Miasto rozbłyśnie blaskiem pochodni! 315 Święto Ogniowe

Drugiego takiego święta nie ma na całym świecie – już po raz 315 będziemy obchodzili  Święto Ogniowe. To unikatowa tradycja, która swoją genezę ma w tragicznym w skutkach pożarze, który wybuchł w Żorach 11 maja 1702 roku. Oprócz tradycyjnej uroczystej procesji z płonącymi pochodniami, tego dnia odbędzie się też Żorski Bieg Ogniowy, a goście będą mogli obejrzeć zapierający dech w piersiach laserowy spektakl!

Pierwszym z wydarzeń związanych ze Świętem Ogniowym będzie apel strażacki na żorskim rynku. Rozpocznie się on w czwartek 11 maja o godzinie 17:30.

Uroczystości związane ze Świętem Ogniowym rozpocznie msza w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach, która rozpocznie się o godzinie 19:30. Tuż po jej zakończeniu ulicami Starówki przejdzie uroczysta procesja, rozświetlona blaskiem pochodni. Następnie na żorskim rynku odbędzie się niezwykle efektowne, a zarazem poruszające widowisko multimedialne, z wykorzystaniem kolorowych laserów i najnowszych technologii. To po prostu trzeba zobaczyć! Pokaz rozpocznie się około godz. 21:20.

Już po raz piąty uroczystościom towarzyszył będzie Żorski Bieg Ogniowy. W świetle rozpalonych pochodni kilkuset uczestników biegu przemierzy uliczkami miasta trasę o długości 5 km. Biegacze staną na linii startu, umiejscowionej przy ul. ks. Klimka około godziny 22:00. Organizatorami jubileuszowej edycji imprezy są Grupa Biegowa HRmax Żory oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach.

Zapraszamy do udziału w Święcie Ogniowym oraz kibicowania biegaczom!

 

Święto Ogniowe

Najnowsze:

Wielki finał Rajdowych Samochodowych Mistrzostwa Polski w Żorach

Wielkie emocje i ogromną radość najlepszych kierowców rajdowych w naszym kraju mogliśmy obserwować na żorskim rynku. W naszym mieście nagrodzeni zostali zwycięzcy 1. edycji Rajdu Śląska, który był finałową rundą rywalizacji w ramach Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Puchary na żorskiej Starówce odebrali też triumfatorzy czwartej rundy rywalizacji o tytuł Rajdowego Mistrza Śląska.

Wyróżnienia dla wybitnych uczniów i nauczycieli

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszym mieście ponownie nagrodzono najlepszych uczniów oraz nauczycieli. Uroczystość, która odbyła się w kinie „Na Starówce” była okazją do wręczenia stypendiów Prezydenta Miasta dla uczniów, a także medali i nagród dla szczególnie wyróżniających się nauczycieli.

Arkadiusz Tomaszewski wyróżniony za zasługi dla turystyki

Prezes miejskiej spółki Nowe Miasto – Arkadiusz Tomaszewski znalazł się w zaszczytnym gronie osób wyróżnionych za zasługi dla turystyki w naszym regionie. Wręczenie Dyplomów Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2017 roku odbyło się na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Ważna zmiana w zasadach segregacji odpadów

Już od początku listopada w naszym mieście będą obowiązywały zmienione zasady w zakresie selektywnej zbiórki odpadów.

Pełny atrakcji finał Rajdu Śląska w Żorach!

Najbliższy weekend będzie prawdziwym świętem dla miłośników sportów motorowych. Przed nami pierwsza edycja Rajdu Śląska, który w tym roku jest ostatnią rundą rywalizacji w ramach Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Najlepsi kierowcy rajdowi pojawią się na żorskim rynku, gdzie odbędzie się ceremonia nagrodzenia zwycięzców! Z tej okazji organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje nie tylko dla fanów motoryzacji.