Facebook Miasto ŻoryYoutube Miasto ŻoryInstagram Miasto ŻoryEpuapBIP Żory
Dla niepełnosprawnych ikonaWielkość czcionki ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona
BIP ŻoryDla niepełnosprawnych ikonaWersja kontrastowa ikonaSzukaj ikona

„Afgańska wojna bez końca” – spotkanie z Markiem Sygaczem

O sytuacji w Afganistanie oraz jej przyczynach będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z dziennikarzem i reportem Markiem Sygaczem, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ottona Sterna w Żorach.

Grafika z twarzą Marka Sygacza oraz informacjami o spotkaniu „Afgańska wojna bez końca”, zawartymi także w tekście.

Grafika z twarzą Marka Sygacza oraz informacjami o spotkaniu „Afgańska wojna bez końca”, zawartymi także w tekście.

Spotkanie pt. „Afgańska wojna bez końca” odbędzie się w sobotę, 20 listopada o godz. 17:00. Ostatnie wydarzenia w Afganistanie przybliży zebranym Marek Sygacz - od ponad 20 lat dziennikarz i reporter, obecnie związany z telewizją Polsat. Na co dzień pracuje dla „Wydarzeń” i programów informacyjnych w Polsat News. Od sześciu lat realizuje reportaże i firmy dokumentalne z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi. Pracował na Krymie, wielokrotnie był na froncie w Donbasie, co zaowocowało 5 reportażami - także z drugiej strony frontu, pokazując perspektywę tzw. prorosyjskich separatystów. Jeden z nich „Donbas-zapomniana wojna” zdobył III nagrodę na festiwalu „Sztuka Faktu” w 2017 r. Wybrał się też z kamerą do Iraku i Syrii, by pokazać front walk z tzw. Państwem Islamskim - efektem tego jest film dokumentalny „Rakka”, pokazujący walki o stolicę ISIS, gdzie udało mu się dotrzeć jako jednemu z nielicznych dziennikarzy. Film był nominowany do nagrody GRAND PRESS.

W 12. edycji Plebiscytu MediaTory w kategorii ObserwaTOR otrzymał nominację za reportaż „Rakka” za: „bycie jednym z pierwszych polskich dziennikarzy, relacjonujących walkę o syryjską Rakkę. Za reportaż o wyniszczającej sile wojny i próbach uwolnienia miast z rąk dżihadystów. Za rozmowy o sensie walki i nieludzkich metodach stosowanych przez Państwo Islamskie. Za podejmowanie ryzyka i realizację unikalnych ujęć w strefie objętej konfliktem”. Jest laureatem Nagrody Specjalnej dla najlepszego filmu prezentowanego on-line przyznawanej na Festiwalu filmów HumanDOC. Otrzymał ją za reportaż „Afrin. Zdradził nas Świat” w jego reżyserii prezentujący zdjęcia z oblężonego Afrin autorstwa Pawła Pieniążka. Film zdobył także nagrodę Najlepszego Reportażu na 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Obecnie pracuje nad nowym projektem - produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Afganistan - wieczna wojna”. Prowadzi również kanał YouTube „Strefa Konfliktu”, na którym publikuje doniesienia z miejsc, w których szaleje wojna oraz wyjaśnienia związane z jej przebiegiem.

Data i godzina
20.11.2021 - 20.11.2021
18:00
Lokalizacja
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach
Organizator
Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach
Zobacz więcej wydarzeń