Kule Doskonałości dla miasta z okazji 30-lecia PSONI

Wyjątkowe statuetki – Kule Doskonałości, medale „FIDELITER et CONSTANTER” (Wiernie i Wytrwale) i Dyplomy Honorowe za wieloletnią współpracę wręczono podczas wczorajszej (18.10) gali z okazji 30-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Żorach. Nagrody odebrał m.in. Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha i Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Żorach działa od 1988 roku. Za 30 lat wzorowej współpracy, podczas obchodów jubileuszu w czwartek, w kinie „Na Starówce”, wyróżniono Dyplomem Honorowym i wyjątkową statuetką – Kulą Doskonałości – Gminę Miejską ŻoryRadę Miasta Żory i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach. Nagrody na scenie odebrał Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Weronika Cębrzyna.

Gmina Miejska Żory, Prezydent Waldemar Socha - organ jednostki samorządu terytorialnego, który od początku swojego istnienia jest przychylnie nastawiony w kierunku rodziców, opiekunów oraz samych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szczególną pomoc i zaangażowanie Zarząd Koła otrzymał w latach 2013-2016, podczas realizacji inwestycji budowy nowego Ośrodka Wczesnej Interwencji i Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego. Gmina Miejska w Żorach od wielu lat dba o współpracę z organizacjami pozarządowymi, które w Żorach pełnią istotną rolę m.in. w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Rada Miasta Żory, Piotr Kosztyła - instytucja, która w ostatnich latach miała decydujący wpływ na kształtowanie charakteru działalności PSONI w Żorach. Dzięki pomocy, zaangażowaniu i empatii członków rady miasta możliwe były starania o akceptację, godność i równe szanse dla osób zagrożonych wykluczeniem. W trakcie trwania każdej z kadencji mogliśmy zawsze liczy na pomoc i wsparcie dla osób z niepełnosprawnością. Wszystkie działania Zarządu Koła PSONI spotykają się z akceptacją i zawsze możemy liczyć na udział w ważnych chwilach naszej działalności.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach  - ośrodek ten odegrał kluczową rolę w trakcie tworzenia w latach 1997-2000 Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przez wszystkie lata działania Zarządu Koła PSONI stanowi ogromne wsparcie w działaniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami.  W chwili obecnej we wspólnym partnerstwie realizują projekt „Razem do samodzielności w Żorach – aktywizacja osób i rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach jest wiodącym ośrodkiem i autentyczną instytucją działającą na rzecz rodziców, opiekunów i osób z niepełnosprawnościami.  

Podczas gali wręczono również medale „FIDELITER et CONSTANTER” (Wiernie i Wytrwale) i Dyplomy Honorowe. Wraz z Kulą Doskonałości przyznawane są osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zasłużyły się do realizacji celów statutowych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W gronie laureatów znaleźli się:

Janina Golicz - rodzic osoby z niepełnosprawnością i główna inicjatorka powstania żorskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To dzięki jej zaangażowaniu, pracy i poświęceniu 30 lat temu w Żorach zmienił się los osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Po utworzeniu Koła dążyła do integracji dzieci i rodzin z niepełnosprawnościami poprzez organizację wspólnych uroczystości. Dzięki jej staraniom powstał Ośrodek Rehabilitacyjno – Wychowawczy (dziś OREW), Punkt Wczesnej Interwencji (dziś OWI).

Jolanta Zegrodzka - rodzic osoby z niepełnosprawnością. Jest jedną z głównych inicjatorek powstania żorskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzięki swojej determinacji oraz troskę o dalsze losy dzieci z niepełnosprawnością podjęła starania, aby zrzeszyć jak największą liczbę opiekunów w celu poprawy warunków życia dzieci i osób dorosłych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Doprowadziła do powstania żorskiego koła w 1988 roku. Po utworzeniu Koła dążyła do integracji dzieci i rodzin z niepełnosprawnościami poprzez organizację wspólnych uroczystości.

