Wysokość świadczenia będzie zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym, a także od źródła ogrzewania. Ustawa o bonie energetycznym przewiduje zróżnicowanie stawki bonu energetycznego i dokonuje podziału na 4 grupy gospodarstw domowych:
w przypadku gospodarstw jednoosobowych - 300 zł,
w przypadku gospodarstw składających się z 2-3 osób - 400 zł,
w przypadku gospodarstw składających się z 4-5 osób - 500 zł,
w przypadku gospodarstw składających się z co najmniej 6 osób - 600 zł.
W przypadku, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do CEEB do dnia 1 kwietnia 2024 albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do CEEB, przysługuje bon energetyczny w wysokości:
600 zł - w przypadku gospodarstw jednoosobowych,
800 zł - w przypadku gospodarstw składających się z 2-3 osób,
1000 zł - w przypadku gospodarstw składających się z 4-5 osób,
1200 zł - w przypadku gospodarstw składających się z co najmniej 6 osób.
W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, nadal istnieje możliwość złożenia wniosku o wypłatę bonu energetycznego – obowiązuje wówczas zasada "złotówka za złotówkę". W takim przypadku kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia, a minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych wynosi 20 zł.
Wniosek o bon energetyczny można złożyć:
na stronie gov.pl,
na stronie epuap.gov.pl,
w aplikacji mObywatel,
stacjonarnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żorach, ul. Wodzisławska 1.