Strefa mieszkańca

Dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych

Wśród mieszkańców naszego miasta coraz większym zainteresowaniem cieszą się inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Jak uzyskać dofinansowanie na tego typu projekty będzie można dowiedzieć się podczas spotkania w żorskim MOK-u.

Informacja o jakości powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje o przekroczeniu w poniedziałek 16 stycznia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 na terenie województwa śląskiego. Przedstawiono także prognozy na wtorek oraz środę.

Ranking Perspektywy

Już po raz dziewiętnasty Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Wśród najlepszych znalazły się trzy placówki edukacyjne z Żor.

podsumowanie 2016 roku w Żorach

Ile małżeństw zawarto w minionym roku w Żorach? Ile urodziło się u nas dzieci i jakie najczęściej nadawano im imiona?  Przedstawiamy liczbowe podsumowanie 2016 roku w naszym mieście. 

Obywatelska postawa

Obywatelska postawa i zdecydowana reakcja mieszkańców, którzy są świadkami groźnych zdarzeń, to jedne z najważniejszych czynników sprawiających, że w naszym mieście żyje się coraz bezpieczniej. Podziękowania za wzorową obywatelską postawę z rąk Waldemara Sochy – Prezydenta Miasta Żory oraz mł. insp. Grzegorza Grabca – Komendanta Miejskiego Policji odebrała niedawno trójka bohaterów, których postawa zasługuje na szczególne uznanie.

Ferie ze sztuką

Ferie zimowe to nie tylko okazja, by odpocząć i nabrać sił na kolejne miesiące nauki, ale też doskonały czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Wszystkich, którzy chcą nauczyć się czegoś nowego i wykorzystać swój artystyczny talent, żorskie Liceum Plastyczne zaprasza na „Ferie ze sztuką”.

Informacja o jakości powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował o przekroczeniu w środę 11 stycznia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10. Przedstawiono także dane i prognozy dotyczące jakości powietrza w dniach 12 oraz 13 stycznia.

Kontrole spalania śmieci

Kontrole tego, co spalane jest w piecach mieszkańców Żor, to jedno z działań podejmowanych przez Urząd Miasta, które mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. W środę 11 stycznia pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska z asystą funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Żorach kontynuowali kontrole spalanych przez mieszkańców Żor paliw na różnych posesjach.

Informacja o jakości powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował o przekroczeniu we wtorek 10 stycznia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10. Przedstawiono także dane i prognozy dotyczące jakości powietrza w dniach 11 oraz 12 stycznia.

Dyżury aptek w Żorach

Zapraszamy mieszkańców miasta do zapoznania się z informacjami o godzinach pracy aptek działających w Żorach, w tym o dyżurach weekendowych oraz całodobowych.

Ostrzeżenie o złej jakości powietrza

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje mieszkańców województwa śląskiego, że w niedzielę 8 stycznia przekroczona została wartość alarmowa 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Występuje też ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego w powietrzu 300 µg/m3.

Znaleziono złotą obrączkę

W minioną sobotę tj. 24 grudnia na osiedlu Sikorskiego w Żorach znaleziono złotą obrączkę. Uczciwy znalazła oddał ją do Urzędu Miasta Żory, gdzie można ją odzyskać.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 w Żorach

„Uczę się, więc wiem! Z TIK-em na szczyt!” to nazwa projektu realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 w Żorach, który został nominowany do prestiżowej nagrody EDUinspiracje 2016. Najlepsze projekty, uznane za dobre praktyki zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, wybrali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Najnowsze:

Zakręcona atrakcja na żorskim rynku! Karuzela zachwyca i… bije rekordy

Przyjechała do Żor prosto z Francji i już zawróciła w głowach mieszkańców! Karuzela „Żorzanka” to największa tego typu atrakcja w naszym kraju i z bez wątpienia jedna z najpiękniejszych karuzeli w Europie. W oryginalny sposób łączy zabawę z edukacja, bijąc przy tym rekordy popularności.

Pamiętamy o ofiarach Marszu Śmierci

Złożeniem kwiatów na zbiorowej mogile 23 więźniów zamordowanych w Żorach, podczas ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945 roku, uczczono w naszym mieście pamięć ofiar tzw. Marszu Śmierci.

Wypełnij ankietę na temat e-usług

Gmina Miejska Żory zamierza aplikować o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa II. Cyfrowe Śląskie, działanie 2.1. Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych, na realizację projektu pn. „E-Żory – zwiększenie dostępu do cyfrowych usług publicznych na terenie Miasta Żory”.

Warsztaty projektowania 3D dla śląskiej młodzieży już wkrótce na raciborskim zamku

Ciekawą propozycję dla młodych ludzi z całego Śląska, którzy interesują się projektowaniem i myślą o studiowaniu w przyszłości architektury, lub już są studentami przygotował Zamek Piastowski w Raciborzu. We współpracy z firmą Modulor Architekci organizowane są tam specjalne warsztaty z projektowania 3D.

Wyniki konsultacji projektu „Odpowiedzialni za siebie nawzajem (…)”

Zakończyły się konsultacje społeczne, dotyczące  projektu pn. „Odpowiedzialni za siebie nawzajem - kompleksowe wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przez budowę mieszkań socjalnych i chronionych w Żorach.” Prezentujemy ich wyniki.