Miasto rozbłyśnie blaskiem pochodni! 315 Święto Ogniowe

Drugiego takiego święta nie ma na całym świecie – już po raz 315 będziemy obchodzili  Święto Ogniowe. To unikatowa tradycja, która swoją genezę ma w tragicznym w skutkach pożarze, który wybuchł w Żorach 11 maja 1702 roku. Oprócz tradycyjnej uroczystej procesji z płonącymi pochodniami, tego dnia odbędzie się też Żorski Bieg Ogniowy, a goście będą mogli obejrzeć zapierający dech w piersiach laserowy spektakl!

Pierwszym z wydarzeń związanych ze Świętem Ogniowym będzie apel strażacki na żorskim rynku. Rozpocznie się on w czwartek 11 maja o godzinie 17:30.

Uroczystości związane ze Świętem Ogniowym rozpocznie msza w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach, która rozpocznie się o godzinie 19:30. Tuż po jej zakończeniu ulicami Starówki przejdzie uroczysta procesja, rozświetlona blaskiem pochodni. Następnie na żorskim rynku odbędzie się niezwykle efektowne, a zarazem poruszające widowisko multimedialne, z wykorzystaniem kolorowych laserów i najnowszych technologii. To po prostu trzeba zobaczyć! Pokaz rozpocznie się około godz. 21:20.

Już po raz piąty uroczystościom towarzyszył będzie Żorski Bieg Ogniowy. W świetle rozpalonych pochodni kilkuset uczestników biegu przemierzy uliczkami miasta trasę o długości 5 km. Biegacze staną na linii startu, umiejscowionej przy ul. ks. Klimka około godziny 22:00. Organizatorami jubileuszowej edycji imprezy są Grupa Biegowa HRmax Żory oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach.

Zapraszamy do udziału w Święcie Ogniowym oraz kibicowania biegaczom!

 

Święto Ogniowe

Najnowsze:

Wigilia dla wszystkich mieszkańców, czyli wspólne świętowanie na rynku!

Tradycyjnych świątecznych przysmaków będzie można spróbować podczas „Wigilii dla Mieszkańców”, która zakończy tegoroczny Jarmark Świąteczny na żorskim rynku. Na wszystkich gości oprócz smakołyków czekały będą także inne niespodzianki, w tym darmowa przejażdżka karuzelą.

Trwają zapisy do Wigilijnego Turnieju Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym

Już po raz dziewiętnasty w Żorach rozegrany zostanie Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 grudnia.

Wybrano żorskich Wolontariuszy Roku

Pomagają bezinteresownie, poświęcają swój czas, a także oddają serce innym - właśnie tacy są żorscy wolontariusze. I choć nie oczekują w zamian laurów, to każdego roku ich działania zostają docenione. 

Sesja budżetowa Rady Miasta Żory – grudzień 2017

Żorscy radni spotkają się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta. Sesja budżetowa odbędzie się w czwartek 21 grudnia w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Początek o godz. 14:00.

Mikołaj odwiedził żorski rynek!

Setki mieszkańców i gości z innych miast przybyły w środę na żorski rynek, by w świątecznej scenerii spotkać się z Mikołajem i jego pomocnikami. Dla dzieci i dorosłych przygotowano tego dnia wiele atrakcji i niespodzianek.