Zarządcy nieruchomości, wynajmujący lokale mieszkalne oraz najemcy muszą złożyć informacje o stawkach czynszów

Przypominamy zarządcom nieruchomości, właścicielom, wszystkim wynajmującym lokale mieszkalne oraz najemcom lokali nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego o obowiązku przekazywania gminie informacji dotyczących stawek czynszów najmu mieszkań.

Widok z lotu ptaka na Żory. Fot. Wojciech Bęczarski

1 stycznia 2008 r. weszły w życie nowe uregulowania prawne w zakresie sporządzania przez gminy zestawienia danych dotyczących czynszów lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego, obowiązku ich publikacji oraz udostępniania  przez gminy tych danych. W związku z tym organy gminy, na której obszarze lub jej części znajdują się wynajmowane ww. lokale mieszkalne mają obowiązek zebrania danych na ten temat. Gmina, sporządzając takie zestawienia, zobowiązana jest korzystać z danych przekazywanych przez zarządców nieruchomości, właścicieli mieszkań i lokatorów, organizacje ich zrzeszające oraz najemców.

Dane określane są za okresy półroczne danego roku kalendarzowego i powinny być przekazywane do urzędu w terminach:
- za pierwsze półrocze – do końca lipca danego roku,
- za drugie półrocze – do końca stycznia roku następnego.

Gmina zobowiązana jest do ogłoszenia danych w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zestawienie dotyczące czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego powinno uwzględniać wysokość czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu, w powiązaniu z jego lokalizacją, wiekiem budynku i jego stanem technicznym oraz powierzchnią użytkową lokalu i jego standardem.

W związku z koniecznością wywiązania się przez gminę z nałożonego na nią obowiązku zgromadzenia danych niezbędnych do publikacji, zwracamy się z apelem do wszystkich podmiotów i osób prywatnych o przekazanie zestawienia czynszów w podanych powyżej terminach, według wzoru znajdującego się na stronie www.zory.pl, na adres Zarząd Budynków Miejskich w Żorach, al. Wojska Polskiego 4a.