Procesja w blasku pochodni i niezwykła muzyczna atrakcja – za nami 320. Święto Ogniowe!

Mieszkańcy Żor oraz goście z innych miejscowości, a nawet z zagranicy tłumnie przybyli na żorski rynek, by wziąć udział w obchodach 320. Święta Ogniowego. Po dwóch latach ograniczeń znów mogliśmy świętować w pełni – był apel strażacki, uroczysta msza wraz z procesją rozświetloną blaskiem pochodni, a następnie widowiskowy koncert muzycznej gwiazdy i Żorski Bieg Ogniowy!

Uroczysta procesja z pochodniami ulicami Starówki. Fot. Dariusz Maciejewski

11 maja już po raz 320. uliczki naszego miasta rozświetlił blask płonących pochodni, niesionych przez uczestników uroczystej procesji. Święto Ogniowe to unikatowa tradycja, nierozerwalnie związana z historią naszego miasta, a jego geneza sięga tragicznego w skutkach pożaru, który wybuchł w Żorach 11 maja 1702 roku i strawił znaczną część miasta.

Tegoroczne obchody rozpoczął uroczysty apel strażacki na żorskim Rynku, podczas którego wręczone zostały odznaczenia dla zasłużonych strażaków. Była to też okazja do zaprezentowania najnowszych nabytków żorskich strażaków. Komenda Miejska PSP oficjalnie odebrała nowy samochód ratowniczo – gaśniczy Scania, zakupiony dzięki środkom finansowym przekazanym przez WFOŚiGW w Katowicach w wysokości 530 tys. złotych, Urząd Miasta Żory w wysokości 400 tys. zł oraz KW PSP w Katowicach w kwocie 150 tys. złotych. Dzięki temu, że nowe auto trafiło do PSP możliwe było przekazanie dotychczas użytkowanego  wozu Renault Midlum jednostce OSP Żory – Osiny, gdzie dalej będzie mógł służyć na rzecz mieszkańców miasta Żory.

Główne obchody Święta Ogniowego rozpoczęła msza w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach, celebrowana przez abp. Wiktora Skworca. Następnie mieszkańcy i goście, niosąc w dłoniach płonące pochodnie, przeszli uliczkami starego miasta w uroczystej procesji.

Tuż po procesji, na ustawionej na Rynku scenie rozpoczął się koncert zespołu LemON! Jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiej sceny muzycznej, z charyzmatycznym wokalistą Igorem Herbutem, zaprezentowała swoje największe przeboje takie jak ,,Napraw”, czy ,,Scarlett”. Koncert opatrzony był wyjątkową oprawą wizualną, której motywem przewodnim był oczywiście ogień.

Tradycją jest już także organizowany w dniu Święta Ogniowego Żorski Bieg Ogniowy, który w tym roku odbył się już po raz dziewiąty. Biegacze powrócili na ulice Żor, by przy blasku pochodni i wyjątkowej oprawie przygotowanej przez Bractwo Ognia Spaleni, pokonać nieco zmodyfikowaną trasę tej wyjątkowej imprezy. Niezwykła atmosfera biegu ponownie ściągnęła do Żor zawodników z wielu miast, a linii startu pojawiło się 605 biegaczy, z czego 603 dobiegło do mety. W tym roku, trasę liczącą niecałe 5 km najszybciej pokonał Mateusz Mrówka z Radlina z czasem 00:13:41. Drugi był Mateusz Wolnik, a trzeci Sebastian Marcol. Wśród pań zwyciężyła Joanna Griman z Rybnika (czas 00:17:02), przed Michaliną Janowską i Izabelą Kubiak (najlepsza żorzanka czas 00:18:09). Wśród żorzan  trasę najszybciej pokonał Marek Jarosz (czas 00:16:39). W kategorii „super strażak” zwyciężył Mateusz Grzanka (czas 00:15:12), a w kategorii pań Izabela Matura (czas 00:25:37). Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki oraz medale, a zwycięzcy poszczególnych kategorii nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe.