Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory Ikona UE
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona

Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie części województwa śląskiego, w tym w Żorach wystąpił 3 poziom ostrzegania dla zanieczyszczenia powietrza.

Dzieci zdmuchują smog z nieba nad żorskim rynkiem.

Ze względu na poziom pyłu zawieszonego PM10 jakość powietrza w Żorach jest dzisiaj bardzo zła, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych!

Występuje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego – 150 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie o bardzo złej jakości powietrza obowiązuje w piatek, 1 grudnia od godz. 09:00 do godz. 24:00.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecane jest ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza jeśli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. Należy ograniczyć wietrzenie pomieszczeń oraz unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

 

Zobacz więcej aktualności