Serwis Miejski miasta Żory

Aktualność

Masz szambo? Pamiętaj o zasadach wywozu nieczystości

Przypominamy, że właściciele nieruchomości, którzy nie mają możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej, ani nie są wyposażone w przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach, są obowiązani posiadać zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe oraz właściwie postępować z powstającymi nieczystościami.

Mężczyzna wypompowuje nieczystości z szamba. Stock images by Depositphotos

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Żory (Uchwała nr 409/XXIX/21 Rady Miasta Żory z dnia 29 kwietnia 2021r.), nieczystości ciekłych należy pozbywać się z częstotliwością uniemożliwiającą przepełnienie zbiornika i gwarantującą ochronę gruntów i wód przed zanieczyszczeniem, tj. nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.

Dopuszcza się zmniejszenie częstotliwości wywozu, o którym mowa wyżej, w przypadku, gdy właściciel nieruchomości udokumentuje, że w ciągu trzech miesięcy zużył mniej wody niż wielkość posiadanego zbiornika.  W takim przypadku właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wywozu nieczystości ciekłych w ilości zgodnej z ilością zużytej wody, ale nie rzadziej niż raz na  pół roku.

W tym celu właściciel nieruchomości ma obowiązek zawrzeć pisemną umowę na wywóz nieczystości ciekłych, a na potrzeby kontroli posiadać pokwitowania za wywóz nieczystości ciekłych za okres minimum 1 roku. 

Przypominamy, że Urząd Miasta Żory prowadzi wyrywkowe kontrole wywozu nieczystości ciekłych z nieruchomości położonych na terenie miasta Żory. W związku z tym informujemy, że niedostosowanie się do ww. przepisów oraz nie przekazanie podczas kontroli umowy i pokwitowań za wywóz nieczystości ciekłych potwierdzających spełnienie wymagań w tym zakresie grozi karą grzywny.