Numer PESEL i legalność pobytu dla uchodźców z Ukrainy / Номер PESEL та легальність перебування біженців з України у Польщі

Publikujemy najważniejsze informacje dotyczące legalności pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz możliwości nadania im numeru PESEL.

Grafika z napisem: Numer pesel dla uchodźców z Ukrainy.

Legalność pobytu

Jeżeli obywatel Ukrainy wjechał do Polski w okresie od 24.02.2022 r. i zadeklarował zamiar pozostania w Polsce, jego pobyt uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy od daty 24.02.2022 r.

UWAGA! Wyjazd przez obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go tego uprawnienia.

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli bezpośrednio z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi po dniu 24.02.2022r. i  deklarują zamiar pozostania

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.

W Urzędzie Miasta Żory punkt przyjmowania wniosków zlokalizowany jest na ul. Rynek 9 na parterze – wejście B.

Należy stawić się osobiście oraz przygotować:
a) zdjęcie biometryczne wykonane u fotografa (będzie możliwość bezpłatnego wykonania zdjęcia – informacja w Urzędzie Miasta Żory)

b) dokument tożsamości na podstawie którego przekroczono granicę: dokument podróży - paszport lub Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem (nawet unieważniony)

c) numer telefonu polskiego operatora (każda osoba musi posiadać własny numer telefonu) oraz własny mail

W przypadku braku dokumentów obywatel Ukrainy składa  oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej
za złożenie fałszywego oświadczenie, które podlega weryfikacji z danymi w bazie danych Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Numer PESEL dla małoletniego dziecka – do 18 roku życia, które przybyło bezpośrednio z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi po dniu 24.02.2022r.

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.

PESEL nadawany jest małoletniemu dziecku na podstawie wniosku złożonego przez rodzica/opiekuna prawnego/opiekuna faktycznego/kuratora.

Jeden rodzic/opiekun prawny/opiekun faktyczny/ kurator wraz z dzieckiem stawiają się osobiście przynosząc:

1. zdjęcie biometryczne wykonane u fotografa (będzie możliwość bezpłatnego wykonania zdjęcia – informacja w Urzędzie Miasta Żory)
  2. dokument tożsamości rodzica/opiekuna faktycznego/opiekuna prawnego/kuratora na podstawie którego przekroczono granicę: dokument podróży - paszport lub Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem (nawet unieważniony)
  3. dokument tożsamości dziecka: paszport lub inny dokument ze zdjęciem lub akt urodzenia

Публікуємо найважливішу інформацію щодо законності перебування біженців з України у Польщі та можливості присвоєння їм номера PESEL.

Легальність перебування

Якщо громадянин України в'їхав до Польщі в період з 24 лютого 2022 року і заявив про намір залишитися в Польщі, його перебування вважається законним строком на 18 місяців, починаючи з 24 лютого 2022 року.

УВАГА! Громадянин України, який виїжджає з Польщі на термін понад 1 місяць, втрачає таке право.

Номер PESEL для громадян України, які прибули безпосередньо з України до Польщі у зв'язку з

з бойовими діями, починаючи з 24 лютого 2022 року, і заявляють про намір залишитися

Заяву можна подати в будь-якій міській раді.

У Жорській міській раді пункт прийому заяв знаходиться за адресою вул. Ринек 9 (ul. Rynek 9) на першому поверсі – вхід B.

Ви повинні з’явитися особисто та підготувати:

а) біометричне фото (3,4x4,5), зроблене у фотографа (фото можна буде зробити безкоштовно - інформація в Жорській ратуші)

б) документ, що посвідчує особу, на підставі якого було перетнуто кордон: проїзний документ – закордонний паспорт, або карта поляка або інший документ з фотографією (навіть недійсний)

в) номер телефону польського оператора (кожна особа повинна мати свій номер телефону) та власну адресу електронної пошти

За відсутності документів громадянин України подає декларацію під страхом кримінальної відповідальності за подання неправдивої декларації, яка підлягає перевірці в базі даних Головного коменданта прикордонної служби.

Номер PESEL для неповнолітньої дитини до 18 років, яка прибула безпосередньо з України до Польщі у зв’язку з бойовими діями після 24 лютого 2022 року.

Заяву можна подати в будь-якій міські раді

Номер PESEL видається неповнолітній дитині на підставі заяви, поданої одним з батьків / законним опікуном / фактичним опікуном / куратором.

Один з батьків / законний опікун / фактичний опікун / куратор разом з дитиною з'являються особисто і повинні мати:

а) біометричне фото, зроблене у фотографа (фото можна буде зробити безкоштовно - інформація в Жорській ратуші)

б) документ, що посвідчує особу одного з батьків / фактичного опікуна / законного опікуна / куратора, на підставі якого було перетнуто кордон: проїзний документ – закордонний паспорт або карта поляка або інший документ з фотографією (навіть недійсний)

в) документ, що посвідчує особу дитини: закордонний паспорт, або інший документ із фотографією, або свідоцтво про народження.

Proces nadawania numeru PESEL dla obywateli Ukrainy - film w języku ukraińskim