Bezpieczne wakacje z rowerem

Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Wyprawom na dwóch kółkach sprzyjają wakacyjne miesiące - na drogi i ścieżki rowerowe naszego miasta wyjeżdża w tym czasie wielu miłośników jednośladów, zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. By każda z przejażdżek kończyła się szczęśliwie, należy pamiętać  o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Od czego zacząć, gdy chcemy wybrać się na wycieczkę rowerem? Na początek powinniśmy sprawdzić, czy jest on w pełnie sprawny i odpowiednio wyposażony, czyli posiada: działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, a także odpowiednie oświetlenie. Pamiętajmy, że za dnia można jechać rowerem wyposażonym tylko w światła odblaskowe, jednak po zmroku wymagane są dodatkowo światła pozycyjne – białe lub żółte z przodu oraz czerwone z tyłu. Wsiadając na rower nie zapominajmy również o kasku. Choć nie jest on obowiązkowy, to może uratować zdrowie lub życie podczas upadku.

Planując wyprawę „na dwóch kółkach” warto wcześniej wybrać odpowiednią trasę. Najlepiej jest unikać bardzo ruchliwych dróg oraz odludnych miejsca – zwłaszcza po zmroku. Najbezpieczniejszym miejscem dla rowerzystów poruszających się po mieście są bez wątpienia ścieżki rowerowe. W Żorach ich liczba z roku na rok rośnie. Jednak nawet najlepsza infrastruktura nie pomoże, jeśli nie będziemy przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Warto pamiętać, że te zasady dotyczą wszystkich użytkowników dróg, a więc nie tylko kierowców, ale też pieszych i rowerzystów. Wszyscy razem dbajmy o bezpieczne dotarcie do celu!

Zanim ruszymy na przejażdżkę rowerem, należy dokładnie się rozejrzeć, a przez cały czas jej trwania zachowywać dużą ostrożność. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zbliżamy się do skrzyżowania, wjazdu z podwórka czy bocznej uliczki – warto wtedy trzymać dłoń na hamulcu, dzięki czemu możemy szybko zareagować. Im bardziej nasze zachowanie na drodze jest przewidywalne dla innych uczestników ruchu, tym jesteśmy bezpieczniejsi. Z tego powodu trzeba odpowiednio wcześnie sygnalizować chęć skrętu.

Wiele wypadków z udziałem rowerzystów wynika ze ścinania zakrętów oraz wymuszania pierwszeństwa – to niezwykle niebezpieczne zachowania, których trzeba się wystrzegać. Często tego typu sytuacje dotyczą bardzo młodych rowerzystów, którzy mają problem z prawidłową oceną odległości i szybkości. Dzieci widząc nadjeżdżający samochód sądzą, że zdążą przejechać przez jezdnię przed nim – niestety może to doprowadzi do tragedii. Dlatego też najlepszym wyjściem jest, by młodzi adepci jazdy na rowerze zawsze poruszali się na nim pod opieką osoby dorosłej.

Rower to nie tylko szybki i ekologiczny środek transportu, ale niestety także łakomy kąsek dla złodziei. Jak uniknąć kradzieży? Przede wszystkim nie wolno zostawiać go bez nadzoru lub odpowiedniego zabezpieczenia nawet na kilka minut. Skutecznym sposobem zabezpieczenia naszego jednośladu jest przypięcie go specjalnym łańcuchem, kłódką lub blokadą do trwałej konstrukcji, takiej jak stojak czy barierka. Zostawiając rower na ulicy warto wybierać widoczne miejsca. Kradzieże zdarzają się jednak nie tylko na podwórku. Rowery znikają też z balkonów - zwłaszcza znajdujących się na niższych piętrach - lub z klatek schodowych. Lepszym miejsce na przechowywanie naszych „dwóch kółek” jest garaż lub dobrze zabezpieczona piwnica. Dobrym pomysłem jest także zaznaczenie na ramie roweru znaku szczególnego, który w razie kradzieży pomoże w jego identyfikacji.

Projekt pn. „Bezpieczny rower w mieście Żory” został dofinansowany w 2018 roku z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań - Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”,  koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Razem bezpieczniej

fot. Dariusz Cybul

Ścieżki rowerowe

Najnowsze:

Żorski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już dziesięć lat!

Już od dekady seniorzy z naszego miasta mogą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności dzięki zajęciom na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Z okazji tego jubileuszu zarząd i słuchacze UTW zapraszają wszystkich seniorów do udziału w Dniu Otwartym.

Dwie ważne inwestycje z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki!

Nasze miasto pozyskało niemal trzy miliony złotych dofinansowania na realizację dwóch ważnych sportowych inwestycji! Umowy gwarantujące fundusze na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki oraz zaplecza dla hali sportowej przy Zespole Szkół nr 3 w Żorach, zostały dziś (18.04) podpisane w siedzibie Urzędu Miasta Żory. W uroczystości wzięli udział Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki, Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Daniel Wawrzyczek - Zastępca Prezydenta Miasta Żory.

Minister Sportu i Turystyki przyjedzie do Żor

Rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej i stworzenie mieszkańcom dobrych warunków do aktywności fizycznej, to jeden z priorytetów władz miasta Żory. Kolejny ważny krok, na drodze do realizacji tego celu zostanie postawiony już jutro, tj. 18 kwietnia. Do naszego miasta przyjadą Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki oraz Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Głównym celem ich wizyty będzie podpisanie umów na dofinansowanie dwóch ważnych dla Żor inwestycji.

Masz stare zdjęcia ze Święta Ogniowego? Pomóż w stworzeniu niezwykłej wystawy!

Święto Ogniowe to jedyna w swoim rodzaju tradycja, która liczy już 317 lat! Jak wyglądały obchody tego święta przed laty? Muzeum Ognia w Żorach przygotowuje wystawę archiwalnych zdjęć, związanych z tą uroczystością. O pomoc w stworzeniu wystawy prosimy wszystkich żorzan!

Masz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Zgłoś je do urzędu miasta

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nakłada na gminy obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, w które wyposażone są nieruchomości na ich terenie. W związku z tym zwracamy się do mieszkańców z prośbą o zgłoszenie posiadania szambu lub oczyszczalni.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.