Pełne wrażeń czytanie w żorskiej bibliotece

Trzy dni kreatywnych spotkań i zabawy, w których centrum będą książki – Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach zaprasza na festiwal „Czytanie pełne wrażeń”. Projekt skierowany do miłośników literatury w każdym wieku został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal „Czytanie pełne wrażeń” rozpocznie się w piątek, 3 sierpnia i potrwa do niedzieli, 5 sierpnia. To propozycja dla całych rodzin – od maluszków przez dzieci i młodzieży, po rodziców i dziadków. Festiwal odbędzie się w kreatywnej przestrzeni żorskiej biblioteki na os. Pawlikowskiego, która zachęca do wspólnego czytania oraz spędzania czasu wśród książek. Przygotowano ciekawe warsztaty i zabawy, które będą odbywały w piątek w godzinach 15:00-19:30 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 11:00-20:30. Wstęp jest bezpłatny!

Na zajęcia z gwiazdką (*) obowiązują zapisy: osobiście w Oddziale dla dzieci i młodzieży, telefonicznie pod nr tel. 32 43 44 584 (wew. 22) lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PROGRAM FESTIWALU:

Piątek, 3.08.2018 r.

 • 15:00 - 15:30 Otwarcie festiwalu
 • 15:30 - 17:00 Warsztaty animacji poklatkowej (7-12 lat) *
 • 15:30 - 17:00 Warsztaty: Czytanie przez zabawę (3-5 lat) * czyli nowy sposób czytania z dziećmi, pomysły na zaaranżowanie przestrzeni, tak aby dzieci „smakowały” tekst literacki wszystkimi zmysłami, metody ożywiania literatury za pomocą ruchu, gestu, mimiki, śpiewu itd. Warsztaty dla dzieci oraz ich rodziców.
 • 17:00 - 19:00 Anibajki – dzieci dzieciom czytają bajki AniBajki jest to projekt studentek Animacji Społeczno-Kulturalnej. Polega on m.in. na tworzeniu nagrań osób czytających książki oraz prowadzeniu animacji w oparciu o literaturę dziecięcą. Dzieci będą mogły nagrać czytane przez siebie bajki.
 • 17:00 - 19:00 Bajki na opak (6-9 lat) * Zajęcia dla dzieci, na których pojawią się znani i lubiani bohaterowie bajek dla najmłodszych. Uczestnicy zajęć będą mogli wejść w świat bajek, sprawdzić czy pamiętają przygody bohaterów oraz poznać ich alternatywne losy.
 • 19:00 - 19:30 Czytanie na dobranoc - bajka czytana przez aktora żorskiej grupy teatralnej, czyli czytanie pełne dźwięków i emocji, żywe przedstawienie głosem tego, co zapisane zostało na stronach książek.

Sobota, 4.08.2018 r.

