Facebook Miasto ŻoryYoutube Miasto ŻoryInstagram Miasto ŻoryEpuapBIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikonaWielkość czcionki ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona
BIP ŻoryDla niepełnosprawnych ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona

Otwarcie wystawy „Maska” w żorskim Muzeum już 3 listopada!

Niezwykła kolekcja prof. Jacka Łapotta, polskiego afrykanisty i kolekcjonera, to ponad 60 masek z Afryki Środkowej i Zachodniej. Wernisaż z udziałem właściciela zbioru odbędzie się w środę, 3 listopada o 17:30. Wstęp wolny!

Plakat przedstawia zbiór masek oraz informacje zawarte w tekście

Plakat przedstawia zbiór masek oraz informacje zawarte w tekście

Na prezentowaną kolekcję składa się zbiór obiektów pozyskanych w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli, bądź też na lokalnym rynku antykwarycznym, w tzw. artisanach, czyli miejscach specjalizujących się w sprzedaży pamiątek turystycznych oraz miejscowych dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w cechach stylistycznych masek, ich stylistyce oraz technikach i materiałach zastosowanych do ich wykonania.

Jacek Łapott – etnolog, specjalizujący się w kulturach afrykańskich, doktor habilitowany i profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez większość życia zawodowego związany z Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich, który pod jego skrzydłami stał się miejscem przechowywania największej kolekcji zbiorów afrykanistycznych w Polsce. Autor licznych publikacji, organizator i uczestnik wielu wypraw badawczych, sesji naukowych i konferencji poświęconych tematyce afrykanistycznej.

Wystawę można zwiedzać od 3 listopada 2021 r. do 23 stycznia 2022 r. w Muzeum Miejskim w Żorach mieszczącym się przy ul. Muzealnej 1/2.

Kuratorki wystawy: Małgorzata Dec, Alicja Maciejewska

 

Data i godzina
03.11.2021 - 23.01.2022
12:32
Lokalizacja

Organizator
Muzeum Miejskie w Żorach
Zobacz więcej wydarzeń