Wyróżnienia dla wybitnych twórców kultury

Unikatowe, ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, już po raz trzeci trafiły w ręce wybitnych przedstawicieli świata kultury związanych z naszym miastem. W kinie „Na Starówce” odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory.

Ustanowiona w 2015 roku Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory to prestiżowe wyróżnienia przyznawane tym, którzy mają szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w naszym mieście. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach i można ją otrzymać tylko jeden raz, za osiągnięcia dotyczące twórczości kulturalnej, upowszechnienia kultury lub jej ochrony. O nagrodę mogą ubiegać się osoby fizyczne i inne podmioty prowadzące działalność na terenie Żor, na rzecz ich mieszkańców.

Wnioski dotyczące kandydatur do nagrody kulturalnej oceniła komisja w składzie: Przemysław Smyczek – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, Stanisław Ratajczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach oraz Anna Ujma - Doradca Prezydenta Miasta Żory.

Podczas gali, która odbyła się w kinie „Na Starówce”, statuetkę w kategorii „Twórczość artystyczna” z rąk Waldemara Sochy - Prezydenta Miasta Żory odebrał Andrzej Marciniec. We wrześniu 1991 roku założył on Młodzieżowy Chór Mieszany Voce Segreto, od początku pełniąc także rolę jego dyrygenta. Pod jego opieką chór święcił wiele triumfów, których zwieńczeniem było otrzymanie w ubiegłym roku Złotej Odznaki Honorowej Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Artystyczny kunszt Andrzeja Marcińca i prowadzonej przez niego młodzieży można było podziwiać m.in. podczas spektaklu muzycznego „Z pamiętnika pracownika”, wystawionego z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

W kategorii „Upowszechnianie kultury” Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory otrzymała Aneta Antosiak – reżyserka m.in. wspomnianego spektaklu „Z pamiętnika pracownika” oraz autorka licznych scenariuszy dla dzieci oraz młodzieży, a także instruktorka zajęć teatralnych. Statuetka jest wyrazem uznania dla jej wieloletniej pracy i zaangażowania na różnych polach życia artystycznego naszego miasta.

Autorzy największego sukcesu w historii tańca towarzyskiego w Żorach, czyli duet Wiktoria Wieczorek i Borys Zawierucha otrzymali w tym roku nagrodę kulturalną w kategorii „Młodzi twórcy”. Podopieczni trenerki Dominiki Leszczyńskiej z Centrum Tańca i Ruchu „Rytm”, działającego przy klubie MOK Wisus już od kilku lat z sukcesami startują w turniejach tańca towarzyskiego. W marcu tego roku nastolatkowie osiągnęli swój dotychczas największy sukces. Podczas rozgrywanych w Ostródzie Mistrzostw Polski żorzanie zostali Wicemistrzami Polski w Klasie „A” w tańcach standardowych oraz zdobyli najwyższą z możliwych w sportowym tańcu towarzyskim klasę taneczną „S”. Tym samym udowodnili, że mimo młodego wieku już teraz należą do ścisłej krajowej czołówki. 

W kategorii „Ochrona kultury” nagrodzone zostało Żorskie Centrum Regionalne. Placówka powstała w 2000 roku z inicjatywy Jadwigi Tabor i Renaty Śniegoń, a jej celem jest uchronienie od zapomnienia śląskich tradycji, obrzędów i legend. Prowadzone przez Żorskie Centrum Regionalne „Lekcje regionalizmu na żywo” co roku przyciągają do Osin tysiące dzieci z całego województwa śląskiego. Podczas zajęć maluchy mogą na własne oczy zobaczyć, a nawet wziąć udział w kiszeniu kapusty, „szkubaczkach”, czy tradycyjnych obyczajach związanych ze świętami, a także poznać śląskie legendy.

fot. Tymoteusz Joszki

 

Fot. Adam Kajda

 

Najnowsze:

Wigilia dla wszystkich mieszkańców, czyli wspólne świętowanie na rynku!

Tradycyjnych świątecznych przysmaków będzie można spróbować podczas „Wigilii dla Mieszkańców”, która zakończy tegoroczny Jarmark Świąteczny na żorskim rynku. Na wszystkich gości oprócz smakołyków czekały będą także inne niespodzianki, w tym darmowa przejażdżka karuzelą.

Trwają zapisy do Wigilijnego Turnieju Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym

Już po raz dziewiętnasty w Żorach rozegrany zostanie Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 grudnia.

Wybrano żorskich Wolontariuszy Roku

Pomagają bezinteresownie, poświęcają swój czas, a także oddają serce innym - właśnie tacy są żorscy wolontariusze. I choć nie oczekują w zamian laurów, to każdego roku ich działania zostają docenione. 

Sesja budżetowa Rady Miasta Żory – grudzień 2017

Żorscy radni spotkają się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta. Sesja budżetowa odbędzie się w czwartek 21 grudnia w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Początek o godz. 14:00.

Mikołaj odwiedził żorski rynek!

Setki mieszkańców i gości z innych miast przybyły w środę na żorski rynek, by w świątecznej scenerii spotkać się z Mikołajem i jego pomocnikami. Dla dzieci i dorosłych przygotowano tego dnia wiele atrakcji i niespodzianek.