 • 11:00 - 13:00 Baśnie i legendy wielu narodów świata - odkryjemy, co czytają dzieci w innych krajach. Spotkania dla dzieci poprowadzą wolontariusze z różnych krajów, których nasza biblioteka gości w ramach Wolontariatu Europejskiego.
 • 11:00 - 12:30 Czytanie przez zabawę - warsztaty dla dzieci z rodzicami (3-5 lat) *, czyli nowy sposób czytania z dziećmi, pomysły na zaaranżowanie przestrzeni, tak aby dzieci „smakowały” tekst literacki wszystkimi zmysłami, metody ożywiania literatury za pomocą ruchu, gestu, mimiki, śpiewu itd.
 • 12:00 - 14:00 Mądre książki - warsztaty dla dzieci z rodzicami (6-12 lat) * - o tym jak czerpać przykład z fikcyjnych bohaterów i jak za pomocą książki radzić sobie z problemami.
 • 11:00 - 14:00 Anibajki – dzieci dzieciom czytają bajki AniBajki jest to projekt studentek Animacji Społeczno-Kulturalnej. Polega on m.in. na tworzeniu nagrań osób czytających książki oraz prowadzeniu animacji w oparciu o literaturę dziecięcą. Dzieci będą mogły nagrać czytane przez siebie bajki.
 • 13:00 - 14:30 Komiksowo (5-7 lat) * warsztaty z rysunku komiksowego dla dzieci młodszych. Razem z profesjonalnymi ilustratorami i twórcami komiksów Michałem Jankowskim i Jędrzejem Chojnackim dzieci będą przedstawiać treść ulubionej książki w formie komiksu i tworzyć nasze własne komiksy.
 • 13:00 - 14:00 Koniec świata (4-5 lat) * Czy dzieci w innych krajach znają naszych bajkowych bohaterów? Co czytają mali mieszkańcy Gruzji, Finlandii czy Brazylii? W trakcie warsztatów maluchy odbędą bajkową podróż dookoła świata, wykonają mapę i dowiedzą się, gdzie leżą różne kraje.
 • 14:00 - 15:00 Zabawy sensoryczne (0-3 lat) * - zajęcia dla dzieci i ich rodziców ćwiczące motorykę, sensorykę i zmysły.
 • 15:00 - 16:30 PoTwory Książkowe (4-6 lat) * - warsztaty tworzenia książki dla dzieci. W trakcie warsztatów we współpracy z rodzicami i z inspiracją prowadzących powstaną prawdziwe książkowe poTWORY! Dzieci dowiedzą się jak powstaje książka, czym się różni autor od ilustratora, co to za poTWÓR ta korekta.
 • 15:00 - 17:00 Komiksowo (8-12 lat) * warsztaty z rysunku komiksowego dla dzieci młodszych. Razem z profesjonalnymi ilustratorami i twórcami komiksów Michałem Jankowskim i Jędrzejem Chojnackim dzieci będą przedstawiać treść ulubionej książki w formie komiksu i tworzyć nasze własne komiksy.
 • 14:30 - 16:00 Co czytać dzieciom? - prelekcja dla dorosłych na temat literatury dziecięcej, którą poprowadzi znawca tematu. Podczas spotkania osoba prowadząca opowie, na co zwracać uwagę przy wyborze literatury dla dzieci, jak dobierać książki do wieku dziecka, a także jakie książki podsuwać, żeby zainteresować czytaniem.
 • 15:00 - 20:30 Anibajki - dzieci dzieciom czytają bajki AniBajki jest to projekt studentek Animacji Społeczno-Kulturalnej. Polega on m.in. na tworzeniu nagrań osób czytających książki oraz prowadzeniu animacji w oparciu o literaturę dziecięcą. Dzieci będą mogły nagrać czytane przez siebie bajki.
 • 17:00 - 18:00 „Proszę mnie przytulić” – warsztaty z Przemysławem Wechterowiczem (5-9 lat) *
 • 18:00 - 19:30 Jak mówić dzieciom o wojnie - spotkanie dla rodziców, w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się o tym, jak za pomocą książki oswajać dzieci z trudnym tematem jakim jest wojna.
 • 18:00 - 20:00 Warsztaty kamishibai (8-12 lat) * warsztaty dla dzieci, podczas których pokażemy na czym polega „papierowy teatrzyk” kamishibai, w jaki sposób go przedstawiać, aby zainteresować słuchaczy a także w jaki sposób wykonać własne karty bajek. Dzieci stworzą swoje unikalne bajki i będą je wspólnie opowiadać.
 • 20:00 Czytanie na dobranoc - bajka czytana przez aktora żorskiej grupy teatralnej, czyli czytanie pełne dźwięków i emocji, żywe przedstawienie głosem tego, co zapisane zostało na stronach książek.

Niedziela, 5.08.2018 r.

