Zła jakość powietrza - ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 w powietrzu – 25.11.2021 r.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie części województwa śląskiego, w tym w Żorach wystąpił 2 poziom ostrzegania dla zanieczyszczenia powietrza. Ze względu na poziom pyłu zawieszonego PM10 jakość powietrza w Żorach jest dzisiaj zła.

Występuje ryzyko przekroczenia poziomu informowania – 100 µg/mdla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie o złej jakości powietrza obowiązuje od godz. 9:00 do godz. 24:00 w czwartek, 25 listopada.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.