Anna Jakubowska - rodzic osoby z niepełnosprawnością. Również należy do grona osób, które były głównymi inicjatorami powstania żorskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podejmując starania na rzecz poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych dała się poznać, jako człowiek pełen pasji, empatii i wrażliwości na potrzeby innych, ale przede wszystkim, jako człowiek niegodzący się na stygmatyzację i wykluczenie społeczne. Podjęła pierwsze starania w celu utworzenia żorskiego Koła.

Zofia Turek - jest rodzicem osoby z niepełnosprawnością i od 28 lat jest członkiem Stowarzyszenia a od 18 lat jest Skarbnikiem Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizacje różnego rodzaju wyjazdy dla rodzin oraz osób z niepełnosprawnością takie jak pielgrzymki, turnusy rehabilitacyjne, kuligi, zabawy karnawałowe, andrzejkowe. Wspiera rodziny w uzyskiwaniu należnych im dofinansowań.

Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha - od początku swojej prezydentury wspiera wszelkie działania Zarządu Koła. To dzięki jego zaangażowaniu zaprojektowano i wybudowano nowy Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, Ośrodek Wczesnej Interwencji oraz utworzono Świetlicę Rewalidacyjno – Rehabilitacyjną dla osób po 25 roku życia. Przez wszystkie lata współdziałania w regionie z Zarządem Koła PSONI w Żorach konsekwentnie dąży do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz walczy z ich wykluczeniem.

Odznaczenia przyznała Kapituła Odznaczeń PSONI, w skład której weszła m.in. Prezeska Zarządu Głównego.

Podczas uroczystości Przewodnicząca Zarządu Koła Izabela Bester w imieniu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Żorach z rąk Radnego Sejmiku Województwa Śląskiego i Pełnomocnika Prezydenta ds. Społecznych Jacka Świerkockiego odebrała Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Najnowsze:

Żorski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już dziesięć lat!

Już od dekady seniorzy z naszego miasta mogą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności dzięki zajęciom na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Z okazji tego jubileuszu zarząd i słuchacze UTW zapraszają wszystkich seniorów do udziału w Dniu Otwartym.

Dwie ważne inwestycje z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki!

Nasze miasto pozyskało niemal trzy miliony złotych dofinansowania na realizację dwóch ważnych sportowych inwestycji! Umowy gwarantujące fundusze na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki oraz zaplecza dla hali sportowej przy Zespole Szkół nr 3 w Żorach, zostały dziś (18.04) podpisane w siedzibie Urzędu Miasta Żory. W uroczystości wzięli udział Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki, Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Daniel Wawrzyczek - Zastępca Prezydenta Miasta Żory.

Minister Sportu i Turystyki przyjedzie do Żor

Rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej i stworzenie mieszkańcom dobrych warunków do aktywności fizycznej, to jeden z priorytetów władz miasta Żory. Kolejny ważny krok, na drodze do realizacji tego celu zostanie postawiony już jutro, tj. 18 kwietnia. Do naszego miasta przyjadą Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki oraz Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Głównym celem ich wizyty będzie podpisanie umów na dofinansowanie dwóch ważnych dla Żor inwestycji.

Masz stare zdjęcia ze Święta Ogniowego? Pomóż w stworzeniu niezwykłej wystawy!

Święto Ogniowe to jedyna w swoim rodzaju tradycja, która liczy już 317 lat! Jak wyglądały obchody tego święta przed laty? Muzeum Ognia w Żorach przygotowuje wystawę archiwalnych zdjęć, związanych z tą uroczystością. O pomoc w stworzeniu wystawy prosimy wszystkich żorzan!

Masz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Zgłoś je do urzędu miasta

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nakłada na gminy obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, w które wyposażone są nieruchomości na ich terenie. W związku z tym zwracamy się do mieszkańców z prośbą o zgłoszenie posiadania szambu lub oczyszczalni.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.