W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta Żory oraz dzielnicy Korfantego, na terenie której działa placówka, a także reprezentanci lokalnych instytucji, dyrektorzy żorskich szkół, sponsorzy, przyjaciele szkoły i inni zaproszeni goście.
Podczas swojego wystąpienia, dyr. szkoły Joanna Łyżwa podziękowała wszystkim i każdemu z osobna za owocną współpracę, na którą każdego dnia może liczyć. Wiele ciepłych słów skierował do pracowników i uczniów szkoły Leszek Hoderny – Zastępca Prezydenta Miasta Żory, któremu towarzyszył na scenie reprezentujący Radę Miasta Żory, Kamil Owczarek. Oprócz nich, dalszych lat owocnej działalności życzyli Jubilatce inni zaproszeni goście, w tym byli dyrektorzy szkoły oraz mieszkańcy. Pozdrowienia dla pracowników i wychowanków szkoły wysłał nieobecny na gali Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła, który jest absolwentem SP 16 i który wystąpił w specjalnie przygotowanym na tę okazję filmiku.
O historii swojej placówki opowiedzieli sami uczniowie, którym na scenie towarzyszyła ożywiona przez sztuczną inteligencję, patronka – Maria Konopnicka. Widzowie odbyli niezwykłą podróż do przeszłości, pełną wzruszeń i emocji!
W programie obchodów dnia 26 września br. znalazł się również festyn przygotowany dla uczniów i ich rodziców, a także obecnych i emerytowanych nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Podczas festynu odsłonięta zostanie figurka Żorka Ogrodnika, jak również odbędą się występy w wykonaniu artystów, w tym absolwentów SP 16. Całości dopełni zabawa taneczna połączona z biesiadą. Festyn ma charakter otwarty - w imieniu dyrekcji i pracowników Jubilatki zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!
Obchody 45-lecia zakończą się mszą św., która w najbliższą niedzielę odbędzie się w kościele pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach.