W Katowicach odbyło się wczoraj (3 grudnia 2018 r.) spotkanie przedstawicieli władz miasta Żory z autorytetem w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska - prof. dr hab. Piotrem Skubałą z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Jego tematem był pożar zakładu utylizacji opon w Kleszczowie i jego skutki.
Podczas zainicjowanego przez władze miasta Żory spotkania, w którym udział wzięli Piotr Kosztyła - Przewodniczący Rady Miasta, Anna Ujma - Pełnomocnik Prezydenta oraz Anna Buchta - Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Żory, profesor Piotr Skubała poinformował, że Uniwersytet Śląski ze względu na brak odpowiednich narzędzi nie może podjąć się przeprowadzenia niezależnych badań w związku z pożarem na terenie zakładu utylizacji opon w Żorach, co zaproponowało nasze miasta. Jednocześnie wskazał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach jako instytucję, przygotowaną do przeprowadzenia profesjonalnych badań i dysponującą wszelkim potrzebnym do tego sprzętem.
Z uwagi na trwający w Katowicach szczyt klimatyczny ONZ pan profesor miał ograniczoną ilość czasu, a rozmowy z przedstawicielami miasta Żory skupiały się głównie na kierunkach działań, jakie miasto powinno w zaistniałej sytuacji podejmować. Profesor Skubała zaznaczył, że bez badań trudno rozstrzygać, jakie zanieczyszczenia oraz w jakiej ilości przedostały się do środowiska, dlatego najważniejsze jest obecnie skupienie się na przebadaniu wpływu, jaki pożaru zakładu utylizacji opon wywarł na środowisko naturalne.
- Warto podkreślić, że Urząd Miasta Żory wcześniej wystąpił już do WIOŚ o wykonanie kompleksowych badań zanieczyszczenia środowiska tj. gleby, wody i powietrza w związku z pożarem, a także o możliwie jak najszybsze udostępnienie ich wyników - podkreśla Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta Miasta. Odpowiadający za monitoring i ochronę środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach niezwłocznie po wybuchu pożaru przystąpił do wykonywania na miejscu zdarzenia badań z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu m.in. do monitoringu jakości powietrza. Pobrano także próby środowiskowe do badań laboratoryjnych.