Wyróżnienia dla wybitnych twórców kultury

Unikatowe, ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, już po raz trzeci trafiły w ręce wybitnych przedstawicieli świata kultury związanych z naszym miastem. W kinie „Na Starówce” odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory.

Ustanowiona w 2015 roku Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory to prestiżowe wyróżnienia przyznawane tym, którzy mają szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w naszym mieście. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach i można ją otrzymać tylko jeden raz, za osiągnięcia dotyczące twórczości kulturalnej, upowszechnienia kultury lub jej ochrony. O nagrodę mogą ubiegać się osoby fizyczne i inne podmioty prowadzące działalność na terenie Żor, na rzecz ich mieszkańców.

Wnioski dotyczące kandydatur do nagrody kulturalnej oceniła komisja w składzie: Przemysław Smyczek – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, Stanisław Ratajczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach oraz Anna Ujma - Doradca Prezydenta Miasta Żory.

Podczas gali, która odbyła się w kinie „Na Starówce”, statuetkę w kategorii „Twórczość artystyczna” z rąk Waldemara Sochy - Prezydenta Miasta Żory odebrał Andrzej Marciniec. We wrześniu 1991 roku założył on Młodzieżowy Chór Mieszany Voce Segreto, od początku pełniąc także rolę jego dyrygenta. Pod jego opieką chór święcił wiele triumfów, których zwieńczeniem było otrzymanie w ubiegłym roku Złotej Odznaki Honorowej Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Artystyczny kunszt Andrzeja Marcińca i prowadzonej przez niego młodzieży można było podziwiać m.in. podczas spektaklu muzycznego „Z pamiętnika pracownika”, wystawionego z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

W kategorii „Upowszechnianie kultury” Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory otrzymała Aneta Antosiak – reżyserka m.in. wspomnianego spektaklu „Z pamiętnika pracownika” oraz autorka licznych scenariuszy dla dzieci oraz młodzieży, a także instruktorka zajęć teatralnych. Statuetka jest wyrazem uznania dla jej wieloletniej pracy i zaangażowania na różnych polach życia artystycznego naszego miasta.

Autorzy największego sukcesu w historii tańca towarzyskiego w Żorach, czyli duet Wiktoria Wieczorek i Borys Zawierucha otrzymali w tym roku nagrodę kulturalną w kategorii „Młodzi twórcy”. Podopieczni trenerki Dominiki Leszczyńskiej z Centrum Tańca i Ruchu „Rytm”, działającego przy klubie MOK Wisus już od kilku lat z sukcesami startują w turniejach tańca towarzyskiego. W marcu tego roku nastolatkowie osiągnęli swój dotychczas największy sukces. Podczas rozgrywanych w Ostródzie Mistrzostw Polski żorzanie zostali Wicemistrzami Polski w Klasie „A” w tańcach standardowych oraz zdobyli najwyższą z możliwych w sportowym tańcu towarzyskim klasę taneczną „S”. Tym samym udowodnili, że mimo młodego wieku już teraz należą do ścisłej krajowej czołówki. 

W kategorii „Ochrona kultury” nagrodzone zostało Żorskie Centrum Regionalne. Placówka powstała w 2000 roku z inicjatywy Jadwigi Tabor i Renaty Śniegoń, a jej celem jest uchronienie od zapomnienia śląskich tradycji, obrzędów i legend. Prowadzone przez Żorskie Centrum Regionalne „Lekcje regionalizmu na żywo” co roku przyciągają do Osin tysiące dzieci z całego województwa śląskiego. Podczas zajęć maluchy mogą na własne oczy zobaczyć, a nawet wziąć udział w kiszeniu kapusty, „szkubaczkach”, czy tradycyjnych obyczajach związanych ze świętami, a także poznać śląskie legendy.

fot. Tymoteusz Joszki

 

Fot. Adam Kajda

 

Najnowsze:

Voicingers 2018: jazz zabrzmi w Żorach

Już dziś (17.07) rusza X Festiwal Voicingers 2018 – Międzynarodowe Spotkania Muzyki, Kreatywności i Ekspresji! Przed nami dni wypełnione muzyką i koncertami!

Ruszyły staże w ramach projektu „Kariera i Kompetencje...”

Z początkiem lipca uczniowie trzech żorskich szkół rozpoczęli staże w kilkunastu firmach w ramach projektu „Kariera i Kompetencje – zwiększenie dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w subregionie zachodnim województwa śląskiego”. Liderem projektu jest miasto Żory, natomiast partnerami są Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A oraz firma Syntea S.A.

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu i burzami – 17-19 lipca 2018 r.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące intensywnych opadów deszczu i możliwych burz.

Rodzinna zabawa na Dębinie z okazji Dnia Policjanta

Choć Święto Policji obchodzone będzie w całym kraju 24 lipca, to w Żorach mieszkańcy chętnie skorzystali z okazji na wspólną zabawę z tutejszymi mundurowymi podczas „Dnia Policjanta”.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pieszych

Piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dlatego konfrontacja z samochodem często kończy się dla nich dotkliwymi obrażeniami. Choć liczba wypadków z udziałem pieszych maleje, to wciąż stanowią oni aż jedną trzecią wszystkich ofiar śmiertelnych na polskich drogach. By poprawiać te niepokojące statystyki oraz bezpieczeństwo naszych mieszkańców, Urząd Miasta Żory rozpoczyna akcję pod hasłem „Bezpieczny pieszy”.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.