoje zainteresowania i buduje modele zawodnicze lub rekreacyjne. Dzięki zaszczepionej im pasji kilkudziesięciu modelarzy uzyskało licencje sportowe, a kilkunastu nadal startuje w zawodach modeli latających.  - Obecnie do modelarni uczęszcza regularnie 15 osób. Najmłodszy ze startujących w zawodach podopiecznych ma 7 lat, a większość to uczniowie szkoły podstawowej. Wszyscy chcą się rozwijać, co jest możliwe przede wszystkim dzięki ogromnemu wsparciu ze strony rodziców – mówi Jan Pietrzykowski.

Warto podkreślić, że podopieczni Jana Pietrzykowskiego mają na swoim koncie wiele medali Mistrzostw Polski, Pucharu Polski czy zawodów rangi międzynarodowej. Tylko w 2022 roku zawodnicy z Żor wywalczyli 6 medali Mistrzostw Polski oraz stawali na podium zawodów Pucharu Polski i Mistrzostw Europy (po jednym razie).  

W historii naszej modelarni największe sukcesy odnosiła rodzina Beniszów. Przez kilka sezonów startowało pięcioro członków rodziny tj. tata, mama i trzech synów. Kilku naszych wychowanków zostało pilotami.Często w czasie zajęć odwiedzają nas nasi wychowankowie. Serce rośnie gdy opowiadają co osiągnęli dotychczas w życiu, jakie ukończyli szkoły i jak ciekawe mają zajęcie w pracy – mówi z dumą Jan Pietrzykowski.

Jeden z wychowanków żorskiej modelarni - Franek Krakowczyk jest członkiem modelarskiej Kadry Narodowej w klasie F1E w grupie juniorów i w tym roku zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Rumunii.

W tym roku planujemy liczne starty w zawodach oraz zorganizujemy kilka imprez modelarskich na terenie Żor oraz na lotnisku w Gotartowicach. Dla uczczenia jubileuszu utworzyliśmy stałą ekspozycję modelarskich silników spalinowych ponieważ silniki te przechodzą już do historii. Zwracamy się do sympatyków modelarstwa, jeśli posiadają takie silniki o kontakt z nami. Miłośników modelarstwa zapraszamy do  odwiedzania strony MOSiRu, gdzie znajdziecie bieżące informacje o naszej działalności – dodaje Jan Pietrzykowski.

 

Zobacz więcej aktualności