
Szkoły z nową energią - zwiększanie jakości kształcenia zawodowego w Żorach

Gmina Miejska Żory realizuje projekt pn.: „Szkoły z nową energią - zwiększanie jakości kształcenia zawodowego w Żorach", dofinansowany w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) w ramach działania FESL.10.14 Infrastruktura kształcenia zawodowego.
Celem głównym projektu jest zwiększenie kompetencji zawodowych uczniów Technikum nr 1 w Żorach, poprzez inwestycję w nową infrastrukturę zapewniającą warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej, ale też umożliwiającą kształcenie włączające podopiecznych placówki. Z tego względu w ramach przedsięwzięcia planowana jest rozbudowa oferty i infrastruktury Technikum nr 1 w Żorach m.in. o nowe interdyscyplinarne pracownie i warsztat praktycznej nauki zawodu (m.in. dla kształcących się zawodzie technik pojazdów samochodowych ,ale też przede wszystkim w niedalekiej perspektywie w zawodzie technik elektromobilności oraz w innych zawodach komplementarnych - technik elektryk, informatyk i inne), co ma zapewnić uczniom warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej. Powstałe w wyniku realizacji pracownie zostaną zaopatrzone w niezbędne wyposażenie ogólnodydaktyczne i wyposażenie do praktycznej nauki zawodu.
Wspierane zawody i przestrzenie w ramach projektu wymagają organizacji dodatkowych pomieszczeń do przechowywania urządzeń przenośnych wykorzystywanych podczas praktyk, ale też szatni, sanitariatów, pokojów socjalnych dla uczniów, w związku z czym zakres projektu obejmuje także wsparcie tego rodzaju pomieszczeń. Co szczególnie istotne, w ramach projektu uwzględnione zostaną konkretne rozwiązania z zakresu edukacji włączającej, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w zaaranżowanych zgodnie z Modelem Dostępnej Szkoły przestrzeniach szkolnych - gabinecie do pracy indywidualnej z uczniem, a także w tzw. strefie relaksu i wyciszenia. Ze względu na brak możliwości efektywnego zaadaptowania na cele realizacji projektu istniejącej infrastruktury placówki, pracownie powstaną w nowym obiekcie, dającym także pełny potencjał do realizacji praktycznej nauki zawodu. Zakres robót obejmie również prace związane z zapewnieniem dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnościami.
Całkowita wartość projektu: 8 728 182,60 zł
Wartość dofinansowania: 6 212 958,21 zł, w tym:
- Unia Europejska: 5 482 021,96 zł,
- Budżet Państwa: 730 936,25 zł)
Środki własne: 2 515 224,39 zł
Termin realizacji: od 1 lipca 2025 r. do 30 września 2026 r.