Wyróżnienia dla wybitnych twórców kultury

Unikatowe, ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, już po raz trzeci trafiły w ręce wybitnych przedstawicieli świata kultury związanych z naszym miastem. W kinie „Na Starówce” odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory.

Ustanowiona w 2015 roku Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory to prestiżowe wyróżnienia przyznawane tym, którzy mają szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w naszym mieście. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach i można ją otrzymać tylko jeden raz, za osiągnięcia dotyczące twórczości kulturalnej, upowszechnienia kultury lub jej ochrony. O nagrodę mogą ubiegać się osoby fizyczne i inne podmioty prowadzące działalność na terenie Żor, na rzecz ich mieszkańców.

Wnioski dotyczące kandydatur do nagrody kulturalnej oceniła komisja w składzie: Przemysław Smyczek – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, Stanisław Ratajczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach oraz Anna Ujma - Doradca Prezydenta Miasta Żory.

Podczas gali, która odbyła się w kinie „Na Starówce”, statuetkę w kategorii „Twórczość artystyczna” z rąk Waldemara Sochy - Prezydenta Miasta Żory odebrał Andrzej Marciniec. We wrześniu 1991 roku założył on Młodzieżowy Chór Mieszany Voce Segreto, od początku pełniąc także rolę jego dyrygenta. Pod jego opieką chór święcił wiele triumfów, których zwieńczeniem było otrzymanie w ubiegłym roku Złotej Odznaki Honorowej Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Artystyczny kunszt Andrzeja Marcińca i prowadzonej przez niego młodzieży można było podziwiać m.in. podczas spektaklu muzycznego „Z pamiętnika pracownika”, wystawionego z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

W kategorii „Upowszechnianie kultury” Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory otrzymała Aneta Antosiak – reżyserka m.in. wspomnianego spektaklu „Z pamiętnika pracownika” oraz autorka licznych scenariuszy dla dzieci oraz młodzieży, a także instruktorka zajęć teatralnych. Statuetka jest wyrazem uznania dla jej wieloletniej pracy i zaangażowania na różnych polach życia artystycznego naszego miasta.

Autorzy największego sukcesu w historii tańca towarzyskiego w Żorach, czyli duet Wiktoria Wieczorek i Borys Zawierucha otrzymali w tym roku nagrodę kulturalną w kategorii „Młodzi twórcy”. Podopieczni trenerki Dominiki Leszczyńskiej z Centrum Tańca i Ruchu „Rytm”, działającego przy klubie MOK Wisus już od kilku lat z sukcesami startują w turniejach tańca towarzyskiego. W marcu tego roku nastolatkowie osiągnęli swój dotychczas największy sukces. Podczas rozgrywanych w Ostródzie Mistrzostw Polski żorzanie zostali Wicemistrzami Polski w Klasie „A” w tańcach standardowych oraz zdobyli najwyższą z możliwych w sportowym tańcu towarzyskim klasę taneczną „S”. Tym samym udowodnili, że mimo młodego wieku już teraz należą do ścisłej krajowej czołówki. 

W kategorii „Ochrona kultury” nagrodzone zostało Żorskie Centrum Regionalne. Placówka powstała w 2000 roku z inicjatywy Jadwigi Tabor i Renaty Śniegoń, a jej celem jest uchronienie od zapomnienia śląskich tradycji, obrzędów i legend. Prowadzone przez Żorskie Centrum Regionalne „Lekcje regionalizmu na żywo” co roku przyciągają do Osin tysiące dzieci z całego województwa śląskiego. Podczas zajęć maluchy mogą na własne oczy zobaczyć, a nawet wziąć udział w kiszeniu kapusty, „szkubaczkach”, czy tradycyjnych obyczajach związanych ze świętami, a także poznać śląskie legendy.

fot. Tymoteusz Joszki

 

Fot. Adam Kajda

 

Najnowsze:

Wielki finał Rajdowych Samochodowych Mistrzostwa Polski w Żorach

Wielkie emocje i ogromną radość najlepszych kierowców rajdowych w naszym kraju mogliśmy obserwować na żorskim rynku. W naszym mieście nagrodzeni zostali zwycięzcy 1. edycji Rajdu Śląska, który był finałową rundą rywalizacji w ramach Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Puchary na żorskiej Starówce odebrali też triumfatorzy czwartej rundy rywalizacji o tytuł Rajdowego Mistrza Śląska.

Wyróżnienia dla wybitnych uczniów i nauczycieli

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszym mieście ponownie nagrodzono najlepszych uczniów oraz nauczycieli. Uroczystość, która odbyła się w kinie „Na Starówce” była okazją do wręczenia stypendiów Prezydenta Miasta dla uczniów, a także medali i nagród dla szczególnie wyróżniających się nauczycieli.

Arkadiusz Tomaszewski wyróżniony za zasługi dla turystyki

Prezes miejskiej spółki Nowe Miasto – Arkadiusz Tomaszewski znalazł się w zaszczytnym gronie osób wyróżnionych za zasługi dla turystyki w naszym regionie. Wręczenie Dyplomów Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2017 roku odbyło się na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Ważna zmiana w zasadach segregacji odpadów

Już od początku listopada w naszym mieście będą obowiązywały zmienione zasady w zakresie selektywnej zbiórki odpadów.

Pełny atrakcji finał Rajdu Śląska w Żorach!

Najbliższy weekend będzie prawdziwym świętem dla miłośników sportów motorowych. Przed nami pierwsza edycja Rajdu Śląska, który w tym roku jest ostatnią rundą rywalizacji w ramach Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Najlepsi kierowcy rajdowi pojawią się na żorskim rynku, gdzie odbędzie się ceremonia nagrodzenia zwycięzców! Z tej okazji organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje nie tylko dla fanów motoryzacji.