Facebook Miasto ŻoryYoutube Miasto ŻoryInstagram Miasto ŻoryEpuapBIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikonaWielkość czcionki ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona
BIP ŻoryDla niepełnosprawnych ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona

„Ewa Rotter-Płóciennikowa | Malarstwo i rysunek. Retrospektywa” – wystawa w Muzeum Miejskim

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na wystawę prac żorskiej artystki pt. „Ewa Rotter-Płóciennikowa | Malarstwo i rysunek. Retrospektywa”. Wernisaż wystawy odbędzie się już 7 września.

Ewa Rotter-Płóciennikowa maluje w technice suchej pasteli. Fascynuje ją światło – w jej sztuce wyznacznik wszystkiego, co dzieje się w pejzażu. W jej obrazach, pod chmurami w bielach, szarościach, ciepłych żółciach i pomarańczowych różach wędrujemy po łąkach, brzegiem jezior, plażą na skraju bezmiaru błękitu – zapuszczając się tu i ówdzie w symboliczny świat zwierząt – alegorie i anegdoty zaklęte w postaciach ptaszyn złowrogich, wron i kawek – jak pisze o dziele autorki kuratorka wystawy, dr Anna Flaga. Pejzaże owe – traktowani przez artystkę z czułością bohaterowie liryczni jej prac – opowiadają ludzkie historie, chciałoby się dopisać – proste, ale niekoniecznie takimi są w istocie. Liryzm krajobrazów artystki umyka zapatrzonemu w nie miłośnikowi malarstwa, gdy przeniesie wzrok na rysunki – w katalogu wystawy określone mianem „luźnych zapisków”. – Rysuje, gdy jest wzburzona, zagniewana, gdy coś ją zaboli – czytamy w jednym z artykułów w Tygodniku Regionalnym „Nowiny”. – Te rysunki często ledwie widać, jakby się bały ujawnić – komentuje kuratorka – bardzo charakterne, z pazurem, symboliczne, nostalgiczne, karykaturalne.

Prace artystki oglądać można do 31 października w Muzeum Miejskim w Żorach (wstęp: 5 zł, w poniedziałki za darmo). Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 7 września o godz. 17:30. Wstęp wolny!

 

Data i godzina
06.09.2022 - 31.10.2022
14:41
Lokalizacja
Muzeum Miejskie w Żorach
Organizator
Muzeum Miejskie w Żorach
Zobacz więcej wydarzeń