11 nowych kasowników dostępnych jest już na trasach MZK obejmujących Czerwionkę-Leszczyny i okolice. Kolejne 62 kasowniki pojawią się w grudniu we wszystkich autobusach Związku (poza komunikacją lokalną w Żorach, Suszcu i Pawłowicach).
Skasujesz także tradycyjny e-bilet
Zakup biletu przy wykorzystaniu kasownika z czytnikiem jest bardzo prosty. Wystarczy przyłożyć kartę bankomatową w specjalnie oznakowanym miejscu. Jeśli podróżny chce kupić bilet ulgowy wymagane jest wybranie na ekranie kasownika opcji „inny bilet”. Wówczas pojawią się ulgi możliwe do wykorzystania. W tym przypadku, nie ma możliwości zakupu biletu okresowego. Jest to możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnej (mzkjastrzebie.com/bilet-na-komorke) lub w punktach stacjonarnych po okazaniu wymaganych dokumentów (m.in. zdjęcie, uprawnienie do ulgi).
Co ważne, nowe kasowniki są uniwersalne, umożliwiają skasowanie tradycyjnego e-biletu , zakupionego chociażby w punkcie doładowań.
Tendencja wzrostowa
Jak już wspomnieliśmy sytuacja w komunikacji miejskiej wraca do normy po perturbacjach spowodowanych pandemią. Ograniczenia dla pasażerów były ogromne, co miała bardzo duży wpływ także na kondycję finansową Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Do tego doszedł gwałtowny wzrost inflacji. W latach 2020/21 na trasach MZK skasowano około 3,5 mln biletów rocznie. To o milion mniej niż w 2023 roku. Natomiast dochód ze sprzedaży biletów w 2020 roku był prawie dwukrotnie mniejszy niż dochód roku 2023. Tendencja rosnąca jest zauważalna także obecnie, pomimo wprowadzenia w Jastrzębiu-Zdroju (styczeń tego roku) komunikacji bezpłatnej dla mieszkańców płacących podatki w tym mieście. To największe miasto członkowskie MZK, gdzie autobusy MZK wykonują około połowę wszystkich kilometrów dziennie.