Wyróżnienia dla wybitnych twórców kultury

Unikatowe, ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, już po raz trzeci trafiły w ręce wybitnych przedstawicieli świata kultury związanych z naszym miastem. W kinie „Na Starówce” odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory.

Ustanowiona w 2015 roku Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory to prestiżowe wyróżnienia przyznawane tym, którzy mają szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w naszym mieście. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach i można ją otrzymać tylko jeden raz, za osiągnięcia dotyczące twórczości kulturalnej, upowszechnienia kultury lub jej ochrony. O nagrodę mogą ubiegać się osoby fizyczne i inne podmioty prowadzące działalność na terenie Żor, na rzecz ich mieszkańców.

Wnioski dotyczące kandydatur do nagrody kulturalnej oceniła komisja w składzie: Przemysław Smyczek – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, Stanisław Ratajczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach oraz Anna Ujma - Doradca Prezydenta Miasta Żory.

Podczas gali, która odbyła się w kinie „Na Starówce”, statuetkę w kategorii „Twórczość artystyczna” z rąk Waldemara Sochy - Prezydenta Miasta Żory odebrał Andrzej Marciniec. We wrześniu 1991 roku założył on Młodzieżowy Chór Mieszany Voce Segreto, od początku pełniąc także rolę jego dyrygenta. Pod jego opieką chór święcił wiele triumfów, których zwieńczeniem było otrzymanie w ubiegłym roku Złotej Odznaki Honorowej Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Artystyczny kunszt Andrzeja Marcińca i prowadzonej przez niego młodzieży można było podziwiać m.in. podczas spektaklu muzycznego „Z pamiętnika pracownika”, wystawionego z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

W kategorii „Upowszechnianie kultury” Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory otrzymała Aneta Antosiak – reżyserka m.in. wspomnianego spektaklu „Z pamiętnika pracownika” oraz autorka licznych scenariuszy dla dzieci oraz młodzieży, a także instruktorka zajęć teatralnych. Statuetka jest wyrazem uznania dla jej wieloletniej pracy i zaangażowania na różnych polach życia artystycznego naszego miasta.

Autorzy największego sukcesu w historii tańca towarzyskiego w Żorach, czyli duet Wiktoria Wieczorek i Borys Zawierucha otrzymali w tym roku nagrodę kulturalną w kategorii „Młodzi twórcy”. Podopieczni trenerki Dominiki Leszczyńskiej z Centrum Tańca i Ruchu „Rytm”, działającego przy klubie MOK Wisus już od kilku lat z sukcesami startują w turniejach tańca towarzyskiego. W marcu tego roku nastolatkowie osiągnęli swój dotychczas największy sukces. Podczas rozgrywanych w Ostródzie Mistrzostw Polski żorzanie zostali Wicemistrzami Polski w Klasie „A” w tańcach standardowych oraz zdobyli najwyższą z możliwych w sportowym tańcu towarzyskim klasę taneczną „S”. Tym samym udowodnili, że mimo młodego wieku już teraz należą do ścisłej krajowej czołówki. 

W kategorii „Ochrona kultury” nagrodzone zostało Żorskie Centrum Regionalne. Placówka powstała w 2000 roku z inicjatywy Jadwigi Tabor i Renaty Śniegoń, a jej celem jest uchronienie od zapomnienia śląskich tradycji, obrzędów i legend. Prowadzone przez Żorskie Centrum Regionalne „Lekcje regionalizmu na żywo” co roku przyciągają do Osin tysiące dzieci z całego województwa śląskiego. Podczas zajęć maluchy mogą na własne oczy zobaczyć, a nawet wziąć udział w kiszeniu kapusty, „szkubaczkach”, czy tradycyjnych obyczajach związanych ze świętami, a także poznać śląskie legendy.

fot. Tymoteusz Joszki

 

Fot. Adam Kajda

 

Najnowsze:

Poprzez teatr przestrzegali przed dopalaczami

Osiem zespołów teatralnych i osiem profilaktycznych przesłań adresowanych do młodzieży to efekt kilkumiesięcznej pracy uczniów zaangażowanych w realizację żorskiego projektu „Dopalacze kradną życie – wybieram młodość!”. W poniedziałek (19.03) przekonywali swoich rówieśników, że dopalacze prowadzą donikąd, a wtórowali im w tym znani artyści.

Żory walczą ze smogiem! Powstał specjalny zespół zadaniowy

Radni, urzędnicy oraz przedstawiciele organizacji samorządowych – w sumie 17 osób weszło w skład Miejskiego Zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie działań zmierzających do ograniczenia smogu w Żorach.

Zmieniono okręgi wyborcze w mieście. Sprawdź, dlaczego tak się stało!

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Żory zmianie uległ podział naszego miasta na okręgi wyborcze. Co ważne, konieczność podjęcia uchwały w sprawie okręgów wyborczych dotyczy wszystkich gmin w naszym kraju i wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 12 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Oferta realizacji zadania pn. KONFERENCJA „TWOJE ŻYCIE – TWÓJ RYTM (…)”

Na wniosek Katolickiego Stowarzyszenia POMAGAMY im. Jana Pawła II w sprawie zlecenia realizacji zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, zamieszczam na okres od 23 do 30 marca br. ofertę realizacji zadania pn. KONFERENCJA „TWOJE ŻYCIE – TWÓJ RYTM – TWOJE DOBRE SAMOPOCZUCIE” złożoną w trybie art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie celem zgłaszania uwag.

Oferta realizacji zadania pn. „Odkrywanie drzemiących talentów (…)”

Na wniosek Fundacji Eko Folwark pod Lipami, w sprawie zlecenia realizacji zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, zamieszczam na okres od 23 do 30 marca br. ofertę realizacji zadania pn. „Odkrywanie drzemiących talentów – edukacja przez sztukę” złożoną w trybie art. 19 a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, celem zgłaszania uwag.