Hanslikowie z całego świata przyjechali do Żor

To był niezwykły zjazd rodzinny! Do naszego miasta przyjechali przedstawiciele rodziny Hanslików z różnych zakątków świata. Ich przodek, Paweł Hanslik był w okresie powstań śląskich i plebiscytu działaczem narodowym oraz właścicielem popularnej  restauracji „Ul” mieszącej się na żorskim rynku, a później też przewodniczącym Rady Miejskiej.

W piątek 14 lipca Żory odwiedzili członkowie rodziny Hanslików. Obecnie większość z nich mieszka na stałe we Francji, a cześć także m.in. w Niemczech oraz Kanadzie. Rodzinny zjazd planowany był od lat i ostatecznie zdecydowano, że najlepszym miejscem na jego zorganizowanie są właśnie Żory, skąd wywodzi się rodzina. Przodek zagranicznych gości - Paweł Hanslik od początku XX wieku współpracował z Wojciechem Korfantym. W okresie plebiscytu był jednym z działaczy Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Żorach, którego członkowie spotykali się w należącym do niego lokalu, czyli popularnej restauracji „Ul” przy żorskim rynku. Po przyłączeniu Żor do Polski Paweł Hanslik przez kilka lat pełnił funkcję przewodniczącego żorskiej Rady Miejskiej.

Podczas wizyty w Żorach członkowie rodu Hanslików spotkali się z Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta Żory oraz zwiedzili żorską Starówkę i Muzeum Miejskie. – Nie mamy nic materialnego co nas łączy z Żorami, ale pamięć i poszukiwanie identyfikacji rodzinnej stało się dla nas ważne – podkreślał podczas spotkania Aleksander Hanslik, wnuk Pawła Hanslika.

Najnowsze:

Kibicuj niepełnosprawnym sportowcom! Przed nami XX Śląski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych

To będzie niezwykłe święto koszykówki, pełne sportowych emocji i ducha fair play! W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach rozegrany zostanie XX Śląski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych. Zapraszamy do kibicowania!

Zniknęły twoje dokumenty? Zastrzeż je w banku

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z nielegalnym wykorzystaniem naszych danych. Co zrobić, kiedy utraciliśmy dokumenty? Należy je zastrzec!

Muzeum wyróżnione za zaangażowanie w Europejskie Dni Dziedzictwa

Podczas uroczystej gali organizowanej w Opolu, przyznano nagrody dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywającej się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. W gronie wyróżnionych znalazło się Muzeum Miejskie w Żorach.

Sesja Żorskiej Rady Seniorów – 27 listopada 2017 r.

Żorska Rada Seniorów spotka się na sesji, by porozmawiać o sprawach dotyczących starszych mieszkańców naszego miasta.

Startuje szkółka łyżwiarska dla dzieci i dorosłych!

Nie ważne ile macie lat – jeśli chcecie nauczyć się jeździć na łyżwach lub poprawić swoją technikę jazdy, to koniecznie zgłoście się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach! Trwają zapisy do szkółek łyżwiarskich dla dzieci i dorosłych.