Hanslikowie z całego świata przyjechali do Żor

To był niezwykły zjazd rodzinny! Do naszego miasta przyjechali przedstawiciele rodziny Hanslików z różnych zakątków świata. Ich przodek, Paweł Hanslik był w okresie powstań śląskich i plebiscytu działaczem narodowym oraz właścicielem popularnej  restauracji „Ul” mieszącej się na żorskim rynku, a później też przewodniczącym Rady Miejskiej.

W piątek 14 lipca Żory odwiedzili członkowie rodziny Hanslików. Obecnie większość z nich mieszka na stałe we Francji, a cześć także m.in. w Niemczech oraz Kanadzie. Rodzinny zjazd planowany był od lat i ostatecznie zdecydowano, że najlepszym miejscem na jego zorganizowanie są właśnie Żory, skąd wywodzi się rodzina. Przodek zagranicznych gości - Paweł Hanslik od początku XX wieku współpracował z Wojciechem Korfantym. W okresie plebiscytu był jednym z działaczy Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Żorach, którego członkowie spotykali się w należącym do niego lokalu, czyli popularnej restauracji „Ul” przy żorskim rynku. Po przyłączeniu Żor do Polski Paweł Hanslik przez kilka lat pełnił funkcję przewodniczącego żorskiej Rady Miejskiej.

Podczas wizyty w Żorach członkowie rodu Hanslików spotkali się z Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta Żory oraz zwiedzili żorską Starówkę i Muzeum Miejskie. – Nie mamy nic materialnego co nas łączy z Żorami, ale pamięć i poszukiwanie identyfikacji rodzinnej stało się dla nas ważne – podkreślał podczas spotkania Aleksander Hanslik, wnuk Pawła Hanslika.

Najnowsze:

Hala pełna ludzi i sportowych emocji! Za nami dzień treningowy Olimpiad Specjalnych

Zawodnicy z 9 śląskich klubów odwiedzili dziś żorską halę sportową MOSiR. Niepełnosprawni sportowcy wzięli udział w XXV Śląskim Dniu Treningowym Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.

Transmisja na żywo – przydział mieszkań w ramach programu „Z przyszłością w Żorach”

Ponad tysiąc nowych mieszkań powstanie dzięki innowacyjnemu projektowi „Z przyszłością w Żorach”! Mieszkania czynszowe to doskonała opcja dla tych, którzy marzą o własnym „M”, a nie chcą zaciągać kredytu. Najemców, którzy zamieszkają w nowych budynkach poznamy już w najbliższą sobotę 24 lutego. Zapraszamy do śledzenia na żywo transmisji z ustalenia kolejności prawa do wyboru mieszkań!

Skrajnie łatwopalne – nowa wystawa w galerii żorskiego kina

Wystawa malarstwa pt. „Skrajnie łatwopalne” eksponowana jest obecnie w kinie „Na Starówce”. Na wystawie można oglądać prace młodego żorskiego artysty Wojciecha Kazimierczaka.

Utrudnienia na ul. Dworcowej. Rusza remont przejazdu kolejowego

PKP PLK S.A. przeprowadzi prace związane z przebudową torów kolejowych (wymiana kolejnych dwóch torowisk i tzw. przejścia rozjazdowego) na przejeździe na ul. Dworcowej. Utrudnienia w ruchu potrwają trzy tygodnie i rozpoczną się 26 lutego o godz. 9:00.

Mieszkania czynszowe powstaną w trzech lokalizacjach! Najemców poznamy już 24 lutego

Program „Z przyszłością w Żorach” był tematem konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (19.02) w Muzeum Ognia. Z dziennikarzami spotkali się: Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory, a także Olgierd Zaraś - Prezes Zarządu Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o., Joachim Gembalczyk - Dyrektor Zarządu Budynków Miejskich oraz kierownik budowy - Marcin Gawęda. Spotkanie poprowadziła Anna Ujma – Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu.