Miasto rozbłyśnie blaskiem pochodni! 315 Święto Ogniowe

Drugiego takiego święta nie ma na całym świecie – już po raz 315 będziemy obchodzili  Święto Ogniowe. To unikatowa tradycja, która swoją genezę ma w tragicznym w skutkach pożarze, który wybuchł w Żorach 11 maja 1702 roku. Oprócz tradycyjnej uroczystej procesji z płonącymi pochodniami, tego dnia odbędzie się też Żorski Bieg Ogniowy, a goście będą mogli obejrzeć zapierający dech w piersiach laserowy spektakl!

Pierwszym z wydarzeń związanych ze Świętem Ogniowym będzie apel strażacki na żorskim rynku. Rozpocznie się on w czwartek 11 maja o godzinie 17:30.

Uroczystości związane ze Świętem Ogniowym rozpocznie msza w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach, która rozpocznie się o godzinie 19:30. Tuż po jej zakończeniu ulicami Starówki przejdzie uroczysta procesja, rozświetlona blaskiem pochodni. Następnie na żorskim rynku odbędzie się niezwykle efektowne, a zarazem poruszające widowisko multimedialne, z wykorzystaniem kolorowych laserów i najnowszych technologii. To po prostu trzeba zobaczyć! Pokaz rozpocznie się około godz. 21:20.

Już po raz piąty uroczystościom towarzyszył będzie Żorski Bieg Ogniowy. W świetle rozpalonych pochodni kilkuset uczestników biegu przemierzy uliczkami miasta trasę o długości 5 km. Biegacze staną na linii startu, umiejscowionej przy ul. ks. Klimka około godziny 22:00. Organizatorami jubileuszowej edycji imprezy są Grupa Biegowa HRmax Żory oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach.

Zapraszamy do udziału w Święcie Ogniowym oraz kibicowania biegaczom!

 

Święto Ogniowe

Najnowsze:

Informacja o jakości powietrza – 21 marca 2018 r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje o jakości powietrza w województwie śląskim. Dziś w Żorach jakość powietrza jest dostateczna. Podobnie będzie także jutro.

Wielkanocny rozkład jazdy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej

W okresie Świąt Wielkanocnych będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy autobusów Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej.

Sesja Młodzieżowej Rady Miasta – marzec 2018 r.

Młodzi żorzanie po raz kolejny spotkają się, by debatować o sprawach dotyczących naszego miasta podczas sesja Młodzieżowej Rady Miasta.

Oferta realizacji zadania pn. „40 lat Wczesnej interwencji (…)”

Na wniosek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Żorach, Prezydent Miasta Żory zamieszcza ofertę realizacji zadania publicznego pn. „40 lat Wczesnej Interwencji. Wczesna interwencja terapeutyczna, jako wsparcie naturalnych zdolności neuroplastycznych mózgu u dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym”.

Towarzystwo Ballo świętowało 15 urodziny!

Już od piętnastu lat Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży Ballo wyszukuje artystyczne talenty z naszego miasta i pomaga młodym ludziom w rozwijaniu ich zdolności. Podsumowaniem dotychczasowej działalności stowarzyszenia była jubileuszowa gala, zorganizowana w żorskim Domu Kultury.