Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory Ikona UE
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona

Kosmiczne Urodziny Miasta Żory w hali MOSiR!

752. Urodziny Miasta Żory zapowiadają się nieziemsko! Na młodszych i starszych mieszkańców naszego miasta będą czekały bardzo ciekawe atrakcje, a motywem przewodnim głównej części obchodów będą roboty oraz kosmos.

Główna cześć obchodów Urodzin Miasta Żory tym razem odbędzie się w hali sportowej MOSiR Żory przy ul. Folwareckiej 10. Dokładnie w dniu założenia Miasta, czyli 24 lutego o godz. 17:00 odbędzie się tam rodzinna impreza pełna atrakcji.  Rozpocznie ją interaktywny spektakl pt. „Robotrons – Niepokonani Aniołowie Galaktyki” z udziałem imponujących robotów! Po przedstawieniu będzie można zrobić sobie zdjęcie z robotami i skorzystać z pozostałych atrakcji, a te z pewnością zachwycą gości!

W mobilnym planetarium będzie można podziwiać pokazy astronomiczne pod hasłem „Lecimy w Kosmos!” dla dzieci w wieku do 7 lat oraz „Niebo + Słońce” dla starszych dzieci a także młodzieży, a nawet dorosłych.

Na wszystkich gości będą też czekały warsztaty kosmiczne: gogle VR, budowanie bazy księżycowej z klocków LEGO Duplo, obserwacje przez mikroskop i wystawa prawdziwych meteorytów.  Będą też warsztaty z robotyki, widowiskowe eksperymenty fizyczne i chemiczne, stanowiska doświadczalne i zajęcia z wyrabiania glutków.

Na młodsze dzieci będą też czekały dwa dmuchańce a wszyscy goście będą mogli liczyć na słodki poczęstunek. Wszystkie atrakcje są bezpłatne!


Z okazji Urodzin Miasta Żory, Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna zaprasza na spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem wokół książki pt. „Hanka. Opowieść o awansie”, które odbędzie się 24 lutego o godz. 18:00. Prowadzenie: Elżbieta Goraus. Maciej Jakubowiak to eseista, redaktor wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek, jego teksty można też znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Książkach”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Laureat Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca, stypendium twórczego Miasta Krakowa i nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nominowany do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Odkryć Empiku. Za esej „Koniec z akademią” był nominowany do nagrody Grand Press. Uczestnik Wirtualnej Rezydencji Literackiej w Melbourne i Wyszehradzkiej Rezydencji Literackiej w Bratysławie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Informacji-Recepcji osobiście, telefonicznie pod nr 32 43 44 584/32 43 43 197, wew. 20 lub mailowo na adres informacja@mbpzory.pl.


Natomiast już 22 lutego w Muzeum Miejskim w Żorach odbędzie się spotkanie z cyklu „Nasza tożsamość” pod hasłem „Historia w herbie Żor”. Herby na terenach Polski zaczęły pojawiać się w XIII wieku, w związku z nadawaniem istniejącym miejscowościom praw miejskim i lokacją miast na prawie magdeburskim, m.in. Żor w 1272 roku. Ich samorządy miały prawo wystawiania dokumentów, niezbędna więc była im pieczęć z godłem. Z wizerunku na pieczęci wykształcał się następnie oficjalny herb miasta. Żory jako jedno z pierwszych po 1989 roku upomniało się o swoją symbolikę historyczną i postanowiło nadać jej odpowiednią rangę – czytamy w książce Insygnia miasta Żory oraz zasady użycia insygniów miejskich, ceremoniał miejski, herby żorskich dzielnic (2007).  Początek spotkania o godz. 17:30, wstęp wolny. Prowadzenie Tomasz Górecki.

 

Zobacz więcej aktualności