Dodatek osłonowy – wnioski można składać w MOPS Żory

Dodatek osłonowy to element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wnioski o jego przyznanie można składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach, mieszczącym się przy ul. Wodzisławskiej 1.

Niebieski baner z napisem dodatek osłonowy oraz z logo Rządowa Tarcza Antyinflacyjna.

Dodatek osłonowy przysługuje:
- osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza 2 100 zł;
- osobie w gospodarstwie wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza 1 500 zł na osobę.

Przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego ma zastosowanie zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacana.

Dla wniosków złożonych w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 lipca 2022 roku przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego uwzględniane są dochody rodziny z 2020 roku, natomiast w przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia 2022 roku do 31 października 2022 roku uwzględnianie są dochody z 2021 roku

Dodatek osłonowy wynosi rocznie:
1) 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
2) 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
3) 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
4) 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują węgiel lub paliwa węglopochodne, a źródło ogrzewania zostało wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, dodatek osłonowy wynosi rocznie:
1) 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
2) 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
3) 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
4) 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Wnioski należy złożyć do 31 października 2022 roku. Osoby, które złożą wniosek do końca stycznia, otrzymają świadczenie w dwóch ratach. Pierwsza część zostanie wypłacona w terminie do 31 marca 2022 roku, druga w terminie do 2 grudnia 2022 roku. Osobom, które złożą wniosek w okresie od 1 lutego do 31 października, dodatek będzie wypłacony jednorazowo w terminie do 2 grudnia 2022 roku.

Informacje dodatkowe

Gospodarstwo domowe jednoosobowe tworzy osoba samotnie zamieszkująca i gospodarująca, natomiast gospodarstwo domowe wieloosobowe tworzy wnioskodawca oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.

Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje jedno świadczenie dla całej rodziny. W przypadku złożenia kilku wniosków przez różnych członków gospodarstwa zostanie rozpatrzony pierwszy złożony.

Przyznanie  dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego będzie przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej.

Wzór wniosku można pobrać ze strony BIP Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach.

Ważne! Na czas realizacji wypłaty dodatku osłonowego tj. od dnia 4.01.2022 r. do 31.12.2022 r. wnioski o wypłatę dodatku energetycznego będą pozostawiane bez rozpoznania.