 • 11:00 - 13:30 Warsztaty Ex libris (9-12 lat) * warsztaty dla młodzieży, w trakcie których będą poznawać historię ekslibrisu oraz podstawy techniki linorytu, a także wykonają własny ekslibris.
 • 11:00 - 12:00 Kamishibai – co to takiego? * - warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat. Podczas zajęć pokażemy na czym polega „papierowy teatrzyk” kamishibai, w jaki sposób go przedstawiać, aby zainteresować słuchaczy, a także jak wykonać własne karty bajek. Dzieci stworzą swoje unikalne bajki i będą je wspólnie opowiadać.
 • 11:00 - 14:00 Anibajki - dzieci dzieciom czytają bajki AniBajki jest to projekt studentek Animacji Społeczno-Kulturalnej. Polega on m.in. na tworzeniu nagrań osób czytających książki oraz prowadzeniu animacji w oparciu o literaturę dziecięcą. Dzieci będą mogły nagrać czytane przez siebie bajki.
 • 12:00 - 13:30 Kreatywna pracownia (6-9 lat) * warsztaty dla dzieci starszych łączące w sobie głośne czytanie, zabawy ruchowe, działania muzyczne oraz plastyczne.
 • 12:00 - 18:00 Kalander warsztaty drukarskie - stanowisko, przy którym będzie można poznać dawne techniki druku i etapy powstawania książki.
 • 14:00 - 16:30 Warsztaty Ex libris (5-8 lat) * - warsztaty dla dzieci, w trakcie których poznają one historię ekslibrisu oraz podstawy techniki linorytu, a także wykonają własny ekslibris.
 • 14:00 - 15:30 Kreatywna pracownia (2-5 lat) * - warsztaty dla dzieci młodszych (i ich rodziców) łączące w sobie głośne czytanie, zabawy ruchowe, działania muzyczne oraz plastyczne.
 • 15:00 - 18:00 Anibajki - dzieci dzieciom czytają bajki AniBajki jest to projekt studentek Animacji Społeczno-Kulturalnej. Polega on m.in. na tworzeniu nagrań osób czytających książki oraz prowadzeniu animacji w oparciu o literaturę dziecięcą. Dzieci będą mogły nagrać czytane przez siebie bajki.
 • 16:00 - 18:00 Warsztaty literackie - Krzysztof Petek (8-12 lat) * - warsztaty dla adeptów pióra, w trakcie których pisarz omówi techniki konstrukcji powieści fabularnej. Przedstawi odpowiedzi na pytanie: Jak pisać, aby ludzie chcieli to czytać.
 • 16:30 - 18:00 Baśnie i legendy wielu narodów świata (5-7 lat) - odkryjemy, co czytają dzieci w innych krajach. Spotkania dla dzieci poprowadzą wolontariusze z różnych krajów, których nasza biblioteka gości w ramach Wolontariatu Europejskiego.
 • 18:00 - 20:00 „Nie do wiary, w bibliotece kryją się czary” - przedstawienie teatrzyku MASKA.
 • 20:00 Czytanie na dobranoc - zakończenie - bajka czytana przez aktora żorskiej grupy teatralnej, czyli czytanie pełne dźwięków i emocji, żywe przedstawienie głosem tego, co zapisane zostało na stronach książek.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 Czytanie pełne wrażeń

Najnowsze:

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach zdobyło grant w konkursie „Herosi Przedsiębiorczości”

Aż 10 tysięcy złotych dofinansowania na zajęcia dla młodych żorzan zdobyło Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, w ramach konkursu „Herosi Przedsiębiorczości”, organizowanego przez grupę Eurocash oraz Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Ostatnie wolne miejsca na bezpłatne szkolenia komputerowe dla mieszkańców!

Jeśli chcesz nauczyć się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i zabezpieczyć dzieci przed niechcianymi treściami, gdzie szukać informacji o wydarzeniach kulturalnych, czy jak za pośrednictwem sieci założyć firmę albo załatwić sprawę w urzędzie, to ten projekt jest właśnie dla Ciebie! Trwa nabór na bezpłatne szkolenia komputerowe dla mieszkańców Żor w ramach projektu pn. „Zaloguj się w Żorach – podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców Żor”. Warto się pospieszyć, bo zostało już tylko kilka miejsc.

Sesja Rady Miasta – marzec 2019 r.

Najbliższa sesja Rady Miasta, podczas której żorscy radni spotkają się, by obradować nad ważnymi dla miasta sprawami, odbędzie się w czwartek, 28 marca w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Początek o godzinie 14:00.

Popisy akrobatów znów oczarują żorzan! Przed nami Festiwal Gimnastyki i Akrobatyki Sportowej

Festiwal Gimnastyki i Akrobatyki Sportowej to impreza, która co roku zaskakuje i zachwyca publiczność, szczelnie wypełniającą halę sportową MOSiR Żory. W sobotę, 6 kwietnia odbędzie się już siódma edycja tego niezwykłego widowiska, podczas której ponownie wystąpią najlepsi polscy gimnastycy i akrobaci! Bilety są już w sprzedaży.

Zapraszamy do udziału w konkursie Lady D. - Dama z Niepełnosprawnością

Do 31 marca można zgłaszać kandydatki do udziału w kolejnej edycji konkursu Lady D. - Dama z Niepełnosprawnością.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.