Dla niepełnosprawnych ikona Wielkość czcionki ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
BIP Żory Dla niepełnosprawnych ikona Wersja kontrastowa ikona Szukaj ikona
Zdjęcie przedstawia Rynek Miasta Żory

Zielona brama do przyszłości - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach

Zielona brama do przyszłości - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach

Projekt pn. „Zielona brama do przyszłości - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”

Na realizację projektu przyznano pożyczkę ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Oś priorytetowa 10: Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna

Działanie 10.4.: Poprawa stanu środowiska miejskiego

Całkowita wartość projektu: 20 490 930,18 zł

Wartość pożyczki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 19 900 255,30 zł

Okres realizacji projektu: 13 września 2022 – 30 czerwca 2023

W ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach” zaplanowano szereg inwestycji w ścisłym centrum miasta.

Pierwszym etapem projektu jest przebudowa Parku Staromiejskiego przy ul. Rybnickiej. Na terenie parku zaplanowano budowę fontanny nawiązującej do historycznej fontanny, która stała w tym miejscu oraz rozbudowę oświetlenia. Projekt zakłada montaż nowych ławek, hamaków do wypoczynku, stojaków na rowery oraz koszy na śmieci, a także wykonanie nasadzeń krzewów i drzew.

Kolejnym zadaniem  jest inwestycja przebudowy fontanny na żorskim rynku. Tryskającej z podziemnej betonowej niecki przykrytej płytami kamiennymi wodzie towarzyszyć będą efekty dźwiękowe i świetlne, tworzące ciekawe pokazy. W pobliżu fontanny pojawią się elementy małej architektury, m.in. granitowe siedziska. W ramach przebudowy wykonane zostaną niezbędne rozbiórki istniejących nawierzchni fontanny oraz pomieszczenia technologicznego fontanny.

Jednym z kluczowych działań będzie przebudowa ul. Klimka wraz z rewitalizacją znajdującego się przy niej założenia pocmentarnego. Teren inwestycji uzupełniony zostanie o ławki, latarnie, kosze na śmieci, podświetlany słup ogłoszeniowy oraz stojaki na rowery. Przebudowana przestrzeń zostanie także dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W miejscu Placu Pamięci Narodowej zaprojektowano „kwartał zieleni”, zaś istniejący skwer przy ulicy Męczenników Oświęcimskich zostanie przebudowany na miejsca parkingowe. Kamień upamiętniający żołnierzy poległych w trakcie II wojny światowej oraz Pomnik Walczących o Wolną Polskę zostaną przeniesione w inne miejsce, zaś zieleń przy ul. Klimka zostanie uporządkowana.

Ostatnim etapem inwestycji jest Tężnia solankowa w Parku Cegielnia. To wyjątkowy, nowoczesny obiekt w kształcie okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokości 7 metrów. W sercu tężni będzie można nie tylko zrelaksować się wdychając uzdrawiającą, solankową mgiełkę, ale również podziwiać multimedialną fontannę, która zapewni efekty świetlne i dźwiękowe. Pokazy będzie można oglądać także ze szczytu tężni – tam dostępny będzie taras widokowy, okalający cały obiekt. W sąsiedztwie tężni pojawią się nowe słupy oświetleniowe, ławki oraz stojaki na rowery.