Dzień Strażaka będzie okazją do wspólnego świętowania jubileuszu 145-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach oraz poznania pracy strażaków i służb mundurowych od kulis. Na uczestników czeka bogaty program przygotowany przez organizatorów i partnerów wydarzenia.
Wśród atrakcji znajdą się widowiskowe pokazy strażackie, prezentacja wozów bojowych oraz specjalistycznego sprzętu ratowniczego, a nawet „pokaz mody” strażackiej! Organizatorzy przygotowali również gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, namiot symulujący poruszanie się w zadymionej przestrzeni oraz eksperymenty z wykorzystaniem wody i ognia.
Najmłodsi uczestnicy będą mogli skorzystać ze strażackiej strefy malucha z dmuchańcami, spotkać maskotki, pomalować twarz, otrzymać odblaski oraz odwiedzić zagrodę z alpakami. W programie znalazły się także stanowiska zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz pokaz Motocyklowej Asysty Honorowej Śląskiej Policji.
Organizatorami wydarzenia są Ochotnicza Straż Pożarna w Żorach, Miasto Żory oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Żorach. Do współorganizacji włączyły się jednostki OSP z Kleszczowa, Osin, Rogoźnej, Rownia i Roju.
Udział w pikniku jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają całe rodziny do wspólnego świętowania i poznawania strażackiej służby w atrakcyjnej, piknikowej formule.