Facebook Miasto Żory Youtube Miasto Żory Instagram Miasto Żory Epuap BIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona

Nowe oblicze Parku Staromiejskiego! Zakończył się remont

Park Staromiejski, jako jeden z elementów wielkiej metamorfozy żorskiej Starówki, doczekał się rewitalizacji. Po odnowie przestrzeń ta zdecydowanie zyskała na atrakcyjności.

Panorama Parku Staromiejskiego w Żorach przy ulicy Rybnickiej

Na terenie parku powstała zupełnie nowa fontanna, nawiązująca do historycznego wodotrysku, który stał w tym miejscu. Pojawiły się nowe ławki, hamaki do wypoczynku, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Wokół posadzono mnóstwo roślinności - krzewów oraz drzew. Powstały również nowe alejki dla pieszych.

Pełny efekt przeprowadzonych prac będziemy mogli podziwiać wiosną, kiedy rośliny się zazielenią i zakwitną. Rodziców i najmłodszych z pewnością ucieszy fakt, że w przyszłym roku planowane jest także uzupełnienie znajdującego się w Parku Staromiejskim placu zabaw o nowe elementy - mówi Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory.

Przebudowa Parku Staromiejskiego przy ul. Rybnickiej jest częścią projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”, który zakłada również modernizację ulicy Klimka wraz z terenem pocmentarnym, budowę tężni w Parku Cegielnia oraz nowej fontanny na żorskim Rynku.

Wykonawcą robót była firma HLS System. Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach. Zadanie zostało sfinansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Park Staromiejski założono po likwidacji garnizonu w Żorach, w latach 90. XIX wieku. W związku z tym miasto postanowiło zagospodarować mienie powojskowe i przekształcić je w park. W 1904 r. znajdowały się tu cztery studnie głębinowe, z których wodę tłoczono do wieży ciśnień na wzgórzu przy ul. Boryńskiej, a następnie do miejskiej sieci wodociągowej. W parku wielką atrakcją była fontanna, którą przeniesiono tu na początku XX w. z Rynku

Zobacz więcej aktualności