Żorzanin laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii!

Najważniejsze daty, wydarzenie i postacie historyczne od czasów starożytnych aż po XIX wiek, nie mają tajemnic przez żorzaninem Karolem Sobikiem. Uczeń klasy III gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki w Żorach został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii.

- Historią zacząłem interesować się wraz z początkiem nauki w gimnazjum, a w drugiej klasie zacząłem brać udział w konkursach. Dużym wyznaniem był dla mnie zeszłoroczny konkurs  „Co wiesz o Żorach?”, w którym awansowałem do finału i zająłem 5 miejsce – mówi Karol Sobik. - Na początku tego roku szkolnego moja nauczycielka, Pani Joanna Lojza, namówiła mnie na udział w konkursie wojewódzkim i wtedy też zaczęły się przygotowania. Uczyłem się właściwie codziennie, poświęcając na to naprawdę wiele czasu – podkreśla uczeń „Miarki”.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii rozgrywany był w trzech etapach. By osiągnąć sukces potrzebna była niezwykle rozległa wiedza, dotycząca różnych epok historycznych. Rywalizacja rozpoczęła się w etapie szkolnym, gdzie sprawdzana była wiedza, dotyczące starożytności i średniowiecza. Najlepsi uczniowie zakwalifikowali się do etapu rejonowego, gdzie sprawdzano ich wiedzę dotyczącą nowożytności. Ci, którzy zdobyli co najmniej 85% punktów, zostali zakwalifikowani etapu wojewódzkiego. Odpowiadali w nim na pytania dotyczące XIX wieku. – Zakres pytań wykraczał poza to, czego uczymy się z podręczników do gimnazjum, dlatego korzystałem z książek do liceum, ucząc się razem z moim bratem Pawłem. On przygotowywał się do matury, a ja do konkursu – mówi Karol Sobik. - Niezwykłym wparciem była też dla mnie moja nauczycielka, pani Joanna Lojza, która poświęciła mi bardzo dużo czasu i zawsze służyła pomocą  - podkreśla młody żorzanin.

Poświęcony czas i wysiłek nie poszły na marne. Karol świetnie poradził sobie w etapie wojewódzkim i zdobył tytuł laureata! Warto podkreślić, że aby to osiągnąć trzeba odpowiadać na pytania niemal perfekcyjnie i zdobyć ponad 90% możliwych do uzyskania punktów.

Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych wzięli udział w uroczystej gali, podczas której odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk śląskiego wicekuratora oświaty - Dariusza Domańskiego. W nagrodę za doskonały występ w konkursie, Karol Sobik nie musi przystępować do egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej, a także ma pierwszeństwo podczas naboru do dowolnie wybranej szkoły średniej. - Chcę zostać w „Miarce” bo mam tutaj świetnych nauczycieli i doskonałe możliwości do dalszego rozwoju – podkreśla żorzanin. - Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie Pani Joannie Lojzie i mojemu bratu Pawłowi. Bez nich ten sukces nie byłby możliwy – dodaje.

Serdecznie gratulujemy Karolowi doskonałego wyniki i życzymy dalszych sukcesów! 

Fot. Paweł  Sobik

 Karol Sobik

Od prawej Dariusz Domański, Barbara Perenc - zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żorach z dyplomem dla szkoły i laureat.

 Karol Sobik

Joanna Lojza - nauczycielka historii i „matka sukcesu” ze swoim uczniem.

 Karol Sobik

Najnowsze:

Żorski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już dziesięć lat!

Już od dekady seniorzy z naszego miasta mogą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności dzięki zajęciom na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Z okazji tego jubileuszu zarząd i słuchacze UTW zapraszają wszystkich seniorów do udziału w Dniu Otwartym.

Dwie ważne inwestycje z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki!

Nasze miasto pozyskało niemal trzy miliony złotych dofinansowania na realizację dwóch ważnych sportowych inwestycji! Umowy gwarantujące fundusze na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki oraz zaplecza dla hali sportowej przy Zespole Szkół nr 3 w Żorach, zostały dziś (18.04) podpisane w siedzibie Urzędu Miasta Żory. W uroczystości wzięli udział Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki, Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Daniel Wawrzyczek - Zastępca Prezydenta Miasta Żory.

Minister Sportu i Turystyki przyjedzie do Żor

Rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej i stworzenie mieszkańcom dobrych warunków do aktywności fizycznej, to jeden z priorytetów władz miasta Żory. Kolejny ważny krok, na drodze do realizacji tego celu zostanie postawiony już jutro, tj. 18 kwietnia. Do naszego miasta przyjadą Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki oraz Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Głównym celem ich wizyty będzie podpisanie umów na dofinansowanie dwóch ważnych dla Żor inwestycji.

Masz stare zdjęcia ze Święta Ogniowego? Pomóż w stworzeniu niezwykłej wystawy!

Święto Ogniowe to jedyna w swoim rodzaju tradycja, która liczy już 317 lat! Jak wyglądały obchody tego święta przed laty? Muzeum Ognia w Żorach przygotowuje wystawę archiwalnych zdjęć, związanych z tą uroczystością. O pomoc w stworzeniu wystawy prosimy wszystkich żorzan!

Masz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Zgłoś je do urzędu miasta

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nakłada na gminy obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, w które wyposażone są nieruchomości na ich terenie. W związku z tym zwracamy się do mieszkańców z prośbą o zgłoszenie posiadania szambu lub oczyszczalni.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.