Hanslikowie z całego świata przyjechali do Żor

To był niezwykły zjazd rodzinny! Do naszego miasta przyjechali przedstawiciele rodziny Hanslików z różnych zakątków świata. Ich przodek, Paweł Hanslik był w okresie powstań śląskich i plebiscytu działaczem narodowym oraz właścicielem popularnej  restauracji „Ul” mieszącej się na żorskim rynku, a później też przewodniczącym Rady Miejskiej.

W piątek 14 lipca Żory odwiedzili członkowie rodziny Hanslików. Obecnie większość z nich mieszka na stałe we Francji, a cześć także m.in. w Niemczech oraz Kanadzie. Rodzinny zjazd planowany był od lat i ostatecznie zdecydowano, że najlepszym miejscem na jego zorganizowanie są właśnie Żory, skąd wywodzi się rodzina. Przodek zagranicznych gości - Paweł Hanslik od początku XX wieku współpracował z Wojciechem Korfantym. W okresie plebiscytu był jednym z działaczy Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Żorach, którego członkowie spotykali się w należącym do niego lokalu, czyli popularnej restauracji „Ul” przy żorskim rynku. Po przyłączeniu Żor do Polski Paweł Hanslik przez kilka lat pełnił funkcję przewodniczącego żorskiej Rady Miejskiej.

Podczas wizyty w Żorach członkowie rodu Hanslików spotkali się z Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta Żory oraz zwiedzili żorską Starówkę i Muzeum Miejskie. – Nie mamy nic materialnego co nas łączy z Żorami, ale pamięć i poszukiwanie identyfikacji rodzinnej stało się dla nas ważne – podkreślał podczas spotkania Aleksander Hanslik, wnuk Pawła Hanslika.

Najnowsze:

Świadczysz usługi hotelarskie? Masz obowiązek zgłosić to do Urzędu Miasta

Osoby świadczące usługi hotelarskie w obiektach innych niż obiekty hotelarskie zobowiązane są przed rozpoczęciem działalności zgłosić taki obiekt do ewidencji prowadzonej przez Urząd Miasta. Obowiązek ten wynika z Ustawy o usługach turystycznych.

Prezydent Waldemar Socha uzyskał absolutorium

Za nami sesja  absolutoryjna Rady Miasta Żory. W czwartek, 24 maja żorscy radni głosowali nad uchwałą w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Żory absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2017 rok. Wynik głosowania jest pomyślny dla prezydenta.

Kursy autobusów w Boże Ciało

W czwartek, 31 maja - Boże Ciało – autobusy będą kursowały według rozkładu niedzielnego, natomiast w piątek, 1 czerwca zgodnie z rozkładem jazdy na dni robocze wolne od nauki szkolnej.

Przedszkole na Kleszczówce z prestiżową Nagrodą Roku SARP!

Otwarta we wrześniu minionego roku siedziba Przedszkola nr 4 w żorskiej dzielnicy Kleszczówka ponownie została doceniona przez ekspertów! Nowoczesny budynek został uznany przez  Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepszy obiekt 2017 roku w kategorii budynek oświaty.

Strażacy z Osin świętowali jubileusz

Piękny jubileusz 110-lecia powstania i działalności obchodzili w minioną sobotę, 19 maja strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach-Osinach.