Facebook Miasto ŻoryYoutube Miasto ŻoryInstagram Miasto ŻoryEpuapBIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikonaWielkość czcionki ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona
BIP ŻoryDla niepełnosprawnych ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona

Promocja książki Elżbiety Grymel Dycki starka godali”

Niezwykłe „babcine opowieści”, między innymi o Żorach i ich dawnych mieszkańcach, zawiera nowa książka autorstwa Elżbiety Grymel. Zbiór opowiadań pt. „Dycki starka godali” będzie miała swoją premierę już 24 marca w Muzeum Miejskim w Żorach.

Okładki książki pt. „Dycki starka godali” w kolorze pomarańczowym. Na okładce rysunek mężczyzny w czapce.

Okładki książki pt. „Dycki starka godali” w kolorze pomarańczowym. Na okładce rysunek mężczyzny w czapce.

„Dycki starka godali” to kolejny tom muzealnej serii wydawniczej pt. „Tożsamość”. Grymliny, czyli Elżbiety Grymel, znanej czytelnikom np. z Tygodnika Regionalnego „Nowiny”, nikomu przedstawiać nie trzeba. Autorka poczytnych opowiadań, z opowieściami swoich krewnych i ich znajomych o tym „jak to downij bywało”, zetknęła się już jako mała dziewczynka w latach 60. ubiegłego wieku. Przysłuchiwała się wtedy rozmowom dorosłych – gości swoich rodziców i dziadków zapraszanych w skromne progi domu niedaleko Rynku w Żorach, do pomocy przy darciu pierza czy łuskaniu fasoli. Mała Elżbietka początkowo – wprawdzie z wypiekami na twarzy – ale tylko słuchała, „co też to ludzie godajom”, by później, w dorosłym życiu stać się – jak to ujął we wstępie do publikacji dyrektor Muzeum w Żorach – kolekcjonerką opowieści.

- Etnolog prowadzący badania terenowe musi najpierw zdobyć zaufanie rozmówcy, by ten zechciał podzielić się z nim, tym co wie i co pamięta. Przy czym ów prowadzący badania zawsze jest cudzy i nigdy nie będzie swój, a o niektórych sprawach z cudzym sięzwyczajnie ni godo. Tymczasem Elżbieta Grymel zawsze była naszo dziołcha, a takim mówi się więcej – podkreśla Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

Książkę otwiera rozdział poświęcony Żorom i ich niegdysiejszym mieszkańcom. Są wątki traktujące o murach obronnych, dębie Maryjnym, czy niefrasobliwej sprawczyni pożaru w 1702 roku, który dał początek Świętu Ogniowemu. Dalej można znaleźć m.in. wdzięczne opowiastki o utopkach zaludniających okoliczne stawy, srebrzących się nocami pośród drzew i znikających o świcie leśnych traktach, dziołchach do wydanio i jeichkarlusach – są wśród nich takie, w których kiełkuje ziarno prawdy i takie, w których mroki przeszłości rozświetla jedynie latarnia wyobraźni autorki i ludzi, którzy powierzyli jej swoje tajemnicze historie.Część opowieści podana została w ślōnskij godce.

Nie jest to praca naukowa, chociaż zawiera wiele elementów istotnych dla takowej, jak wariantowość wątków, adnotacje dotyczące wieku i pochodzenia opowiadających, czasu i okoliczności wysłuchania opowieści, a także dodatkowe komentarze autorki rzucające światło na jej metodę pracy. To raczej praca źródłowa, tym cenniejsza, że pisana przez osobę reprezentatywną dla społeczności, przyjmującej w niej rolę bohatera drugiego planu.

Spotkanie autorskie z Elżbietą Grymel odbędzie się w czwartek, 24 marca o godz. 17:30 w Muzeum Miejskim przy ul. Muzealnej 1/2. Wstęp wolny!  Podczas spotkania książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

Data i godzina
24.03.2022 - 24.03.2022
17:30
Lokalizacja
Muzeum Miejskie w Żorach
Organizator
Muzeum Miejskie w Żorach
Zobacz więcej wydarzeń