Ważne zasady dotyczące segregacji śmieci

Aż 320 kilogramów śmieci wytwarza rocznie przeciętny mieszkaniec Żor. Dlatego tak ważne jest, aby segregować odpady, przestrzegając przy tym podstawowych zasad. Przypominamy kilka z nich.

- Przed wrzuceniem plastikowego lub szklanego opakowania należy pozbawić je zawartości i opłukać.

- Zatłuszczony i brudny papier powinien trafić do odpadów zmieszanych. Nie należy wrzucać go do worka bądź kontenera na makulaturę, gdyż się na nic już nie przyda. To samo dotyczy opakowań po pizzy, jedzeniu, papierowych talerzyków czy tacek grillowych.

- Choć większość form styropianu podlega recyklingowi, to proces jego przetwarzania jest często znacznie droższy niż jego produkcja. Dlatego opakowania styropianowe powinny trafiać do odpadów zmieszanych.

- Opakowania po jogurtach, śmietanach, puszki po konserwach oraz tzw. Tetrapaki, czyli kartony po sokach i napojach, powinny trafić do worka bądź pojemnika na plastik.

- Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady niebezpieczne można dostarczyć bezpłatnie do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Komunalnych, mieszczącego się przy ul. Okrężnej 5.

- Warto pamiętać, że worki do selektywnej zbiórki odpadów to spory wydatek. W samym 2016 r. Urząd Miasta Żory wydał ich prawie 450 000 sztuk, a ich łączny koszt wyniósł ponad 330 000,00 zł. Dlatego firma odbierająca odpady nie zabierze od mieszkańców worka wypełnionego zaledwie w 1/4 pojemności.

 

Segregacja śmieci

Najnowsze:

Hala pełna ludzi i sportowych emocji! Za nami dzień treningowy Olimpiad Specjalnych

Zawodnicy z 9 śląskich klubów odwiedzili dziś żorską halę sportową MOSiR. Niepełnosprawni sportowcy wzięli udział w XXV Śląskim Dniu Treningowym Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.

Transmisja na żywo – przydział mieszkań w ramach programu „Z przyszłością w Żorach”

Ponad tysiąc nowych mieszkań powstanie dzięki innowacyjnemu projektowi „Z przyszłością w Żorach”! Mieszkania czynszowe to doskonała opcja dla tych, którzy marzą o własnym „M”, a nie chcą zaciągać kredytu. Najemców, którzy zamieszkają w nowych budynkach poznamy już w najbliższą sobotę 24 lutego. Zapraszamy do śledzenia na żywo transmisji z ustalenia kolejności prawa do wyboru mieszkań!

Skrajnie łatwopalne – nowa wystawa w galerii żorskiego kina

Wystawa malarstwa pt. „Skrajnie łatwopalne” eksponowana jest obecnie w kinie „Na Starówce”. Na wystawie można oglądać prace młodego żorskiego artysty Wojciecha Kazimierczaka.

Utrudnienia na ul. Dworcowej. Rusza remont przejazdu kolejowego

PKP PLK S.A. przeprowadzi prace związane z przebudową torów kolejowych (wymiana kolejnych dwóch torowisk i tzw. przejścia rozjazdowego) na przejeździe na ul. Dworcowej. Utrudnienia w ruchu potrwają trzy tygodnie i rozpoczną się 26 lutego o godz. 9:00.

Mieszkania czynszowe powstaną w trzech lokalizacjach! Najemców poznamy już 24 lutego

Program „Z przyszłością w Żorach” był tematem konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (19.02) w Muzeum Ognia. Z dziennikarzami spotkali się: Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory, a także Olgierd Zaraś - Prezes Zarządu Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o., Joachim Gembalczyk - Dyrektor Zarządu Budynków Miejskich oraz kierownik budowy - Marcin Gawęda. Spotkanie poprowadziła Anna Ujma – Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu.