1530 | Wielki Książę Litwy Zygmunt Stary Król Polski potwierdził nadane wcześniej kościołowi i miastu przywileje |
1557 | Pasvalys wpisało się do historii za sprawą podpisania tutaj sojuszu między Zygmuntem Augustem w władcą Inflant przeciwko Wielkiemu Księstwu Moskiewskiemu |
1580 | Stefan Batory zgodził się na włączenie Pasvalys do Kapituły Wileńskiej (struktura kościelna) zobowiązując jednocześnie Kapitułę do zorganizowania w Pasvalys szkoły parafialnej i odbudowy kościoła |
1787 | zbudowano trzeci kościół – tym razem murowany |
1804 | odkryto pokłady wód mineralnych |
lata 20-te XX wieku | otworzono w mieście gimnazjum i szkołę zawodową kupiecką i przemysłową |
Obecnie w Pasvalys funkcjonują poza gimnazjum dwie szkoły podstawowe. Na głównym placu miasta stoi monument świadczący o więziach Litwy i tego regionu ze Skandynawią i innymi państwami.
Kościół Św. Jana Chrzciciela (pierwszy kościół kamienny zbudowany w latach 1779-1787, w 1887 dobudowano dwie wieże, a w 1907 dzwonnicę, w której funkcjonowała również biblioteka parafialna.
Kościół Świętej Trójcy (budowę rozpoczęto w 1792 w miejscu spalonej przez błyskawicę drewnianej kaplicy cmentarnej, kościół jest wartościowym przykładem wczesnego klasycyzmu.
Kościół Św. Piotra i Pawła (zbudowany w 1782 roku w małej miejscowości Krincinas 8 km na południowy wschód od Pasvalys w stylu późnobarokowym z dobudowaną na początku XX wieku dzwonnicą)
Kościół Świętej Maryi Dziewicy w Pumpenai (zlokalizowany w pobliżu autostrady Via Baltica, wybudowany w 1818 roku w stylu późnego baroku i klasycyzmu, siedzibę swoją miał tutaj zakon Karmelitów zamknięty jednak przez cara w 1832 roku, w następnych latach budynek stał się kościołem parafialnym.
Kościół w Svobiskis powstał w 1789 roku w miejscu spalonego kościoła, istniejący kościół otoczony jest rozległym cmentarzem.
Kościół Jezusa Chrystusa usytuowany w małej miejscowości, zbudowany z cegły w 1803 roku w stylu barokowym i klasycystycznym, woda w strumieniu płynącym obok kościoła znana jest z właściwości leczniczych.
Gegabrasta – wioska prawosławnych Rosjan przybyłych w to miejsce po powstaniu w 1963 roku i wywózce powstańców na Syberię, przed II wojną światową żyło tutaj 300 Rosjan, obecnie wioska liczy około 30 mieszkańców, głównie emerytów.
Charakterystyczną cechą tutejszego krajobrazu są osobliwe twory geologiczne powstałe w wyniku erozji, wietrzenia i innych procesów geologicznych zwane przez tutejszych mieszkańców „smegduobes”. Jest to rodzaj zapadlisk w kształcie kominów powstałych w wyniku odpowiedniego ułożenia warstw geologicznych. 300 mln lat temu utworzyły się tutaj skały wapienne i gipsowe przykryte później (w okresie ostatniej epoki lodowcowej) naniesionymi przez lądolód warstwami iłów, piasków i gliny o grubości od 1 do 15 metrów. Woda łatwo wypłukuje wapń i gips z dolnych warstw a nawis iłów i piasków załamuje się pod własnym ciężarem tworząc wspomniane wcześniej kształty kominowe.
Krajobraz tego okręgu widziany z lotu ptaka odznacza się wieloma zakolami rzecznymi, zagajnikami i zabytkowymi zabudowaniami oraz parkami. Jednym z najbardziej znanych jest park dworski Joniskelis powstały w połowie XVIII wieku. Jest on dobrze utrzymanym, kameralnym i ulubionym miejscem organizacji imprez kulturalnych i wypoczynku.
Istnieją tu liczne rezerwaty chroniące twory geologiczne, pomniki przyrody nieożywionej oraz charakterystyczne dla północnej Litwy kompleksy lasów liściastych.
Powierzchnia: ok. 129 tys. ha
Ludność okręgu: 34,9 tys.
Ludność miasta Pasvalys: 8,7 tys.
Więcej informacji: www.pasvalys.lt