Serwis Miejski miasta Żory

Wydarzenie

Promocja książki Elżbiety Grymel Dycki starka godali”

Niezwykłe „babcine opowieści”, między innymi o Żorach i ich dawnych mieszkańcach, zawiera nowa książka autorstwa Elżbiety Grymel. Zbiór opowiadań pt. „Dycki starka godali” będzie miała swoją premierę już 24 marca w Muzeum Miejskim w Żorach.

Okładki książki pt. „Dycki starka godali” w kolorze pomarańczowym. Na okładce rysunek mężczyzny w czapce.

Okładki książki pt. „Dycki starka godali” w kolorze pomarańczowym. Na okładce rysunek mężczyzny w czapce.

„Dycki starka godali” to kolejny tom muzealnej serii wydawniczej pt. „Tożsamość”. Grymliny, czyli Elżbiety Grymel, znanej czytelnikom np. z Tygodnika Regionalnego „Nowiny”, nikomu przedstawiać nie trzeba. Autorka poczytnych opowiadań, z opowieściami swoich krewnych i ich znajomych o tym „jak to downij bywało”, zetknęła się już jako mała dziewczynka w latach 60. ubiegłego wieku. Przysłuchiwała się wtedy rozmowom dorosłych – gości swoich rodziców i dziadków zapraszanych w skromne progi domu niedaleko Rynku w Żorach, do pomocy przy darciu pierza czy łuskaniu fasoli. Mała Elżbietka początkowo – wprawdzie z wypiekami na twarzy – ale tylko słuchała, „co też to ludzie godajom”, by później, w dorosłym życiu stać się – jak to ujął we wstępie do publikacji dyrektor Muzeum w Żorach – kolekcjonerką opowieści.

- Etnolog prowadzący badania terenowe musi najpierw zdobyć zaufanie rozmówcy, by ten zechciał podzielić się z nim, tym co wie i co pamięta. Przy czym ów prowadzący badania zawsze jest cudzy i nigdy nie będzie swój, a o niektórych sprawach z cudzym sięzwyczajnie ni godo. Tymczasem Elżbieta Grymel zawsze była naszo dziołcha, a takim mówi się więcej – podkreśla Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

Książkę otwiera rozdział poświęcony Żorom i ich niegdysiejszym mieszkańcom. Są wątki traktujące o murach obronnych, dębie Maryjnym, czy niefrasobliwej sprawczyni pożaru w 1702 roku, który dał początek Świętu Ogniowemu. Dalej można znaleźć m.in. wdzięczne opowiastki o utopkach zaludniających okoliczne stawy, srebrzących się nocami pośród drzew i znikających o świcie leśnych traktach, dziołchach do wydanio i jeichkarlusach – są wśród nich takie, w których kiełkuje ziarno prawdy i takie, w których mroki przeszłości rozświetla jedynie latarnia wyobraźni autorki i ludzi, którzy powierzyli jej swoje tajemnicze historie.Część opowieści podana została w ślōnskij godce.

Nie jest to praca naukowa, chociaż zawiera wiele elementów istotnych dla takowej, jak wariantowość wątków, adnotacje dotyczące wieku i pochodzenia opowiadających, czasu i okoliczności wysłuchania opowieści, a także dodatkowe komentarze autorki rzucające światło na jej metodę pracy. To raczej praca źródłowa, tym cenniejsza, że pisana przez osobę reprezentatywną dla społeczności, przyjmującej w niej rolę bohatera drugiego planu.

Spotkanie autorskie z Elżbietą Grymel odbędzie się w czwartek, 24 marca o godz. 17:30 w Muzeum Miejskim przy ul. Muzealnej 1/2. Wstęp wolny!  Podczas spotkania książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

Data i godzina
24.03.2022 - 24.03.2022
17:30
Lokalizacja
Muzeum Miejskie w Żorach
Organizator
Muzeum Miejskie w Żorach