Serwis Miejski miasta Żory

Zakup węgla od Miasta Żory w 2023 roku – ważne informacje!

Na podstawie ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2236) Gmina Miejska Żory informuje o przystąpieniu do zakupu paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie miasta do dnia 3O kwietnia 2023 r.

Zdjęcie ilustracyjne - bryły węgla.

Kto jest uprawniony do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach?

Do dokonania zakupu preferencyjnego uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967).

Preferencyjny zakup węgla nie jest możliwy, jeśli wnioskodawca bądź członek jego gospodarstwa domowego nabył paliwo stałe w ilości co najmniej 3 ton w sezonie grzewczym przypadającym na lata 2022-2023 po cenie niższej niż 2 000,00 zł brutto za tonę.

Jaką ilość węgla można nabyć?

Zakup paliwa stałego jest możliwy w ilości nie większej niż 1,5 tony do 31 grudnia 2022 r. oraz 1,5 tony do 30 kwietnia 2023 r.

W przypadku, gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego albo dokonano takiego zakupu w ilości mniejszej niż 1,5 tony, istnieje możliwość jego zakupu w 2023 r. (pula przechodzi na 2023 rok).

Gdzie należy złożyć wniosek o zakup węgla na preferencyjnych warunkach?

Wnioski można składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach przy ul. Wodzisławskiej 1 osobiście w godzinach pracy, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP).

Koszt zakupu węgla:

Mieszkańcy Gminy Miejskiej Żory mogą zakupić węgiel w cenie 1 690,00 zł brutto.

Gdzie można zakupić i odebrać węgiel:

Po pozytywnej weryfikacji wniosku złożonego w MOPS Żory węgiel będzie można zakupić i odebrać w składzie:
Firma Handlowa ROLBUD Iwona Tomala-Karpińska
ul. Stacyjna, 43-267 Suszec
tel.: 32 43 42 608
Płatności należy dokonać na miejscu, przed odbiorem paliwa stałego.

UWAGA! Istnieje również możliwość skorzystania z transportu, który zapewnia firma świadcząca usługi na zlecenie Gminy Miejskiej Żory w cenie 90 zł za kurs.

Gmina informuje, że dostępność poszczególnych sortymentów będzie zapewniana w miarę możliwości produkcyjnych kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej S.A.