Rodzaj zadania:
„Wspieranie działań na rzecz profilaktyki i wzmocnienia kompetencji opiekuńczo - wychowawczych rodziców zagrożonych ograniczeniem lub pozbawieniem władzy rodzicielskiej”.
Celem realizacji zadania jest wspieranie rodziców i opiekunów przeżywających trudności w sprawowaniu opieki nad dziećmi i ich wychowaniu oraz wzmocnienie ich kompetencji społecznych i osobistych dla przywrócenia rodzinie zdolności do pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
W zakresie realizacji zadania oczekuje się realizacji działań w sposób ciągły i prowadzenia takich form pracy jak:
- Grupa wsparcia dla rodzin, w tym samotnych matek i ojców - minimum 10 spotkań po 2h zegarowe raz w miesiącu. Zajęcia mają na celu wzmocnienie kompetencji rodzicielskich, psychospołecznych, odnowienie/podtrzymanie/wzmocnienie więzi rodzinnych uczestniczek i uczestników projektu oraz zwiększenie ich umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. Podczas spotkań oczekuje się realizacji elementów edukacyjnych motywujących do działania i radzenia sobie z problemami życia codziennego, wzmacniających samoocenę oraz przeciwdziałających stanom depresyjnym (np. poprzez wsparcie psychologa czy pomoc prawną). Równolegle oczekuje się zorganizowania w tym czasie zajęć dla dzieci, których rodzice są uczestnikami grupy. Prowadzący zajęcia dla dzieci powinni mieć wykształcenie pedagogiczne, psychologiczne lub pokrewne, minimum 1 rok doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami zachowania;
- Zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku od 0 - 4 lat minimum raz w tygodniu po 0,5 h prowadzone przez osoby z wykształceniem wyższym uprawniającym do prowadzenia tego typu wsparcia;
- Szkoła dla rodziców – minimum 2 razy w miesiącu po 2 godziny. Oczekuje się realizacji zajęć podnoszących kompetencje rodzin w zakresie rozwoju dziecka i wsparcia go w kompensacji deficytów przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu psychologa, pedagoga lub innego zawodu dającego wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć wymaganą usługę;
- Organizacja i przeprowadzenie warsztatów dla kobiet z elementami profilaktyki zdrowia - minimum 10 spotkań po 2 godziny zegarowe, dla 10 kobiet.W ramach warsztatów oczekuje się zorganizowania zajęć ze specjalistami: ginekologiem - 2 spotkania (poruszające problemy kobiece, zagrożenie chorobami wenerycznymi) ; położną - 4 spotkania (poruszające zagadnienia ciąży i okres połogu, pielęgnacji dziecka, szczepień, chorób wieku dziecięcego, etapów rozwoju dziecka, antykoncepcji w ramach zapobiegania niechcianej ciąży, spożywania alkoholu i innych szkodliwych substancji w tym środków psychoaktywnych w okresie ciąży i karmienia); fizjoterapeutą - 2 spotkania; dietetykiem - 2 spotkania.
- Zorganizowanie zajęć wyjazdowych - integracyjnych dla rodzin z dziećmi - minimum dla 50 osób, w celu wzmocnienia gotowości do możliwie samodzielnego i samoodpowiedzialnego kierowania swoim życiem i życiem swoich dzieci oraz nauki konstruktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Beneficjentami zadania są rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczowychowawczych, objęte wsparciem przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach lub skierowane przez
sąd.
Realizacja zadań zgłoszonych do konkursu ofert powinna rozpocząć się 01.03.2025 r. i zakończyć się 30.12.2025 r. Na realizację zadania przeznacza się środki z budżetu miasta w wysokości 85.000,00 zł. Adresatami zadania są mieszkańcy Żor.
Ofertę należy sporządzić i złożyć terminowo w serwisie internetowym Witkac.pl, w odpowiedzi na ogłoszony tam konkurs najpóźniej do 21.02.2025 r. do godz. 12.00, a następnie wydrukować dokument "potwierdzenie złożenia oferty".
Wygenerowane w systemie, wydrukowane i podpisane (przez uprawnione osoby do składania oświadczeń woli, zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji) „potwierdzenie złożenia oferty” należy złożyć wraz z załącznikami o których mowa w ust. 6, osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żory, ul. Rynek 9 lub Al. Wojska Polskiego 25 lub przesłać pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Żory, 44-240 Żory, ul. Rynek 9 lub korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP - najpóźniej do dnia 21.02.2025 r. do godz. 12.00. W przypadku przesłania powyższych dokumentów elektroniczną skrzynką podawczą ePUAP powinny być one odpowiednio podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
Brak złożenia papierowego „potwierdzenia złożenia oferty” lub nieterminowe złożenie papierowego „potwierdzenia złożenia oferty” spowoduje odrzucenie oferty ze względów formalnych.